PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Віталій Данкевич
Автор: Віталій Данкевич

Коли ціни на землю в Україні зростатимуть на 5-7% щороку

25 жовтня почав працювати сайт, який має надати відповіді на актуальні запитання щодо земельної реформи.

На ньому можна знайти відповіді, роз’яснення для потенційних покупців, землевласників та орендарів сільськогосподарської землі.

В умовах відкриття ринку землі зростає кількість спекуляцій з приводу можливої вартості сільськогосподарських угідь. Важливо розібратися, а що ж впливатиме на ціну земель в Україні, – говорить доктор економічних наук Віталій Данкевич.

У країнах з ринковою економікою є кілька важливих чинників, що впливають на ціну землі. Насамперед враховуються прогнозовані ціни на продукцію, яка вирощуватиметься у майбутньому, наявність та розміри державної підтримки аграрного сектору та інші внутрішні фактори. Є і зовнішні, як наприклад, можливість вільної купівлі-продажу землі іноземними юридичними особами.

Читайте: Комітет Ради підтримав альтернативний законопроект про ринок землі

На другому місці за важливістю йде якість землі, адже чим вона вища, тим вищі врожаї. А Україна має унікальний масив чорноземних ґрунтів – понад 20% світових ресурсів.

Також враховується банківська ставка за кредитами. Тут чим вища банківська норма відсотка, тим нижча ціна на землю, і навпаки. Наразі облікова ставка НБУ становить 18%.

Четвертим фактором є прогнозовані витрати на виробництво продукції. Вони складаються з усіх науково обґрунтованих витрат, пов’язаних з одержанням майбутнього врожаю.

Також враховується віддаленість земельних ділянок від комунікацій, адже матеріально-грошові витрати на виробництво й збут майбутньої продукції теж впливають на її ціну.

Читайте: Ринок землі в Україні: скільки коштуватиме 1 гектар через п’ять років

Стратегічно враховується і майбутня вартість землі з урахуванням глобальних тенденцій зростання кількості населення, зміни клімату тощо.

Нам потрібно розуміти просту річ, що земля коштуватиме рівно стільки, скільки вона зможе приносити прибутку своєму власнику.

У Європі сільське господарство базується на шалених дотаціях, тому там і ціни на землю інші. Майже €60 млрд дотацій отримують щорічно сільгоспвиробники від Євросоюзу.

Ціна залежатиме від умов ведення бізнесу. У міру створення кращих умов для агробізнесу в Україні (а це залежить від податкової системи, відкриття нових ринків для експорту, збільшення обсягів виробництва сільгосппродукції з вищою доданою вартістю) зростатиме й ціна землі.

Коли у нас будуть такі дотації, як у ЄС, тоді й земля коштуватиме €20-30 тис./га. Поки серйозної підтримки нема, ціна землі прямо залежатиме від одержуваного прибутку. Не забуваймо, що не буває поганих чи хороших цін – будь-яка ціна є відображенням певних економічних умов.

У нас уже є сформований ринок на частину земель, є відповідна вартість, і суттєвих змін відразу очікувати не варто.

Читайте: Ринок землі у цифрах: до чого призведе зняття мораторію на землю

Загалом можна припустити, що ціна землі поступово зростатиме щороку у середньому на 5-7% (але все залежить на пряму від вище перерахованих чинників).

Автор: Віталій Данкевич, доктор економічних наук, професор кафедри міжнародних економічних відносин та європейської інтеграції ЖНАЕУ.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка