PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Юрій Подорожній
Автор: Юрій Подорожній

Зміни у Кабміні: мета та причини можливих ротацій в уряді

Впродовж останнього тижня всю Україну лихоманить через інформацію про зміну уряду. В інформаційний простір вкидались різні прізвища нового глави Кабміну. І коли вся країна обговорювала можливих кандидатів, президент Зеленський оголосив про скликання позачергової сесії Верховної Ради на 4 березня.

На нього винесено низку законодавчих ініціатив, а також звіт правоохоронних органів та Кабінету міністрів. Звісно, головною інтригою залишається запитання: Чи напише Гончарук заяву про відставку і чи примушують його це зробити?

На уряд і, насамперед на Олексія Гончарука, чиниться шалений тиск. Адже законних підстав для звільнення прем’єр-міністра немає, а тому його можна лише спонукати до написання заяви про відставку. І цього бажають, здається, усі у Раді – і монобільшість, і опозиція, – розповідає Юрій Подорожній.

І ось, напередодні засідання Верховної Ради від Офісу президента деяким ключовим депутатам надійшов документ, який можна назвати темником від президента, в якому описано алгоритм претензій до глави уряду.

Зміст цього документа простий – країна потребує політичного, економічного та кадрового оновлення.

Його поява свідчить про те, що Гончарук, очевидно, не погодився добровільно писати заяву про відставку. Йти з посади так, щоб прийняти на себе абсолютно увесь негатив від дій влади, починаючи від президента й завершуючи останнім головою облдержадміністрації, чинний прем’єр-міністр не готовий. Адже це поставить крапку на його політичній кар’єрі.

Те, як саме президент може відправити у відставку Олексія Гончарука, багато про що говорить. Насамперед, про  серйозну проблему із кадрами, але найголовніше, що соратники для Володимира Зеленського не матимуть жодного значення і у разі, коли вони ставатимуть непотрібні, з ними не просто прощатимуться, їх знищуватимуть.

Читайте: Зеленський приїде на позачергове засідання Верховної Ради 4 березня

Розвиток подій на позачерговому засіданні може мати багато варіантів. Однозначно можна стверджувати, що відбудуться кадрові зміни в уряді. Міністри економічного блоку стануть розмінною монетою за будь-яких обставин.

Хоча якщо розглядати все глобально, Зеленському вигідно залишити на посаді Олексія Гончарука, який не створюватиме конкуренції. Адже згідно з Конституцією, Україна є парламентсько-президентською республікою, і будь-який сильний прем’єр за декілька місяців може усунути президента з перших ролей у країні.

І Володимиру Зеленському залишиться війна, яку навряд чи вдасться закінчити з тією швидкістю, з якою це було обіцяно людям, та нереформована правоохоронна система, яка дедалі більше викликає нарікань у суспільства.

Хоча які б не були ротації в уряді, своє перебування там збереже Арсен Аваков і навіть може вирости до віце-прем’єра щодо силового блоку.

Олексій Гончарук насправді перебуває у стані цугцвангу. Якщо він залишається прем’єром, то єдина роль, на яку може претендувати – це хлопчик для биття, а якщо піде з посади, потрапляє у небуття. Тому, так чи інакше, його політична кар’єра завершується так само блискавично, як і розпочалась.

Вигідна для президента заміна технократа Гончарука – це технічний глава уряду. На цю роль, принаймні його обговорюють в ЗМІ, пропонують віце-прем’єра Дениса Шмигаля. Але стан справ у країні такий, що будь-яка технічна особа буде здатна тільки на те, щоб завести Україну в іще більш глибоку кризу.

Автор: Юрій Подорожній, політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка