Аукціон СЕТАМ: як купити квартиру за $20 000

Аукціон СЕТАМ: як купити квартиру за $20 000

Аукціони – не надто популярна в Україні система купівлі/продажу. Українці з недовірою ставляться до таких торгів, однак у тих же Штатах кожна друга покупка робиться через аукціон. Минулого року Мінюст запустив електронну систему торгів – СЕТАМ, за допомогою якої сьогодні  арештоване майно може придбати кожен бажаючий без жодних труднощів, на дуже вигідних умовах.

Як з’ясувалось, в українців є певна недовіра до такого нововведення, пов’язана з тим, що раніше реалізацією арештованого майна займалися приватні компанії, які проводили торги на закритих майданчиках, куди вхід “простим смертним” був закритий.  

Факти ICTV вирішили в усьому розібратися, подивитися, прицінитися, що ж можна цікавого купити на таких торгах. І, власне, напросилися у гості до генерального директора СЕТАМ – Віктора Вишньова.

Зараз дивляться

Вигідні пропозиції

Наразі на сайті СЕТАМ можна знайти багато цікавих пропозицій стосовно житлової нерухомості. Наприклад, невелика квартира у столиці в гарному стані, в яку можна заселитись без зволікань, за ціною 512 тис. грн! Квартира знаходиться у Святошинському районі неподалік від станції метро. Зараз, на ринку нерухомості аналогічна квартира може коштувати від 750 тис. грн. Також на сайті є достатньо пропозицій первинного ринку нерухомості. Зовсім нещодавно була реалізована квартира в новобудові лівобережної частини Києва за дуже приємною ціною — 11 тис. грн за 1 кв. м, що значно нижче ринкової.

Дуже часто на аукціоні від СЕТАМ користувачі сучасних гаджетів можуть знайти цікаві лоти. Наприклад, нещодавно на торгах можна було придбати два iPhone 6 за 12 тис. грн. В керівництві СЕТАМ впевнені, що цікава пропозиція завжди матиме попит (а відтак і прибуток для держави).

Як приклад, нещодавно пройшли жваві торги за приміщення, що підлягають демонтажу, розташовані у місті Житомирі по вулиці Промислова, 1/154. Три дні за лот активно боролися 11 учасників. Вони підвищували ціну більше 250-ти разів. В результаті перемогла найвища ставка, яка в 6,4 рази перевищила стартову ціну. Так, майно було продано за 5,5 млн грн при початковій вартості 859 тис. грн.

Хто оцінює майно?

Ціну товару визначають незалежні оцінювачі. Звичайно, арештоване майно складніше продавати і тому, якщо ціна завищена, то попиту  майже немає. Хоча іноді трапляються випадки, коли ціна може бути і вища за ринкову.

Ви маєте  право змінювати ціну?

Ми виставляємо майно на первинну реалізацію за ціною, яка визначена державним виконавцем, він же вирішує процент уцінки. Залежно від виду майна, якщо це іпотека, то максимальний розмір уцінки після перших торгів − 25%, якщо це інше майно − до 30%. Якщо майно не продалося і на других торгах, то на треті торги воно може бути уцінене на 50% (це максимальний відсоток). Але не завжди варто чекати на максимальну знижку. Такі випадки були з продажем квартир на Лівобережці. Перші торги не відбулися, усі очікували на уцінку, на третіх торгах знижка була  30%, але під час аукціону ціна стала навіть вищою від первинної вартості. 

Кількість проданих лотів

З жовтня 2015 року, за півроку існування Підприємства, 8200 торгів завершилися продажем. Сьогодні у нас проходить 715 аукціонів і це посередній показник, буває і півтори тисячі лотів на день. З них 14% торгів закінчуються вдало, а це дуже високий показник. Сьогодні на ринку інші організатори аукціонів можуть на день виставляти на торги максимум 15-30 лотів. 

Що змінилося з появою системи СЕТАМ?

Раніше система продажу арештованого майна була майже повністю закритою. Торги відбувалися практично без попередніх повідомлень, вони друкувалися в маловідомих газетах, доступ до торгів був обмеженим, про місце і час аукціону знали тільки певні кола людей. Відтепер система є повністю прозорою. 

Чому раніше торги не проводилися прозоро? 

Даний ринок був дуже закритим і корумпованим. Я вважаю, що це дійсно перемога Міністра юстиції Павла Петренка, команди Міністерства, людей, які прийшли після революції Гідності, і змогли подолати ті корупційні схеми, які існували, винести дану площину у повністю чесний та прозорий ракурс. Ми намагаємося надалі впроваджувати інновації, які дозволять охопити більшу аудиторію. Саме відкритість і доступність ресурсу в електронній формі вирішує питання охоплення максимальної аудиторії.

Як відбувається реєстрація учасників?

