Укр Рус

Коли ціни на землю в Україні зростатимуть на 5-7% щороку

Автор
Оксана Доротюк

25 жовтня почав працювати сайт, який має надати відповіді на актуальні запитання щодо земельної реформи.

На ньому можна знайти відповіді, роз’яснення для потенційних покупців, землевласників та орендарів сільськогосподарської землі.

В умовах відкриття ринку землі зростає кількість спекуляцій з приводу можливої вартості сільськогосподарських угідь. Важливо розібратися, а що ж впливатиме на ціну земель в Україні, – говорить доктор економічних наук Віталій Данкевич.

У країнах з ринковою економікою є кілька важливих чинників, що впливають на ціну землі. Насамперед враховуються прогнозовані ціни на продукцію, яка вирощуватиметься у майбутньому, наявність та розміри державної підтримки аграрного сектору та інші внутрішні фактори. Є і зовнішні, як наприклад, можливість вільної купівлі-продажу землі іноземними юридичними особами.

Читайте: Комітет Ради підтримав альтернативний законопроект про ринок землі

На другому місці за важливістю йде якість землі, адже чим вона вища, тим вищі врожаї. А Україна має унікальний масив чорноземних ґрунтів – понад 20% світових ресурсів.

Також враховується банківська ставка за кредитами. Тут чим вища банківська норма відсотка, тим нижча ціна на землю, і навпаки. Наразі облікова ставка НБУ становить 18%.

Четвертим фактором є прогнозовані витрати на виробництво продукції. Вони складаються з усіх науково обґрунтованих витрат, пов’язаних з одержанням майбутнього врожаю.

Також враховується віддаленість земельних ділянок від комунікацій, адже матеріально-грошові витрати на виробництво й збут майбутньої продукції теж впливають на її ціну.

Читайте: Ринок землі в Україні: скільки коштуватиме 1 гектар через п’ять років

Стратегічно враховується і майбутня вартість землі з урахуванням глобальних тенденцій зростання кількості населення, зміни клімату тощо.

Нам потрібно розуміти просту річ, що земля коштуватиме рівно стільки, скільки вона зможе приносити прибутку своєму власнику.

У Європі сільське господарство базується на шалених дотаціях, тому там і ціни на землю інші. Майже €60 млрд дотацій отримують щорічно сільгоспвиробники від Євросоюзу.

Ціна залежатиме від умов ведення бізнесу. У міру створення кращих умов для агробізнесу в Україні (а це залежить від податкової системи, відкриття нових ринків для експорту, збільшення обсягів виробництва сільгосппродукції з вищою доданою вартістю) зростатиме й ціна землі.

Коли у нас будуть такі дотації, як у ЄС, тоді й земля коштуватиме €20-30 тис./га. Поки серйозної підтримки нема, ціна землі прямо залежатиме від одержуваного прибутку. Не забуваймо, що не буває поганих чи хороших цін – будь-яка ціна є відображенням певних економічних умов.

У нас уже є сформований ринок на частину земель, є відповідна вартість, і суттєвих змін відразу очікувати не варто.

Читайте: Ринок землі у цифрах: до чого призведе зняття мораторію на землю

Загалом можна припустити, що ціна землі поступово зростатиме щороку у середньому на 5-7% (але все залежить на пряму від вище перерахованих чинників).

Автор: Віталій Данкевич, доктор економічних наук, професор кафедри міжнародних економічних відносин та європейської інтеграції ЖНАЕУ.

Пов'язані теми:

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка