Укр Рус
, редакторка стрічки

Як навчити дитину говорити букву Р: корисні поради

як навчити дитину говорити букву Р
Фото: Pixabay

Вимова окремих шиплячих літер, зокрема Р, може викликати складності у дитини. Вона може неправильно їх вимовляти, заміняти іншими літерами або зовсім пропускати.

Фахівці кажуть, що всі звуки дитина повинна вимовляти до чотирьох років, проте правильно вимовляти звук Р вона може вчитися до п’яти років. Якщо цього не сталося, тоді варто звернутися до логопеда.

Що робити, якщо дитина не вимовляє букву Р та які причини

Звук Р один із найскладніших для опановування. Для того, щоб його правильно вимовляти, дитині потрібна спеціальна підготовка мовного апарату.

Зараз дивляться

Причинами неправильної вимови також можуть бути:

  • коротка під’язикова вуздечка;
  • слабкі м’язи язика;
  • неправильне мовне дихання;
  • звичка спрощувати вимову;
  • порушення здатності правильно сприймати та відтворювати звуки;
  • глибокий прикус, коли верхні зуби більш ніж на половину закривають нижню щелепу.

Серед батьків існує думка, що з часом дитина навчиться правильно вимовляти літери й дефекти пройдуть самі по собі. Проте фахівці наголошують, що проблеми з вимовою потрібно вирішувати вчасно, бажано до того, як дитина піде в школу. Адже у майбутньому це може негативно позначитись на навчанні.

Визначити, що саме заважає вашій дитині правильно вимовляти літеру Р допоможе логопед. Проте перед походом до фахівця, батьки можуть самостійно спробувати налаштувати вимову малюка.

Як самостійно навчити дитину говорити букву Р

Розв’язання проблеми з вимовою Р потребує правильної методики та терпіння. Батькам варто пам’ятати, що заняття повинні бути регулярними, а проводити їх краще у веселій ігровій формі.

Не варто тиснути на дитину й говорити, що вона не вміє говорити якийсь звук. Вона не має цього знати, щоб у подальшому не виникло блоків.

Облаштуйте зручне комфортне місце. В ігровій формі попросіть, щоб дитина заричала, наприклад, як собака, або показала як робить трактор, дзвінок, мотор автомобіля тощо.

Вам потрібно, щоб дитина чітко вимовила звук рррррр, або звуки схожі на Р, наприклад, дрррр, трррр, бррр. При цьому важливо, щоб вона робила це не на горлі, а намагалася вимовляти літері. Таким чином розвиватиметься моторика язика.

Якщо дитина не вимовляє букву Р, грайте у різноманітні ігри де буде залучений цей звук. Вигадуйте слова, у яких є звук Р, придумуйте віршики, ігри з римами.

Якщо дитина вже може говорити, спробуйте промовляти вірші або скоромовки, наголошуючи на літері Р. Це найкраще закріпить результат.

Як навчити дитину твердо вимовляти букву Р за допомогою вправ

Фахівці радять розпочинати тренування з розвитку мовлення з підготовчої розминки. Це допоможе активізувати м’язи ротової порожнини, укріпити язик та поступово розтягнути його вуздечку.

Для цього спробуйте виконувати спеціальні артикуляційні вправи.

Згортання язика в трубочку

Необхідно, щоб дитина дістала повністю язика, потім сховала й дістала знову, але вже згорнутий трубочкою. Вправу необхідно повторювати орієнтовно 15-20 раз. Саме ця вправа допоможе налаштувати мовний апарат та допоможе у вимові шиплячих.

Гімнастика для язика

Щоб навчитися правильно вимовляти звук Р, язик має бути гнучким і сильним.

Для цього запропонуйте дитині зробити наступні вправи:

  • Гойдалка — необхідно рухати язиком вгору-вниз за верхніми й нижніми зубами.
  • Грибок — необхідно присмоктати язик до піднебіння, відпустити й повторити знову.
  • Барабан — язик стукає по верхньому піднебінню.
  • Неслухняний язичок — язик покласти на нижню губу та промовляти пя-пя-пя.
  • Чашка — широко відкрити рот, язик підняти угору до верхніх зубів, але не торкатися їх (утримувати в такому положенні 10-15 сек).
  • Смачне варення — висунути широкий язик, облизати верхню губу та заховати язик у глиб рота.
  • Конячка — присмоктати язик до піднебіння, сильно клацнути язиком.
  • Грибочок — відкрити рот, присмоктати язик до піднебіння, не відриваючи язик від піднебіння сильно відтягнути вниз нижню щелепу.

Коли язик достатньо тренований, батьки можуть допомогти дитині фізично, наприклад, злегка поскребти шпателем або ложечкою піднебіння, щоб язик почав вібрувати.

Розвиток мовного дихання

Правильне мовне дихання допомагає підняти язик та створити вібрацію. Пограйте з дитиною у вітерець, наприклад, просіть подути на пір’їнку, свічку тощо.

Якщо всі домашні методи не дали результату, і звук Р так і не з’явився, варто обов’язково звернутися до логопеда.

Фахівець проведе діагностику, виявить причину і підкаже, як навчити дитину твердо вимовляти букву Р за допомогою індивідуальної програми.

Читайте також
Як перевести дитину в інший садок: перелік документів та інструкція
як перевести дитину в інший садок

Батьки, Мова, Поради
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка