Скорочення фінансування може призвести до зростання материнської смертності – ВООЗ

Як заявили експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я, скорочення фінансування багатими країнами може мати пандемічні наслідки для материнської смертності.
У свою чергу в ООН заявили, що втрата фінансування може звести нанівець прогрес у зниженні смертності під час вагітності та пологів, особливо у зонах воєнних дій.
– Вагітні жінки в зонах конфліктів є найбільш уразливими і стикаються з тривожно високим ризиком, який уже вп’ятеро вищий, ніж в інших місцях, – йдеться у новій доповіді ООН.
Ефект, подібний до пандемії
Експерти ВООЗ повідомляють, що скорочення фінансування в США цього року призвело до закриття клінік та втрати роботи медичними працівниками, а також порушило ланцюжки постачання життєво важливих ліків для лікування основних причин материнської смертності, таких як кровотеча, прееклампсія та малярія.
У звіті йдеться, що у 2021 році через пандемію Covid-19 материнська смертність зросла на 40 тис. осіб, ймовірно, через ускладнення, спричинені самим вірусом та перебоями у роботі охорони здоров’я.
Помічник генерального директора ВООЗ Брюс Ейлворд заявив, що це зростання може дати уявлення про можливі наслідки поточного скорочення допомоги.
За його словами, шок у секторі послуг спричинить насліди, подібні до пандемії, а скорочення фінансування не лише поставить під загрозу прогрес, а й може призвести до відкату назад.
Статистика
Щоб досягти мети сталого розвитку, менше 70 смертей на 100 тис. народжень до 2030 року, рівень смертності в усьому світі має знижуватися в 10 разів швидше, ніж нині, на 15%, а не на 1,5% на рік.
У звіті наголошується на значній нерівності. У бідних країнах у 2023 році було 346 випадків материнської смертності на 100 тис. народжень — майже в 35 разів більше, ніж 10 на 100 тис. у багатих країнах.
Тоді як у країнах із високим і вище середнього рівнем доходу 99% пологів приймає медичний працівник, у бідних країнах цей показник знижується до 73%
На країни, де відбуваються конфлікти або характеризуються як нестабільні, припадає 61% світових випадків материнської смертності, але лише 25% світових випадків живороджень.