, Журналістка Факти ICTV

ТЦК знатиме про військовозобов’язаних усе: які нововведення готуються впровадити

Вже незабаром в Україні запрацює електронний реєстр військовозобов’язаних та призовників. Про це повідомили у профільному комітеті Верховної Ради. Невдовзі нардепи мають ухвалити законопроєкт, який дозволить збирати дані про військовозобов’язаних з усіх існуючих реєстрів. ТЦК знатимуть про людину все: від адреси проживання до купівлі нерухомості.

Але військові і експерти переконані, що цифровізація не зможе покращити мобілізацію, якщо не буде проведено інших реформ. Зокрема, тих, які забезпечать якісний розподіл мобілізованих та переведення їх між бригадами.

Щоб закрити мобілізаційні плани, на фронт іноді кидають тих, хто не лише не хоче, а й не може воювати. І це падає на плечі бойових командирів.

– До нас в підрозділ заходить особовий склад, який не здатен за своїми фізичними якостями та станом здоровʼя виконувати бойові завдання. Проводимо необхідні роботи для виведення цього особового складу або в тилові підрозділи забезпечення, або взагалі відправляємо їх назад у цивільне життя, – зазначає командир роти бригади швидкого реагування “Рубіж” Ахіллес.

Ці випадки поодинокі, але вони демотивують і лякають тих, хто вагається, чи йти до ТЦК.

– На жаль, коли в людини закарбувалося, що військкомат дорівнює зло і військкомат не принесе тобі нічого хорошого, то змінити зараз ставлення всієї країни, всіх свідомих громадян на якесь позитивне буде дуже важко, – говорить голова рекрутингу бригади “Азов” Ярослава Кашка.

Реформа військкоматів мала б унеможливити корупцію, а старі заклади перетворити на сучасні центри. Але повномасштабне вторгнення показало, що далі зміни вивіски реформа не просунулася. Нинішній міністр оборони ставить перед собою цілі попередників.

– Уся інформація про воїна має бути в digital: електронний військовий квиток, цифровізація ВЛК і шпиталів, електронний журнал, звіт для військових, – зазначив міністр оборони України Рустем Умєров.

Електронний реєстр військовослужбовців нині активно наповнюють. Поки до нього вносять лише дані з особових справ, які лежали у військкоматах. В ідеалі реєстр має працювати так: бригаді потрібні, приміром, водії певної категорії, вона відправляє запит до ТЦК, працівники центру миттєво знаходять цих людей у реєстрі і вручають повістку.

Але, щоб це так працювало, кожен військовозобов’язаний має сумлінно оновлювати свої дані в ТЦК. А нині з цим проблема.

– Обираєте потенційного водія відповідної категорії, здійснюєте його оповіщення, а за місцем проживання він вже не проживає, і за місцем роботи вже не працює. Тобто людський ресурс витрачається на людину, яка не виконала свої обовʼязки і не стала на облік в новому регіоні ТЦК, – нарікає голава прес-служби Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо.

Зробити реєстр дієвим має Верховна Рада. Там на розгляді законопроєкт, який дозволить стягти інформацію про військовозобов’язаного з усіх існуючих реєстрів. Зміна роботи, місця проживання, стан здоров’я, дані про виїзд за кордон чи купівлю нерухомості – у ТЦК буде уся актуальна інформація про військовозобов’язаного. І його не треба буде шукати по всій країні. Це має не лише спростити роботу ТЦК, а й мінімізувати можливості для зловживань і корупції, – переконаний народний депутат Федір Веніславський.

Та лише реєстр ситуацію навряд чи покращить. Потрібно змінювати і філософію мобілізації , – кажуть у бригаді “Азов”, яка свої лави поповнює лише добровольцями. ТЦК мають бути більш відкритими, де люди зможуть отримати інформацію про бригади та вакансії. А мобілізованих слід розподіляти не лише за алфавітним порядком. Звертати увагу треба на досвід, навички та фізичні можливості, щоб кожен фахівець опинився на своєму місці.

Також цивільних треба долучати до добровольчих територіальних формувань, де вони зможуть, наприклад, допомагати збивати шахеди над своїм населеним пунктом, – каже нинішній військовослужбовець Єгор Фірсов.

Усі ці реформи мають наблизити головну – можливість демобілізації. Це не лише дозволить відпочити тим бійцям, які на фронті від початку війни, а й збільшить кількість добровольців. Адже відсутність чітких термінів служби лякає людей найбільше.

Єдиний реєстр військовозобов'язаних, військкомат, ЗСУ, Мобілізація, Українська армія
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Помилка в тексті
Помилка