PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Юрій Подорожній
Автор: Юрій Подорожній

Активна підготовка до місцевих виборів. Чому Рада розпустила ЦВК

13 вересня Верховна Рада підтримала подання Володимира Зеленського щодо розпуску ЦВК.

За постанову №2127 про розпуск Центральної виборчої комісії проголосував 341 депутат. Проти – 41.

Володимир Зеленський взяв курс на концентрацію влади у президентському кабінеті. Відбувається тотальна зміна правлячої еліти на вищому рівні. Та головне, президент розпочав активну підготовку й до місцевих виборів, – говорить політтехнолог Юрій Подорожній.

Підготовка до місцевих виборів

Першим кроком до перезавантаження органів місцевого самоврядування стали події навколо мера Києва Віталія Кличка. Президент мав продемонструвати, хто у домі хазяїн.

Але головним завданням все ж є заміна ЦВК. Адже все частіше лунають розмови про той чи інший формат дострокових місцевих виборів: від загальнонаціональних до локальних, як наприклад, у Києві та Дніпрі.

Читайте: У Слузі народу запропонували Раді формувати ЦВК за квотним принципом

Те, що у Центральної виборчої комісії незабаром розпочнуться проблеми, стало зрозуміло, коли самовисуванця Сергія Рудика, який вже склав присягу народного депутата, не допустили до сесійної зали та не видали картку для голосування.

Це був сигнал голові ЦВК, що комісія встановила результат голосування за мажоритарним округом всупереч очікуванням президента.

Бездіяльність чи бажання бути незалежним органом?

Згідно з Конституцією України, призначення та звільнення членів ЦВК належить до повноважень парламенту. Повноваження Центральної виборчої комісії можуть бути достроково припинені за вмотивованим поданням президента України.

Підставою для розпуску ЦВК, склад якої було затверджено 20 вересня 2018 року, у фракції Слуга народу назвали її бездіяльність.

Насправді ж ЦВК та її голова Тетяна Сліпачук не підтвердили свою лояльність до президента, намагаючись залишитись незалежним органом, як це і передбачено законодавством.

Чи мала ЦВК помилки? Так, мала, і я впевнений, що і наступна комісія матиме помилки. Але збоїв у роботі арбітра виборчого процесу не було, і результати виборів були встановлені відповідно до волевиявлення громадян.

Навіщо президенту ручна ЦВК

Голосування про розпуск ЦВК стало сигнальним – чи має пропрезидентська партія, в широкому її сенсі, конституційну більшість.

Читайте: Чому Зеленський хоче розпустити ЦВК

Причини розпуску достатньо формальні. Тим більше, що робота ЦВК і під час парламентських, і під час президентських виборів отримала достатньо високу оцінку як в Україні, так і за кордоном.

За логікою президента, якщо ЦВК допустила системні помилки у своїй роботі, то можна вважати, що волевиявлення виборців було спотворене. Тому необхідно провести дострокові вибори щонайменше парламенту.

Якщо цього не зробити, то можна з впевненістю говорити, що президент бажає сформувати ручну ЦВК, яка, як власне і парламент з урядом, виконуватиме будь-які вказівки з владного кабінету №1.

Автор: Юрій Подорожній, політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку. 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка