Як підвищуватимуть зарплату до 3,2 тис. грн

Екс-міністр фінансів України у 1997-2001 роках Ігор Мітюков, в ефірі 112 каналу, одним з перших прокоментував оптимістичну новину від Володимира Гройсмана. Факти ICTV зібрали найважливіші тези.
Підвищення реальне?
Це рішення з одного боку очікувано, тому що в бюджеті такі питання завжди передбачаються, вважає Мітюков.
Водночас, екс-міністру хочеться отримати більше інформації щодо низки питань, пов’язаних з таким рішенням. Перш за все про те, якими будуть джерела покриття цих витрат.
Скільки потрібно коштів з бюджету?
Мітюков: Якщо просто взяти олівець і порахувати, скільки потрібно грошей, то вийде, що для мільйона бюджетників протягом року знадобиться не менше 20 млрд гривень. Якщо це джерело розкрите в бюджеті – підвищення реальне і можна рухатися в цьому напрямку.
Звідки візьмуть гроші?
Те, що ми почули від прем’єр-міністра – це доручення міністерствам і відомства розробити конкретні кроки реалізації цього плану, говорить Мітюков.
Він припускає, що один із ресурсів, який може бути використаний, закладений у субсидіях. Тому що зараз ці гроші йдуть, минаючи громадян, прямо виробникам тепла і електроенергії, що, на думку Мітюкова, неефективно – простіше віддати ці гроші людям.
Субсидії – єдине джерело?
Мітюков не береться це стверджувати на 100%, оскільки не бачив остаточних розрахунків і пропозицій, які ми чекаємо від міністерств і відомств.
– Якщо цей план буде реалізований – думаю, тоді ми зможемо привітати уряд з успіхом, – говорить він.
Чи запустять друкарський верстат?
На думку економіста, це малоймовірно… Але якщо це буде закладено в бюджеті як якісь перерахування з Нацбанку або купівля НБУ боргових зобов’язань уряду, тоді цей механізм запрацює. “Сподіваюся, цього вдасться уникнути”, – коментує Мітюков.
Крім друкованого верстата, досить різко збільшення мінімальної заробітної плати може призвести до додаткового тиску на товарну масу і ситуацію з інфляцією. Економіст вважає, що це одне з тих питань, яке уряд і парламент повинні врегулювати у бюджеті наступного року.
– Поки я можу говорити тільки про істотний ресурс, який криється у субсидіях і не потрапляє в кишені громадян України, йдучи безпосередньо до виробника, – каже Мітюков.
Чи треба прирівнювати мінімальну з/п до прожиткового мінімуму?
Це логічний і правильний крок. На жаль, фінансові ресурси держави в попередні роки не дозволяли цей крок зробити, вважає Ігор Мітюков. І додає:
– Мене більше турбує, щоб це підвищення не призвело до інфляції і щоб нам не довелося перераховувати необхідний мінімальний прожитковий рівень ще раз в умовах нової інфляції.
Наголошую, у плані дій уряду повинні бути передбачені конкретні антиінфляційні заходи. Тут і Нацбанк повинен своє слово сказати, звичайно ж.
Читайте: Питання життя і смерті України – заява Порошенка про інвестиції та оборону
Нагадаємо, вчора президент України Петро Порошенко просив бізнес підвищити зарплати українцям, як мінімум, на 20-30%.
До слова, більше заробляти хочуть і парламентарі. Як писали Факти ICTV, 20 жовтня 230 народних депутатів проголосували за підвищення своїх зарплат у 2 рази.