Укр Рус
, випускова редакторка

Оголошено лауреатів Нобелівської премії миру 2021 року

Нобелівська премія миру
Фото: Getty Images

Лауреатами Нобелівської премії миру 2021 року стали філіппіно-американська журналістка Марія Ресса та російський журналіст Дмитро Муратов.

Відповідне оголошення в п’ятницю, 8 жовтня, зробив Нобелівський комітет в Осло (Норвегія).

Зараз дивляться

Премію журналістам присуджено за їхні зусилля щодо захисту свободи вираження поглядів, що є передумовою демократії та тривалого миру.

– Марія Ресса і Дмитро Муратов отримують премію миру за мужню боротьбу за свободу слова на Філіппінах і в Росії. Водночас вони є представниками всіх журналістів, які відстоюють цей ідеал у світі, в якому демократія і свобода преси стикаються з усе більш несприятливими умовами, – наголосили в Нобелівському комітеті.

Цього року на Нобелівську премію миру були номіновані 329 кандидатів, з яких 234 – фізичні особи та 95 – організації.

Кількість цьогорічних номінантів вища за показник минулого року (коли було номіновано 317 кандидатів). А рекорд у 376 номінантів було встановлено в 2016 році.

Згідно з правилами, імена всіх номінантів не можуть бути розголошені протягом 50 років.

Згідно зі статутом Нобелівського фонду, висувати кандидатів можуть: члени національних парламентів й урядів різних країн; члени Міжнародного арбітражного суду в Гаазі; професори університетів в сфері політичних наук, юриспруденції, історії та філософії; лауреати Нобелівської премії миру попередніх років тощо.

Читайте також
Нобелівський тиждень: чому жінки так рідко стають лауреатами
наука_науковець_лабораторія_наукові досягнення

Що відомо про Нобелівську премію миру?

Нобелівська премія миру є однією із п’яти премій, що були засновані згідно із заповітом Альфреда Нобеля – відомого шведського хіміка, винахідника, підприємця та благодійника.

Згідно із заповітом, щороку також присуджують премії з фізики, хімії, медицини та літератури.

Згідно із волею Нобеля, премію миру повинні присуджувати тому, хто здійснив найбільший внесок для братства між народами, знищення або скорочення армій, а також для підтримки мирних форумів. Нагороду присуджує комітет, який обирається парламентом Норвегії.

Нобелівська премія миру присуджується з 1901 року. Відтоді нею нагороджували 101 раз. Інколи премію отримували одразу кілька осіб або ж організації. Наприклад, Міжнародний комітет Червоного Хреста був тричі відзначений премією миру. А в 2020 році лауреатом стала Всесвітня продовольча програма ООН.

У 2012 році нагороду присудили Європейському Союзу – за понад шість десятиліть просування миру, демократії і прав людини в Європі.

Серед 135 лауреатів було 17 жінок. Вперше премію миру вручили жінці у 1905 році. Лауреаткою стала австрійська письменниця, пацифістка Берта фон Зутнер.

19 разів комітет не знаходив діячів, достойних нагородження.

Наймолодшою лауреаткою Нобелівської премії миру є Малала Юсуфзай – пакистанська правозахисниця, котра виступає за дотримання права жінок на освіту в усьому світі. На момент присудження премії в 2014 році Юсуфзай було лише 17 років.

Найстаршим лауреатом премії став британський фізик та громадський діяч Джозеф Ротблат (за зусилля, спрямовані на ядерне роззброєння). На момент вручення премії в 1995 році йому виповнилося 87 років.

Були в історії Нобелівської премії миру і скандальні номінації. Наприклад, радянського диктатора Йосипа Сталіна висували на премію двічі (в 1945 і 1948 роках) за начебто зусилля з припинення Другої світової війни. До слова, Сталін премію не отримав, як і нацистський диктатор Адольф Гітлер, якого висували на премію в 1939 році.

Свого часу на премію номінували прем’єр-міністра Великої Британії Вінстона Черчилля. Проте натомість він отримав в 1953 році іншу Нобелівську премію – з літератури – за свої мемуари.

На відміну від інших Нобелівських премій, премія миру вручається в Осло, а не в Стокгольмі. Церемонія вручення премії традиційно відбувається щороку 10 грудня, в день смерті Альфреда Нобеля.

Нобелівський лауреат отримує медаль, диплом та грошову винагороду. Розмір Нобелівської премії миру нині становить 10 млн шведських крон (понад 1,1 млн доларів США).

Лауреатами Нобелівської премії з фізіології та медицини у 2021 році стали американські вчені Девід Джуліус і Ардем Патапутян за відкриття рецепторів температури і тактильних рецепторів.

Нобелівську премію 2021 з фізики отримали вчені Сюкуро Манабе, Клаус Хассельман і Джорджо Парізі за новаторський внесок у розуміння складних фізичних систем. А лауреатами Нобелівської премії з хімії стали Бенджамін Ліст і Девід Макміллан, які розробили новий інструмент для побудови молекул (органокаталіз).

Володарем Нобелівської премії з літератури став Абдулразак Гурна за безкомпромісне та співчутливе проникнення в наслідки колоніалізму і долю біженців.

Джерело: Офіційний сайт Нобелівської премії

Нобелівські лауреати, Нобелівська премія, Росія
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка