PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Михайло Басараб
Автор: Михайло Басараб

Позачергові вибори: чому Зеленський розбалансовує ситуацію

Позачергові вибори до парламенту призначили на 21 липня 2019 року.

У четвер, 23 травня указ президента Володимира Зеленського про розпуск Верховної Ради опублікували в Урядовому кур’єрі. В свою чергу виборчий процес позачергових виборів до Ради розпочнеться 24 травня.

Коли команда Зеленського пропонувала дату перевиборів – 21 липня, очевидно, брався до уваги той факт, що вибори проводитимуться за передбаченою законом пришвидшеною процедурою, впродовж двох місяців.

Якщо підходити до справи формально, то нібито всі терміни можуть бути витримані, якщо вибори почнуться невідкладно.

Однак голова ЦВК заявила, що вони не встигають провести тендерні закупівлі послуг, тому потрібні вносити зміни до законодавства.

Читайте: ЦВК назвала дату початку виборчого процесу на виборах в Раду

Коли функціонуватиме новий парламент та уряд

Створити новий уряд можна буде лише після парламентських виборів. Зробити це зараз не вдасться.

Внаслідок дій президента Зеленського ми заходимо не лише в політичну, а й конституційну кризу, оскільки указ президента про дострокові парламентські вибори є неконституційним.

На підставі заяв Народного фронту коаліцію було розформовано, а спікер оголосив про 30-денний термін формування нової.

Читайте: Верховна Рада України: чи зможе парламент продовжувати свою роботу після розпуску Розпуск Ради може вплинути на співпрацю з МВФ - Саєнко Розпуск Верховної Ради: чого хоче Зеленський

Зеленський вирішив не надавати Верховній Раді такої можливості. Тому призначення нового уряду на вимогу президента зараз перебуває у патовій ситуації.

Уряд пішов у відставку, а президент оголосив, що Верховна Рада повинна піти на дострокові вибори, і фактично перебрав всю відповідальність за ситуацію на себе.

Своїми діями та заявами Зеленський розбалансував ситуацію.

Новообраний президент вимагав негайної відставки уряду, тому у нього мали бути сценарії подальших дій, але ми бачимо, що заготовок та планів у Зеленського не було. Ми потрапили у період політичної та конституційної турбулентності через такі рішення.

Читайте: Розпуск Ради підтримують понад 70% громадян: хто пройде в новий парламент

Наразі стоїть питання, що буде з виборами, оскільки народні депутати планують подати оскарження до Конституційного та Верховного судів України про визнання указу президента про розпуск парламенту неконституційним.

Такі рішення можуть з’явитись під час самої виборчої кампанії, внаслідок чого може виникнути дивна ситуація – вибори тривають, а суд визнає, що указ є незаконним і процес потрібно зупинити.

І якщо Рада зможе продовжувати ухвалювати рішення, то з урядом ситуація зайшла у глухий кут.

Автор: Михайло Басараб, політолог. 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка