PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Армія ЄС: з ким воюватиме, чи захистить Україну та які ризики для Росії і НАТО

Конфлікти в Україні, на Близькому Сході, Кавказі впритул наблизили зону нестабільності до східних та південних кордонів ЄС.

Вихід Великобританії з Євросоюзу, агресивна політика Росії, заяви Дональда Трампа про можливість розпуску НАТО породжують дискусії, чи здатна Європа захистити себе.

Одним із механізмів вирішення проблеми є об’єднання європейських збройних сил. Нагадаємо, минулого тижня Європарламент підтримав резолюцію про створення армії ЄС.

Факти ICTV проаналізували перспективи та наслідки формування європейської армії.

Армія ЄС: з ким воюватиме, чи захистить Україну та які ризики для Росії і НАТО

Друга спроба стане успішною?

Європейську армії хотіли створити ще після Другої світової війни через загрозу з боку СРСР та невизначеність поділеної Німеччини.

Проте так званий “План Плевена” (ініціатор – Міністр оборони Франції Рене Плевен) про формування 100-тисячної спільної армії 6 країн (Франції, ФРН, Італії, Бельгії, Нідерландів, Люксембургу) відхилив у 1954 році французький парламент.

Читайте: Що потрібно знати про призов офіцерів запасу

Армія ЄС: з ким воюватиме, чи захистить Україну та які ризики для Росії і НАТО

3 кризи безпеки, які змінили ЄС

Внаслідок криз європейці посилюють співпрацю у сфері безпеки та оборони.

 • Криза 1: Боснія (1992-1995) і Косово (1999)

Конфлікт у колишній Югославії врегулювали сили НАТО, а ЄС як організація стояв осторонь. Це підштовхнуло європейців створити Спільну безпекову та оборонну політику для координації дій у сфері.

 • Криза 2: Ірак (2003)

З 2003 року ЄС, автономно від НАТО, проводить власні військові та цивільні миротворчі операції (до 2017-го проведено 33 місії) по всьому світу.

До такого кроку ЄС підштовхнули, поміж іншого, суперечності зі США, які стали очевидними під час інтервенції військ НАТО до Іраку. Тоді, нагадаємо, Франція і Німеччина відмовились брати участь у військовій операції.

 • Криза 3: Анексія Криму і конфлікт на Донбасі (2014-…)

Як відповідь на безпекову кризу в Україні президент Європейської Комісії Жан-Клод Юнкер у березні 2015-го закликав створити армію ЄС:

– Європейська армія потрібна не для того, щоб використовувати її негайно. Спільні для всіх країн-членів ЄС збройні сили надали б чіткий сигнал Росії про серйозність європейських намірів захищати власні цінності.

Читайте: 3 роки з Путіним. 10 обіцянок Росії, яких Крим так і не дочекався

Армія ЄС: з ким воюватиме, чи захистить Україну та які ризики для Росії і НАТО

Хто виступає проти армії ЄС

Проти європейської армії завжди виступав Лондон, обґрунтовуючи власну позицію тим, що не доцільно дублювати повноваження НАТО.

Проте після виходу Великобританії з ЄС відкриваються нові перспективи у цьому питанні.

Німеччина та Франція підготували спільний план щодо формування “Європейського оборонного союзу” або “Оборонного Шенгену”, як його називають у західній пресі.

Дану пропозицію розглядають як спробу Берліна та Парижа показати, що Brexit не призвів до краху європейських інтеграційних процесів, а навпаки – ще більше об’єднав Європу для подолання спільних проблем.

Читайте: Чому Чорногорія обрала НАТО, а не “русский мир”

Армія ЄС: з ким воюватиме, чи захистить Україну та які ризики для Росії і НАТО

Навіщо потрібна європейська армія

 • По-перше, армія ЄС – це додатковий, суто європейський інструмент (на відміну від НАТО чи ООН) для реагування на конфлікти.
 • По-друге, армія ЄС – це зміцнення позицій об’єднаної Європи на світовій арені, посилення “європейського щабля” НАТО.
 • По-третє, армія ЄС – це заощадження витрат бюджетів країн ЄС. Завдяки об’єднанню та спільному використанню військових ресурсів вдасться зекономити на закупівлі однакового оборонного обладнання, логістичних витрат, утриманні військових.
 • По-четверте, армія ЄС – новий імпульс для поглиблення інтеграції ЄС.

Читайте: Дружбі кінець? 2 проблеми, які посварили Лукашенка і Путіна

Армія ЄС: з ким воюватиме, чи захистить Україну та які ризики для Росії і НАТО

Армія ЄС: кінець НАТО?

Європейська армія не створюється для того, щоб підірвати вплив НАТО чи конкурувати із США.

Натомість, її ключове завдання полягає в тому, щоб Європа могла забезпечити власну безпеку насамперед у тих ситуаціях, коли Вашингтон не зацікавлений в активних політичних діях чи коли геополітичні інтереси союзників не співпадають.

ЄС засвоїв гіркий досвід “югославського уроку”, усвідомивши, що інструментів “м’якої сили” (дипломатії) буває недостатньо для розв’язання проблем безпеки.

Наявність в арсеналі військових засобів має важливе значення, оскільки вони діють як попереджувальний засіб, зміцнюючи заклики до припинення насильницьких дій та сприяючи проведенню мирних переговорів.

Читайте:  Що буде з доларом і економікою України при Трампі

Армія ЄС: з ким воюватиме, чи захистить Україну та які ризики для Росії і НАТО

Армія ЄС: ризики для Росії

Створення європейської армії може погіршити відносини Європи з Росією та спричинити чергові військові провокації Кремля.

З іншої сторони, Москва може навіть отримати вигоду від планів ЄС створити власну армії, адже свого часу в СРСР вітали рішення президента Франції Шарля де Голля про вихід його країни із військових структур НАТО.

Те, що послаблює трансатлантичні зв’язки і зменшує вплив США в Європі – завжди вітається в Росії.

Армія ЄС: з ким воюватиме, чи захистить Україну та які ризики для Росії і НАТО

 Перспективи створення армії ЄС

Проблематичним утворення армії ЄС залишається насамперед з політичних розрахунків.

 • По-перше, без федералізації ЄС переговори про формування європейської армії вважаються передчасними.

Багатонаціональні збройні сили потребують злагодженої системи командування та контролю. Федералізація ЄС передбачає делегування значної частини державного суверенітету до органів ЄС. У галузі безпеки та оборони країни ЄС втратили б повноваження над такими основоположними для існування кожної держави правами як питання миру та війни, контроль над військом та озброєнням.

 • По-друге, багатьма країнами ЄС ставиться під сумнів доцільність армії ЄС при існуванні НАТО та ООН, до яких належать більшість із країн об’єднання.
 • По-третє, виникають складнощі зі створенням спільної армії через історичні причини, почуття національної гордості.

Проблематичними видаються ситуації, коли, наприклад, німецькі офіцери командуватимуть французькими чи польськими солдатами.

Важливим питанням є фінансування спільної армії, а також, хто нестиме пряму відповідальність за дії військових під прапором ЄС.

Іван Стахурський

 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

  Знайшли помилку в тексті?

  Помилка