Ексклюзив Ми рекомендуємо
Ексклюзив Ми рекомендуємо
, редактор стрічки

Ризики для України, якщо Конгрес США не проголосує підтримку: що варто знати

Голосування за допомогу Україні в Конгресі США: експерти про перспективи для України
Фото: Факти ICTV

Ввечері у суботу Палата представників Конгресу США голосуватиме за пакет допомоги Україні, орієнтовно о 20:30 за київським часом. Розглядатиметься також підтримка Ізраїлю та Тайваню.

Щодо додаткового фінансування для України та інших партнерів у США розробили декілька законопроєктів.

Один з них на $95 млрд був проголосований Сенатом ще у лютому поточного року, але щоб обійти опозицію з боку членів Республіканської партії, спікер Палати представників Майк Джонсон запропонував свій варіант.

Зараз дивляться

Про те, які є перспективи для ухвалення законопроєкту про фінансування з боку США та чим може загрожувати відсутність такого рішення, Фактам ICTV розповіли політолог Олег Саакян та військовий експерт Михайло Самусь.

Як у Конгресі збираються голосувати за підтримку України

Згідно із планом Майка Джонсона, пакет про підтримку України та інших країн – партнерів США буде розбитий на три окремі частини, а потім, після певних змін, їх мають об’єднати в один законопроєкт.

Цей варіант розроблений так, щоб окремі частини законопроєкту отримали підтримку різних політичних сил і водночас не дозволили опозиції, яка погрожує Джонсону звільненням з посади спікера, зашкодити пакету загалом.

На думку спікера, такий крок є необхідністю, зважаючи на більшість республіканців в Палаті представників, а також на ту частину з них, які рішуче виступають проти надання допомоги Україні.

Тож Джонсону доведеться покладатися не тільки на свою партію, але й на підтримку демократів. Це допоможе йому здобути перемогу на процедурному голосуванні, необхідному для винесення пакету на розгляд парламенту.

Все або нічого: як працюватиме план Джонсона

Перше, і найважливіше, голосування щодо пакету відбудеться ще до того, як допомога буде винесена на розгляд парламенту. Це буде голосування за процедурою, відомою під назвою adopt the rule, або “правило”, яка зазвичай є рутинним процедурним кроком, що майже завжди відбувається за партійною лінією і визначає, як відбуватимуться дебати та голосування.

Але в цьому випадку Джонсону потрібно, щоб за нього проголосували демократи, оскільки праві республіканці виступають категорично проти.

Очікується, що “правило” дозволить провести дебати й окремі голосування щодо кожної з чотирьох частин пакету, а потім, якщо всі вони пройдуть, об’єднати їх в один законопроєкт. Це означає, що Палата представників ніколи не проводитиме голосування “за” чи “проти” всього пакету допомоги.

Майк Джонсон

Майк Джонсон / Фото: Getty Images

Цей маневр фактично розділяє допомогу Ізраїлю та Україні в Палаті представників, не розриваючи їх між собою. Це дозволить законодавцям, які рішуче підтримують допомогу Ізраїлю – більшість республіканців і демократів – проголосувати за цю частину пакету, а тим, хто виступає проти допомоги Україні – а це радикальні республіканці – також зможуть це зробити.

Таким чином, прихильники фінансування Києва, зокрема більшість демократів і багато основних республіканців, можуть підтримати цей законопроєкт, навіть голосуючи проти допомоги Ізраїлю, як це можуть зробити деякі прогресивні демократи.

Такий підхід передбачає голосування за правилом “все або нічого”, з яким законодавці зіткнуться перед розглядом будь-якої частини пакету допомоги, що створює процедурну перешкоду, майже таку ж важливу, як і саме законодавство.

Затягування підтримки України у Конгресі США

Водночас в рамках розгляду окремих частин законопроєкту до кожного з пакетів підтримки можуть бути внесені правки, які Палата представників також буде розглядати окремо. Це може призвести до того, що голосування за законопроєкт затягнеться.

Політолог Олег Саакян вказує, що станом на зараз шанси на ухвалення підтримки законопроєкту в Конгресі США досить високі.

– Наразі все має такий вигляд, що вікно можливостей дійсно відкрилося і ним вдасться скористатися. Є хороші шанси, що допомога буде ухвалена, – каже він.

