Мультфільми для збереження психічного здоров’я: як не вигоріти волонтерам, як говорити з дітьми про війну
Бердянськ, Мелітополь, Маріуполь, Токмак… На рахунку Анатолія та його друзів сотні врятованих життів. Вже дев’ятий рік разом з іншими волонтерами чоловік активно допомагає евакуйовувати українців із гарячих точок.
– Зараз за статистикою загинуло приблизно сто волонтерів тільки під час евакуації біженців. І насправді ситуація набагато складніша ніж у 2014 році. Ні для кого не таємниця, що коли виникає криза подібна до тієї, що сталася 24 лютого, то у нас перший удар приймають волонтери і добровольці, – каже волонтер Анатолій Полковніков.
Та волонтер визнає – їхній ресурс не безмежний. Хоча нині міжнародна спільнота активно допомагає грантами. Та найважче у їхній роботі – це зберегти психічне здоров’я.
Емоції – це така дуже тонка матерія, яку легко зруйнувати. Тому, коли волонтери зустрічають на шляху перепони, непорозуміння, то це ламає такий дух волонтерський і він зупиняється, – каже Анатолій.
Та без міцного волонтерського тилу і суспільства нашим військовим боронити країну було б важко, переконана кінопродюсерка Ольга Гібелінда. І з перших днів війни вона думала, як вберегти моральний і психологічний стан українців.
– Кожен із нас потребує допомоги в цьому травматичному досвіді. Немає нічого гіршого за війну, і нас ніхто не вчив, ніхто не привчив і не було жодних інструкцій. Ми відчували те, що відчували, і це був шок для кожного, а вже далі виходити з цього шоку кожен із нас буде по-своєму, – зазначає Ольга Гібелінда, авторка, креативна продюсерка проєкту.
Тож разом з кіношникам й психологами вона розробила й екранізувала свого роду інструкцію “Корисно для кожного”.
“Піклуйтеся про себе, ви заслуговуєте на позитивні емоції та відпочинок. Бережіть себе та близьких, допомагайте людям, і все буде Україна” – власне ось так виглядає інструкція.
Невеличкі мультики, в яких просто і доступно рекомендують, як говорити з дитиною про війну, як не вигоріти волонтерам, як впоратись з синдромом того, хто вижив, та відчуттям провини.
У розмові намагайтеся підтримувати рідних, говоріть приємні речі, але не наполягайте на довгому спілкуванні. Перш ніж надіслати фотографії – запитайте чи хочуть вони їх отримати, бо іноді фото мирного життя можуть викликати в людини агресію.
Ідею кіномитців підтримали й у Державному агентстві кіно. Кажуть, нині коли знімальні майданчики завмерли, багато акторів взяли автомат і пішли боронити країну, інші ж намагаються працювати на інформаційному полі.
– Ми зараз максимально з продакшинами нашими з аніматорами підтримуємо одне одного інформаційно. Хтось там робить ролики – ми всі це поширюємо. Ми ініціюємо – хтось підключається, робить. Щось в марафони йде, щось на сайти, – каже Марина Кудерчук, голова Державного агентства України з питань кіно.
Нині кіношники вже працюють над новою серією роликів. Та найбільше творці пишаються тим, що до проєкту залучили психологів, яким безкоштовно можна додзвонитися на гарячу лінію.