Поділ Кіпра: історія конфлікту та як живуть люди по обидві сторони “зеленої лінії”
Ось вже майже півстоліття острів Кіпр фактично поділений між двома країнами. Грецією та Туреччиною. 1974 року турки окупували приблизно 35% території острова.
Кіпрський конфлікт розділив не тільки територію, а й життя людей. Війна багатьом зруйнувала долі. Між країнами наразі немає жодних дипломатичних відносин.
Об’єднання Кіпру висить у повітрі, це питання обговорюють. Але на референдумі 2004 воно провалилось. Ні – сказали Греки, які є частиною ЄС, відтак бояться втратити привілеї.
Головне місто острова Кіпр, Нікосія, є єдиною столицею світу, поділеною на дві частини. Південна частина острова є членом Євросоюзу. За лінією розмежування Нікосія перетворюється на Левкошу. Північна частина острова визнана лише Туреччиною.
“Зелена лінія” посеред міста розділила Кіпр на дві частини. Буферна зона з’явилася за рік після перевороту 1974-го, який вчинив на Кіпрі грецький військовий режим, так звані “чорні полковники”. Мовляв, Кіпр – це Греція. При тому, що острів з 1960 став незалежним після відмови Британії від колоніальних претензій. Туреччина, з огляду на події, вирішила захистити турецькомовне населення острова і ввела 40-тисячний військовий контингент. Під її контролем опинилася понад третина острова.
Дивіться: Протести у Франції: уряд розпочинає переговори з активістами
Питання об’єднання Кіпру висить у повітрі, про це думають по обидва боки лінії розмежування. Тим не менше, на референдумі 2004-го питання об’єднання Кіпру провалилося. Про наступний референдум наразі не йдеться.
Вчора Факти ICTV писали, як на Кіпрі роблять самогон із винограду.