Що таке землетрус: причини виникнення, характеристики та шкала Ріхтера

Землетруси є одними з найпотужніших і найбільш руйнівних природних явищ, які щорічно спричиняють значні людські жертви та матеріальні збитки. За даними ЮНЕСКО, вони займають перше місце серед стихійних лих за заподіяною економічною шкодою та кількістю загиблих.
За даними, протягом січня 2025 року було зафіксовано 45 218 землетрусів магнітудою до 7,1, що на 1 563 більше, ніж у грудні 2024 року.
28 березня 2025 року у Таїланді стався землетрус магнітудою 7,7. Поштовх відчувався також в сусідній країні М’янмі. В результаті відбулося руйнування високоповерхової будівлі в Бангкоку.
Восени 2024 року у Румунії також стався землетрус. Його поштовхи відчули в Болгарії, Молдові та Україні, зокрема в Одесі.
Не оминули землетруси й Україну. Так 7 березня 2025 року його зафіксували у Тернопольській області. Підземні поштовхи були невеликі, інтенсивністю 2 бали.
1 лютого цього року явище спостерігалося у Полтаві. Землетрус відчули одразу в кількох районах. Поштовхи зафіксували на глибині 3 км, магнітудою 3,67.
Раніше 9 жовтня 2023 року у Закарпатській і Львівській областях також стався землетрус, який відчули місцеві жителі. Зокрема, про відчутні поштовхи повідомляють з Ужгорода та Львова.
Факти ICTV дізнавалися, що таке землетрус, причини його виникнення, характеристики та про найбільші землетруси в історії людства.
Землетрус: що це та чому виникає
Землетрус — це короткотривалі, раптові струси земної кори, викликані переміщенням мас гірських порід у надрах Землі. Вони виникають через підземні поштовхи, що супроводжуються коливаннями земної поверхні.
Ці поштовхи виникають через внутрішні сили Землі, що рухають літосферні плити. Доволі часто землетруси спричиняють глибинні розриви земної кори. Упродовж кількох секунд товщі гірських порід зміщуються на кілька сантиметрів або навіть метрів у горизонтальному або вертикальному положенні. Це породжує раптовий підземний поштовх.
Під час сильних землетрусів на поверхні Землі часто виникають щілини, скиди, зсуви, цунамі. Часом землетруси спричинюють великі руйнування.
Місце, де виникає розрив та зміщення земної кори, називається осередком землетрусу. А епіцентр землетрусу — це точка на землі, що розташована прямо над гіпоцентром.
В епіцентрі сила поштовхів найсильніша, відповідно, з віддаленням від центру сила зменшується. Ба більше, сейсмічна хвиля здатна охопити величезні площі. Наприклад, коли в 1977 році трапився землетрус з епіцентром у Карпатах, то в Києві та Харкові в будинках похитувалися люстри.
Якщо епіцентр землетрусу розташовується на дні моря, це спричиняє велетенські хвилі – цунамі. Вони з руйнівною силою налітають на узбережжя, знищуючи все на своєму шляху. Яскраві приклади цунамі часто висвітлюють у фільмах-катастрофах.
Щорічно вчені фіксують близько 1 млн сейсмічних та мікросейсмічних коливань, 100 тис. з яких відчуваються людьми, а 1 тис. спричинюють значні збитки.
Руйнування під час землетрусів та шкала сили
Серед усіх стихійних лих, за даними ЮНЕСКО, землетруси займають перше місце у світі за заподіяною економічною шкодою та кількістю загиблих. Це стихійне лихо завжди було найстрашнішим для людства. Адже землетруси виникають зненацька, дуже швидко відбуваються та несуть смертельну загрозу та руйнування. До цього лиха неможливо підготуватися!
Недарма це стихійне явище називають катастрофою, адже, за словами очевидців, під час землетрусу земля глухо гуде та стогне, коливається, як морські хвилі, горбиться та здригається під ногами. Внаслідок таких коливань утворюються глибокі тріщини й провалля, падають мости, руйнуються будівлі, спалахують пожежі від пошкоджених газових і електричних мереж.
Для вимірювання сили землетрусів використовують дві шкали — Ріхтера (від 1 до 10) та Меркаллі (від 1 до 12).
Так, наприклад, поштовхи силою в 1-3 бали відносять до слабких, їх не відчувають, але фіксують сейсмографи.
Землетруси силою в 6 балів вважаються сильними. Тут спостерігаються легкі пошкодження будівель. А 7 балів – дуже сильний землетрус, під час якого руйнуються будівлі. Відповідно, руйнування при землетрусі у 11-12 балів вважаються катастрофічними.
Найсильніші землетруси в історії людства
Найсильніший землетрус в історії стався 22 травня 1960 року в Чилі. За шкалою Ріхтера, великому чилійському землетрусу поставили від 9,3 до 9,5 бала. Кількість жертв тоді становила близько 6 тис.
Незабаром після сильного поштовху почалось цунамі. Могутня хвиля змітала усе на своєму шляху. А через два дні після землетрусу почалося виверження вулкана Кордон Каує.
Другий за потужністю землетрус відбувся 26 березня 1964 року на протоці Принца Вільяма (Аляска, США). Це був найсильніший землетрус в історії Америки.
Сильні поштовхи, які тривали чотири хвилини, серйозно змінили всю геологію регіону. Наприклад, острів Латуш зсунувся на 18 м на південь, а острів Кадьяк піднявся з води на 15 м. Загалом площа, яка постраждала від землетрусу, становила приблизно 130 тис. кв.км.
Третє місце посідає землетрус в Індійському океані, який стався у 2004 році. За шкалою Ріхтера, він був оцінений у 9,0 балів. Гіпоцентр був розташований в Індійському океані на глибині близько 20 км під дном океану, приблизно за 200 км на захід від північного узбережжя Суматри, Індонезія.
Тоді загинуло 227 тис. людей. Жахливе цунамі, що виникло в результаті землетрусу, зачепило 11 азійських країн. Хвилі досягали 15 м у висоту. Також доволі руйнівні землетруси були в Китаї, Японії, на Гаїті, в Індонезії, Туреччині тощо.
6 лютого 2023 року на південному сході Туреччини та на території Сирії стався потужний землетрус магнітудою 7,7, який став найпотужнішим у регіоні з 1939 року. Загинули понад 3 381 особа в Туреччині та 1 444 в Сирії.
У 2024 році Тайвань зазнав найсильнішого за останні 25 років землетрусу магнітудою 7,4. Тоді загинули щонайменше 9 осіб, понад 882 отримали поранення, десятки залишаються під завалами. Поштовхи відчувалися також у Китаї, Японії та Філіппінах.
За останні роки серед найпотужніших також можна виділити землетруси магнітудою 5,6 та 5,0 на Соломонових островах, 5,4 на Філіппінах та 5,0 в Індії.
У 2025 році у Карибському морі, на північ від Гондурасу, стався потужний землетрус магнітудою щонайменше 7,5. Після цього було оголошено загрозу цунамі для кількох регіонів.
Цього ж року на грецькому острові Санторіні та в його околицях відбулася серія сейсмічних подій, що призвела до прийняття надзвичайних заходів на кількох островах Егейського моря та викликала побоювання щодо можливого посилення сейсмічної активності в регіоні.