Для реєстрації треба заповнити форму на сайті, вписати прізвище, ім’я та по-батькові, ідентифікаційний номер, адресу. Всі пункти, які обов’язкові для заповнення, виділені. Зверніть увагу на специфічні поля – це номер рахунку та банк. Вони потрібні  для того, щоб вам повернули гарантійний внесок у випадку, якщо ви не стали переможцем. Це дуже важливий момент, адже до нас надходять заяви повернути гарантійний внесок і коли ми починаємо з’ясовувати, чому автоматично не відбулося повернення, то виявляється, що учасник торгів некоректно ввів дані, або неправильно вказав назву банку. 

Після підтвердження ви можете зайти на сайт під своїм логіном і брати участь у будь-яких торгах, лише натиснувши кнопку. 

Перед поданням заяви щодо участі у конкретному аукціоні обов’язково сплачується гарантійний внесок – 5% заявленої на початку ціни. Зверніть увагу, що статус повинен бути “затверджено” (він світиться зеленим кольором),  а не “очікує підтвердження” (це свідчить про те, що людина ще не оплатила гарантійний внесок).  Якщо обраний лот коштує до 5000 гривень,  робити внесок непотрібно. Реєстрація на участь у торгах здійснюється автоматично. Відмова можлива лише якщо учасник подав неповну інформацію або не сплатив гарантійний внесок. 

А для чого потрібен гарантійний внесок?

Для того, щоб особа дійсно підтвердила свій намір взяти участь у торгах, щоб не було бажання за лот поставити мільйон гривень, а потім відмовитися від своєї ставки і затягнути визначення переможця. Якщо ви взяли участь і не стали переможцем, сума повертається.

Коли переможець отримує свій лот?

Ми надсилаємо протокол проведення електронних торгів до ДВС (прим. – Департамент виконавчої служби), в якому зазначено, хто є переможцем. На підставі цього протоколу, їм має надійти сплата протягом 10 днів. Якщо вони бачать, що ця сума знаходиться на їх рахунку, вони надсилають нам лист про сплату за даний лот. Ми оголошуємо  переможця на сайті, а ДВС складає акт про реалізацію майна, на підставі цього акту, якщо це нерухомість, наприклад,  людина йде і реєструє право власності, якщо це рухоме майно, то цей акт є засвідченням власності  майна. 

Проведення аукціону

Електронний аукціон триває 3 дні. Кожен учасник може зробити свою ставку, але вона має бути вищою за попередню на встановлений крок. Винятком є “особлива ставка” (можна підняти ціну на будь-яку суму незалежно від встановленого кроку), яку може зробити будь-який учасник торгів, але тільки 1 раз під час торгів по конкретному лоту. 

Як стати переможцем?

Переможцем торгів стає той, хто зареєстрував найвищу цінову пропозицію або той, хто погодився заплатити стартову ціну за умови відсутності інших пропозицій. Якщо на момент закінчення торгів не надійшло жодної цінової пропозиції, призначаються повторні торги з подальшою уцінкою майна.

Оформлення результатів

Протокол аукціону публікується у системі СЕТАМ (на сайті) автоматично, не пізніше наступного дня після завершення торгів. Електронна версія протоколу також надходить до особистого кабінету переможця та направляється до ДВС.Переможець має 10 банківських днів на оплату придбаного майна. Можна сплачувати частинами, але не пізніше 10 днів. На основі протоколу та факту оплати переможцем суми за придбаний лот органом ДВС складається акт (протягом 5 діб), який має отримати переможець (винятком буде майно, що є предметом іпотеки, реалізація такого майна здійснюється згідно Порядку та Закону України “Про іпотеку”). Згідно з актом, новий власник отримує придбане майно у власність і з майна знімається арешт. 

Як захистити себе від покупки неякісного товару?

Більшість майна знаходиться на зберіганні у філіях СЕТАМ, на складах та автомайданчиках. Ми радимо всім учасникам до того, як брати участь, записатися на перегляд, щоб оглянути обраний лот до початку торгів. Адже це арештоване майно, у нього можуть бути дефекти, хоча вони і враховуються в описі товару, краще подивіться на власні очі.

Найцікавіший лот

Буває дуже різна категорія товару. Виставляють і саморобні флешки, і сім-карти, і зарядні пристрої, будь-яке майно. Пропонуються об’єкти більш серйозних категорій, такі як літаки та пароплави. У нас виставлявся готель з пароплаву Бакара. Зараз чекаємо декілька суден, які мають бути виставлені на торги, також плануємо їх продаж. Нещодавно у Миколаївській області продали недобудований буксир. Літаки виставлялися декілька разів, але складно знайти на них покупців.

З чого починати майбутнім учасникам аукціону?

Для того, щоб зрозуміти, як працює система, треба розпочинати участь з дрібних товарів, вартість яких не досягає 5 тис. грн, тобто без необхідності сплачувати гарантійний внесок. У людей склалася помилкова думка, якщо це державний аукціон, то щось повинно бути заангажовано. Але електронна система СЕТАМ має повну історію торгів та доступ в реальному часі. Ви можете переконатися, що система повністю прозора, публічна та загальнодоступна. 

Марина Лишак

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка