Що робити, коли військкомат оголосив призовника в розшук – пояснює юрист

Останнім часом у мережі почала ширитись інформація про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки можуть оголошувати призовників у розшук, якщо ті не зʼявилися у військкомат.
Факти ICTV дізнавалися у юристів Безоплатної правничої допомоги, що робити, якщо призовника оголосили у розшук та як перевірити, чи перебуває особа у розшуку.
Чи мають право працівники військкоматів оголосити людину у розшук
Процедура оголошення в розшук передбачена кримінально-процесуальним кодексом (КПК) і здійснюється виключно після оголошення підозри у вчиненні кримінального правопорушення за ухилення від призову за мобілізацією.
– ТЦК може звертатися до поліції для встановлення місцеперебування та супроводження до ТЦК, але ця організація немає повноважень оголосити особу в розшук, – кажуть юристи.
ТЦК має звернутися до поліції з метою доставлення розшукуваної особи до ТЦК. Після чого поліція відкриває кримінальне провадження та вносить відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань. Такій особі мають вручити повідомлення про підозру. Його можуть направити поштою на адресу місця проживання. Тільки після цього чоловік оголошується у розшук.
Що робити, якщо тебе оголосили у розшук
Зараз людина може навіть не знати про те, що знаходиться у розшуку. Адже повістки можуть направлятися поштою, на адресу місця проживання. Тобто, чоловік не отримав жодної повістки, але його оголосили у розшук.
Якщо військовозобов’язаний впевнений, що це якась помилка, то він повинен з’ясувати підстави оголошення у розшук. Потрібно подати відповідний запит до Національної поліції та отримати інформацію щодо постанови.
Нагадуємо, чинне законодавство передбачає кримінальну відповідальність за ухилення від мобілізації, якщо військовозобов’язаний пройшов звірку даних та медичну комісію, але проігнорував відправку до військової частини. Такі норми прописані у статті 366 Кримінального кодексу України.
Як дізнатися, що людина перебуває у розшуку
Щоб дізнатися, чи перебуваєте ви у розшуку, радимо скористатися базами МВС України. Перевірка дасть змогу впевнитися, що на вас та ваших родичів, друзів не заведені справи та особу не оголошено в розшук.
Якщо ви виявили себе в такому реєстрі (що іноді трапляється), вам необхідно звернутися до адвоката, щоб за підтримки юриста грамотно розібратися в ситуації, що склалася.
Також можна скористатися:
- Портал МВС – тут є розділ Розшук осіб, які переховують від органів влади. Вам необхідно вказати особисті дані та перевірити себе в базі.
- Автоматизована система виконавчого провадження – тут теж необхідно вказати особисті дані та перевірити, чи не заведено на вас виконавче провадження.
- Судова влада України – тут ви зможете знайти інформацію щодо стану розгляду справи (необхідно ввести своє прізвище та регіон).
- У застосунку Резерв+. При оновленні відомостей про себе, особа побачить статус – У розшуку. Але не обов’язково мова йде про кримінальне провадження, можливо в системі недостатньо інформації.
Що робити, якщо у додатку Резерв+ людина знаходиться у розшуку
Статус “у розшуку” в мобільному додатку Резерв+ не прирівнюється до кримінального переслідування.
Ось що це означає:
- Це не свідчить про те, що на вас розпочато кримінальну справу.
- Цей статус лише інформує, що протягом певного часу ТЦК не отримували від вас жодної інформації.
- Найчастіше це трапляється, коли військовозобов’язані не з’являлися для постановки на облік з моменту отримання у підлітковому віці посвідчення про приписку до призовної дільниці.
Як скасувати статус розшуку
Потрібно звернутися до слідчого з відповідним клопотанням для скасування постанови на припинення розшуку. Також це можна зробити у судовому порядку.
– Для цього подається скарга на постанову про розшук та документи, в яких вказано, що людина мала поважні причини не з’являтися по повісткам, – кажуть юристим.
Це може бути хвороба, відрядження. Але доведеться збирати документи, які це все підтверджують. Якщо суд вирішить, що цих документів достатньо, то постанову скасують.