
Істотні відмінності між офіційним курсом гривні та її ринковим курсом до іноземних валют змусили найбільший український банк ввести тимчасові обмеження на здійснення окремих транзакцій з конвертацією гривні, а також використовувати для інших транзакцій з конвертацією спеціальний картковий курс, передає “Інтерфакс – Україна”.
“Деякі іноземні магазини при оплаті з гривневої картки конвертують гривні у валюту на своїй стороні (за моєю оцінкою, кількість таких операцій становить близько 1-3% від загальної кількості). До кінця минулого року це призводило до того, що всі українські банки втрачали на цьому мільйони гривень щодня, продаючи валюту за заниженим курсом”, – коментує ситуацію директор з інформаційних технологій в ПриватБанку Дмитро Дубілет.
Читайте: Донецьк під обстрілом, багато поранених
“Вразливість полягає в тому, що курс платіжної системи набагато нижче ринкового, ця різниця особливо суттєво в даний момент. При авторизації 1586 UAH, платіжна система конвертує за курсом 15,86 і сума відшкодування емітента еквайєру виходить 100 USD. Ринковий курс на даний момент дорівнює ~ 19 UAH за USD. Списання з гривневого карткового рахунку відбувається в гривні (тобто 1586 UAH), а відшкодування – у доларах (100 USD)”, – додає перший заступник голови правління Приватбанку Олег Гороховський.
За його словами, в листопаді-грудні 2014 року клієнти розібралися в цій схемі. У результаті обсяг транзакцій вказаної технології DCC (Dynamic Currency Conversion) став лавиноподібно зростати: у жовтні – 138,4 млн. грн., у листопаді – 177,3 млн. грн., у грудні – 560,7 млн. грн.
Читайте: Три причини розпаду єврозони
“Ми таким чином спровокували десятки тисяч українців на чудовий бізнес: кладеш на гривневу карту гроші, їдеш (або, для прикордонних областей, йдеш) за кордон, знімаєш в закордонному банкоматі валюту, повертаєшся в Україну і продаєш на чорному ринку валюту з великою маржею”, – пояснює Д. Дубілет.
Він наголосив, що через цю “дірку” в Приватбанку, як і у багатьох інших банків, йшла вся валюта.
О. Горохівський зазначив, що після цього банк змушений був перейти на картковий курс для транзакцій в гривні, якщо POS термінал фактично перебуває закордоном, це стосується як наземних транзакцій, так і транзакцій в інтернеті.
Згідно з інформацією на сайті банку, такий курс долара становить: купівля 18,3 грн/$1, продаж – 19,305 грн/$1, для євро: купівля – 22,3 грн/$1, продаж – 23,4742 грн/$1.