Ліквідація МСЕК: Рада підтримала законопроєкт у першому читанні

Сьогодні, 20 листопада, Верховна Рада України підтримала у першому читанні законопроєкт №12178 про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій (МСЕК).
Про це інформує народний депутат України Ярослав Железняк.
В Україні ліквідують МСЕК: Рада підтримала закон
За закон про ліквідацію МСЕК проголосували 260 нардепів.
За словами нардепа Железняка, згідно із законом 12178, функції будуть покладені на експертні комісії, що формуватимуться в кластерних та надкластерних закладах охорони здоров’я.
Нагадаємо, що на початку листопада цього року Верховна Рада зареєструвала законопроєкт №12178, який ліквідує застарілу систему медико-соціальної експертизи.
Крім того, раніше 29 жовтня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11225 про вдосконалення роботи МСЕК.
Згідно з цим документом, Кабмін визначатиме терміни для ухвалення рішень комісіями, а також розробить перелік підстав для дистанційного, заочного або виїзного розгляду справ.
Окремо уряд створить перелік суттєвих порушень, за які членів МСЕК тимчасово усуватимуть від роботи.
Згодом президент Володимир Зеленський підписав закон №11225, який удосконалює роботу МСЕК.
Законопроєкт №12178: що передбачає
Як повідомили у Міністерстві охорони здоров’я, в основі нової системи пропонується здійснювати оцінювання того, наскільки хвороба або травма вплинули на повсякденну діяльність людини.
Реформа впроваджуватиметься поступово і міститиме три частини: медичну, соціальну та економічну.
Законопроєкт стосується медичної частини реформи і запуститься вже з 1 січня 2025 р.
– На зміну застарілій, неефективній і корумпованій системі медико-соціальної експертизи прийде сучасна, де в центрі — людина та її потреби. Цього чекають усі. Насамперед — близько трьох мільйонів людей з інвалідністю. Замість МСЕКів на базі 300 найпотужніших медзакладів по всій Україні запрацюють експертні команди оцінювання повсякденного функціонування особи. Це не просто зміна вивіски. Це абсолютно нові команди, які будуть формуватися з лікарів-практиків, відповідно до потреб кожного пацієнта, – повідомив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.
У МОЗ вказують, що для людини проходження шляху до статусу інвалідності значно спроститься і скоротиться, адже більшість процесів будуть оптимізовані та цифровізовані.
– Уже на першому етапі не буде потреби проходити лікарсько-консультативну комісію — лікуючий лікар сформує в електронній системі комплексну справу та електронне направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи, – пишуть у міністерстві.
Оцінювання проводитиме команда лікарів-практиків на базі лікарні, яку людина обере зі своїм лікарем з-поміж 300 багатопрофільних закладів. За потреби у цій же лікарні можна буде пройти додаткові обстеження за Програмою медичних гарантій.
Склад команд не буде сталим, як це було раніше. Тепер під кожний випадок обиратиметься команда за принципом випадкового добору, відповідно до профілю справи. Індивідуальні дані лікарів та пацієнтів будуть приховані одні від одних до дня оцінювання. Важливо зазначити, що ніхто з голів МСЕК не зможе приєднатися до експертних команд і принести із собою стару культуру корупції.
Усі етапи для оцінювання фіксуватимуться в електронній системі, що унеможливить корупційні зловживання.
Цей законопроєкт пропонує :
- замінити застарілу систему МСЕК, сприяючи проходженню медичної експертизи, та за наявності підстав для цього надавати механізми для юридичного захисту на етапах можливого оскарження рішень;
- встановити, що оцінка повсякденного функціонування особи проводиться відповідними експертними комісіями, члени яких несуть кримінальну, адміністративну та цивільну відповідальність згідно із законодавством;
- закріпити перелік функцій експертних комісій та віднести до них, зокрема, направлення особи на додаткове обстеження, планування та проведення повторного обстеження, встановлення групи інвалідності тощо;
- встановити, що медичний висновок про тимчасову непрацездатність формується на весь період тривалості стану, що тимчасово призводить до втрати працездатності;
- встановити правила формування індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю та вимоги до змісту, що включатиме: результат оцінювання повсякденного функціонування особистості; індивідуальний план надання соціальних послуг; індивідуальна освітня траєкторія; індивідуальний план працевлаштування тощо.
Джерело: Ярослав Железняк