Валентина Летяк, редакторка стрічки
Зможе навіть дитина: як українці збирають дрони в рамках проєкту Victory Drones
Про перші результати реалізації проєкту Народний дрон від Victory Drones, в рамках якого глава Мінцифри Михайло Федоров закликав українців власноруч збирати FPV-дрони, розповів в ефірі телемарафону Єдині новині Олексій Бабенко – засновник компанії Вирій, яка виробляє безпілотники.
– Як на мене, проєкт вдався, хоча він ще на початковій стадії. Треба розуміти, особливо тим, хто його критикує, що основна ідея в тому, що людина особисто долучається до перемоги. А це таке відчуття, коли ти розумієш, що не просто задонатив, а зібрав щось своїми руками, потім його передав, тобі дали фідбек військові і далі ти побачив відео з фронту, – заявив він в коментарі ведучій Вікна-новини Яні Брензей.
За його словами, цей проєкт дає змогу кожному потроху включатися у війну – це великий стрибок між донатами і тим, що людина робить своїми руками, мотивуючи інших робити те саме.
– Усі розуміють, що це не секретні технології. Якщо діти до війни гралися в FPV-дрони і у них вдавалося збирати їх за відео з YouTube, то у дорослих точно має вийти, – впевнений Олексій Бабенко.
Він каже, що великий відсоток учасників проєкту (на початку було до 40%) – це військові, а зараз стало більше цивільних.
– Часто цивільні – це просто родичі чи друзі військових, які самі хочуть допомогти… Вони починають розбиратися і згодом розуміють, що у цьому немає нічого складного. З цим реально може впорати кожен, – зауважив Бабенко.
Він наголосив, що немає підстав для хвилювання щодо безпеки, оскільки це не повністю бойовий виріб – це просто FPV-дрони, до якого вже на фронті кріпиться і бойова частина, і система підриву.
Сержант ЗСУ, ветеран війни Сергій Черняєв показав свій безпілотник, який йому вдалося зібрати.
– Дрони ми збираємо разом з братом і племінником. До цього ніколи таким не займалися. Я мав досить поверхневі знання, але з часом, пройшовши свій шлях на війні, зрозумів, що у цій війні можуть перемогти технології. Проєкт Victory Drones допоміг зробити той останній крок і прибрати сумніви, – розповів він свою історію.
На сьогодні вони зібрали вже 12 таких дронів, частина з них вже виконали свої бойові завдання, ще близько 20 — виготовляють.
Черняєв запевняє, що команда із двох-трьох більш-менш підготовлених інженерів може за робочий день збирати від 15 до 20 дронів.
– Але найбільше часу займає просування проєкту, зокрема збір коштів та замовлення запчастин із Піднебесної (Китай), – наголосив ветеран.
На його думку, це не найнадійніший канал постачання, тому вважає, що вже варто задуматися над виробництвом комплектування в Україні.
– Збирання самого дрона – це досить нескладна процедура, тим більше якщо ти маєш певний життєвий досвід, інженерну освіту і певні навички тримання паяльника, чому колись навчив батько, – підсумував Черняєв.
