За попередніми результатами підрахунку голосів ЦВК, у партії Слуга народу буде близько 230-240 мандатів. Таким чином вони створюють однопартійну більшість, тобто одна партія утворює коаліцію.
Відтак втрачається роль золотої акції у партій Батьківщина та Голос, які хотіли у коаліцію. За таких умов Слузі народу не потрібні жодні партнери.
Проте я вважаю, що коаліція буде сформована. Ймовірніше, з партією Голос Святослава Вакарчука та, можливо, з партією Батьківщина Юлії Тимошенко.
Читайте: Слуга народу може створити монокоаліцію – уперше в історії України
Яка роль цих партій у розподілі посад? Думаю, що Голосу можуть пообіцяти очолити два міністерства та, можливо, один-два комітети. Те саме стосуватиметься і Батьківщини.
Читайте: Зараз не доводиться говорити про коаліцію – Разумков
Але створення цієї коаліції буде винятково на умовах партії президента Володимира Зеленського, а Голос та Батьківщина обиратимуть, погоджуватись на них, чи ні.
Відтак говорити, що прем’єр-міністр повинен бути тільки з цих двох партій, не доводиться. Його кандидатура, імовірно, буде компромісна, яка влаштовуватиме всіх.
Роль партій Вакарчука та Тимошенко зводиться до додавання голосів Слузі народу на випадок непередбачуваної ситуації, наприклад, якщо мажоритарників буде мало і не вистачатиме голосів для конституційної більшості. Так вони захочуть закріпитись.
Проте Слуга народу не боїться брати владу в свої руки, формувати більшість на своїх умовах з превалюючою роллю.
Автор: Олександр Мусієнко, політичний експерт, керівник Центру військово-правових досліджень.