За його словами, цьому сприяє, зокрема, потреба Білого дому зняти таким чином частину внутрішньополітичної напруги. Крім того, так Дональд Трамп, який є головним суперником чинного президента США Джо Байдена на виборах у листопаді, може здобути підтримку частини республіканських виборців, що раніше підтримували Ніккі Гейлі — потужну прихильницю фінансування для України.

– Так знімається частина страхів для виборців (республіканців, – Ред.) і в Трампі вони можуть побачити менше зло, якщо порівняти з чужим для них демократом Байденом, – каже Саакян.

Попри дискусії в Конгресі щодо зняття Джонсона з посади спікера Палати представників, Олег Саакян каже, що на сьогодні в нижній палаті американського парламенту для такого рішення немає достатньої кількості голосів.

– Ця група найбільш радикальних республіканців (яка пропонує відставку Джонсона, – Ред.) не мала раніше політичної ваги і не має її наразі, – каже експерт.

Заступник директора українського Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь вважає, що у разі затягування з ухваленням законопроєкту в Конгресі наслідки для України будуть “дуже погані”, оскільки сьогодні українські війська перебувають на межі можливостей.

За словами Самуся, існує кілька сценаріїв подальшого впливу західної підтримки:

У найгіршому випадку, коли не буде ані європейської, ані американської допомоги для України, на жаль, війна буде програна.

Більш ймовірним варіантом є те, що Україна в будь-якому разі збереже європейську підтримку, зокрема і через ініціативу Чехії та інші проєкти.

– Це дасть можливість тримати оборону. Так, можливо, будуть певні територіальні втрати. Але ми протримаємось 2024 рік, – пояснює Самусь.

Найбільш ймовірним варіантом військовий експерт вважає все ж надання Сполученими Штатами Україні підтримки на понад $60 млрд.

– Це дасть можливість нам не тільки успішно оборонятися, але й дуже здивувати росіян на полі бою з точки зору проведення наступальних операцій, – пояснює експерт.

За його словами, сьогодні українські Збройні сили мають шанси переламати ситуацію на фронті.

Читайте також
Проєкт допомоги від США на $60,8 млрд: посол розповіла, на що планують спрямувати кошти
Конгрес США

Пакет підтримки України

У пакеті допомоги фінансування для України становить найбільшу частку – $60,8 млрд. Ця сума виділяється на “поповнення американських оборонних запасів”, а також на закупівлю американських оборонних систем, про гостру потребу в яких офіційний Київ вказує протягом останніх місяців.

Законопроєкт майже повністю повторює пакет Сенату, але додає вимогу до адміністрації Байдена надіслати Україні більше далекобійних ракет ATACMS.

Сполучені Штати вже постачали Україні ракети з касетними боєголовками, але лише після того, як президент Байден подолав своє давнє небажання надавати зброю і дозволив Пентагону доставити її таємно.

Це також зобов’язало б президента США домагатися повернення $10 млрд економічної допомоги – концепція, що її підтримував колишній президент Америки Дональд Трамп, який наполягав на наданні будь-якої допомоги Києву у формі кредиту. Але це також дозволило б президенту прощати ці кредити, починаючи з 2026 року.

Детальніше про те, які витрати передбачаються у пакеті допомоги США для України, Факти ICTV писали в цьому матеріалі.

Нюанси законопроєкту

Крім того, на фінальному етапі ухвалення законопроєкту передбачається розгляд кількох пріоритетів, яких вимагали представники Республіканської партії. Їх спікер Палати представників вирішив об’єднати, щоб отримати більшу підтримку всередині власної партії для пакету допомоги.

Один з них передбачає перенаправлення коштів із заморожених коштів Росії на компенсацію допомоги Україні з боку США. Республіканці, які підтримують цей план, кажуть, що він забезпечить притягнення російського диктатора Володимира Путіна до фінансової відповідальності за війну.

Законопроєкт також передбачає запровадження санкцій проти посадовців з Росії та Ірану та додаткове обмеження експорту американських технологій, що використовуються для виробництва іранських БпЛА.

Також до законопроєкту увійде норма, яка змусить материнську компанію TikTok, популярної соціальної мережі, де розміщуються короткі відео, продати платформу або зіткнутися з забороною на її використання в США.

Читайте також
Ворушись, Європо: Трамп вимагає від ЄС допомагати Україні на одному рівні зі США
Дональд Трамп

Війна в Україні, військова допомога, Конгрес США, Підтримка України, США, Україна-США
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка