Країни Балтії побоюються, що припинення вогню в Україні призведе до ескалації на кордоні з НАТО

Міністри оборони Естонії, Латвії та Литви попереджають про серйозне зростання загрози безпеці після можливого припинення бойових дій в Україні.
У заяві, оприлюдненій Financial Times, представники балтійських країн висловлюють глибоке занепокоєння тим, що Росія скористається паузою у війні для перегрупування сил і нової фази військового тиску — цього разу вже на північному фланзі НАТО.
Країни Балтії переймаються через можливе припинення вогню в Україні
Міністр оборони Естонії Ханно Певкур заявив, що Росія після можливої угоди про перемир’я, зокрема за ініціативи адміністрації Трампа, не згорне операцій, а перенаправить війська ближче до кордонів країн-членів Альянсу.
За його словами, з приблизно 600 тис. військових РФ в Україні щонайменше половина можуть бути передислоковані.
– Ці люди не повернуться до своїх сіл вирощувати кукурудзу. Вони залишаться в армії, де платять у 5–10 разів більше, — наголосив Певкур.
Його литовська колега, Довіле Шакалієне, вважає, що розраховувати на мир після України — небезпечно.
– Росія використає це перемир’я, щоб зміцнити армію, вже навчену на війні. Вони не зупиняться, — сказала вона під час візиту до Великої Британії.
Урядовці попереджають, що РФ уже почала збільшувати військову присутність біля кордонів з Фінляндією та Балтією, створюючи новий армійський корпус.
У разі заморожування війни в Україні Росія може довести чисельність армії до 1,5 млн військових, зосереджених переважно на західному напрямку.
Особливе занепокоєння викликають майбутні військові навчання Запад, що відбудуться восени 2025 року на території Росії та Білорусі.
Ці навчання традиційно моделюють зіткнення з НАТО і залучають десятки тисяч військових, танки, авіацію та артилерію.
Країни Балтії також скептично ставляться до ідеї створення європейських “сил гарантування” для України за рахунок передислокації нинішніх контингентів НАТО зі східного флангу.
– Ми не можемо дозволити собі послабити власний захист. Це — пастка, на яку Росія тільки й чекає, — застеріг Певкур.
Естонія також виступила проти британських планів передислокації частини своїх військ в Україну — ці сили нині відіграють ключову роль у захисті Балтії.
На цьому фоні німецька розвідка BND та аналітики Бундесверу дійшли висновку, що Росія готується до довготривалої конфронтації із Заходом — включно з можливістю масштабного конфлікту з НАТО.
Кремль уже бачить себе у стані системної війни зі Сполученими Штатами та Європою.
Це змушує Альянс переглядати свою стратегію. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте нещодавно заявив, що будь-яка агресія проти Польщі чи іншої країни-члена отримає “нищівну відповідь”.