
Попри хороші врожаї, після втрати податкових пільг фермерам, особливо малим і середнім, бракує коштів. Часто не вистачає на пальне, ліки чи добрива. Допомогти аграріям обіцяють у профільному міністерстві.
У проекті бюджету на наступний рік заклали рекордних 5,5 млрд грн допомоги. З них понад 3 млрд мають піти безпосередньо фермерам на дотації.
Міністр аграрної політики Тарас Кутовий переконує: розподілятимуть гроші, як у Європі – на кожен гектар землі в обробітку.
Ще 300 млн грн заклали на відшкодування відсотків за банківськими кредитами, котрі беруть аграрії. Удесятеро хочуть збільшити й спеціальний фонд безвідсоткових позик – він видаватиме кредити розміром до півмільйона гривень.
Та фермери у результативність ні старих, ні нових дотацій, не вірять. Мовляв, ці механізми лише сприятимуть корупції.
Читайте: Ферма на воді: вирощування овочів у порожніх вантажних суднах
Як приклад наводять нещодавній скандал у Київській облдержадміністрації, де, за даними слідчих, з відшкодувань фермерам вимагали відкат.
З власного ж досвіду аграрії констатують: усю держдопомогу здебільшого перехоплюють великі холдинги. А прості фермери мати справу з чиновниками вже заріклися.
Допомогти агросектору могло б повернення податкових пільг, переконують фермери. Та вони коштували б державі понад 30 млрд грн.
Аграрії ж не виключають: відстоювати своє будуть на всеукраїнських страйках. Інакше інвестувати у виробництво буде нічого.
До речі, на Вінничині є унікальна ферма – там вирощують виноградних равликів.