
У 2004 році президент Леонід Кучма підписав акт про проголошення 23 серпня Днем державного прапора України.
10 фактів про прапор України
1. Жителі Галичини використовують синьо-жовтий прапор ще з 1948 року, виставивши його на рівень національного значення.
2. У 1917 році відбулася українська революція, з’явилася УНР. У битвах за свою свободу українські воїни йшли в бій під синьо-жовтими прапорами. Так, у битві під Крутами над захисниками української свободи майорів саме такий стяг.
3. Вперше поєднання синього і жовтого з’явилося на гербі Львова: Данило Галицький подарував місту, заснованому у 1256 році, герб із зображенням жовтого лева на блакитному тлі.
4. Золотий і синій колір використовувалися в гербі Руського королівства офіційно з XIV століття. Також ці кольори є на гербах місцевої знаті, князів, шляхтичів.
5. Перший президент України Михайло Грушевський затвердив жовто-синій прапор. У сучасній Конституції України національний прапор навпаки – синьо-жовтий.
Читайте: Куди піти на День незалежності: афіша заходів
6. Досі експерти сперечаються, який колір повинен розташовуватися вгорі, а який – внизу. Така плутанина виникла ще за часів УНР: тоді застосовували обидва варіанти. Символіка кольорів набагато глибша, ніж просто уособлення неба і поля пшениці.
Золоте, жовте символізує Творця, Бога-Отця і взагалі духовне начало. Синє ж – це все земне, а також свобода вибору, якою Творець наділив свої творіння в надії, що вони нею не зловживатимуть.
7. Після завоювання України більшовиками та утворення УРСР Володимир Ленін затвердив прапор республіки: червоне поле, а у верхньому кутку – синьо-жовтий прапорець. Але з ідеологічних міркувань вже в 1919 синьо-жовтий колір зник з прапора.
Читайте: Де дивитися марш на День незалежності 2019
8. 22 липня 1976 року на Олімпійських іграх в Монреалі один канадський студент українського походження розгорнув синьо-жовтий прапор під час змагань з гандболу.
9. 26 квітня 1989 року, в річницю Чорнобильської трагедії, активіст Юрко Волощак розгорнув синьо-жовтий прапор на площі Ринок у Львові. Це був перший випадок використання національного прапора за весь радянський період.
10. 23 серпня 2018 року у Дніпрі підняли найбільший прапор України, який коли-небудь майорів над українською територією. Висота флагштока – 72 метри, а розмір прапора – 12 на 18 метрів. Прапор встановили на проспекті Яворницького біля Історичного музею.
До слова, Факти ICTV проведуть пряму трансляцію заходів до Дня незалежності України.