Вибори президента США 2016: сценарій для України

Далі – пряма мова.
Трамп чи Клінтон?
Доцільніше говорити не про президентство конкретно Дональда чи Хілларі, а про прихід до влади республіканців чи демократів. Президент дуже впливовий, але важливо ще яким буде Сенат, як працює партія, який персонал довкола.
Обидві партії підтримують Україну. Під час Євромайдану до Києва прилітали їхні представники. Нуланд та Маккейна ми не ділили на республіканців чи демократів.
Наші політичні лідери більше зав’язані на Клінтон, а Трамп навіть їх не ідентифікує. Дональд не знає Петра Порошенка як бізнесмена, так і політика: бізнес американця набагато масштабніший, а з точки зору політики він дивиться в інший бік.
Читайте: Хілларі Клінтон на дебатах: за шпигунами в США стоїть Росія, а Трамп – маріонетка
Чому Клінтон, а не Трамп?
Дональд говорить, що Крим – російський. Але я не вірю, що він питатиме у Путіна, що робити.
Дональд Трамп не був в Україні. Для нього наша країна – це, швидше за все, гарні дівчата та проблема Криму, яку готовий розміняти на лояльність Росії. Тож якщо Дональд Трамп очолить США, українцям доведеться розраховувати виключно на власні сили.
Хілларі особисто знає Арсенія Яценюка, Петра Порошенка, переймалась арештом Юлії Тимошенко (у 2009 році. – Ред.).
Читайте: У Клінтон кажуть, що допоможуть Україні
Що таке Україна для США?
Для США конфлікт України і Росії виглядає так: є одна країна, яка зробила ривок в бік демократичних цінностей і є інша – чужа, яка хоче знищити ці цінності.
Україна у сьогоднішньому вигляді не є стратегічним партнером для США. Наприклад, Південна Корея важливіша, ніж ми.
Україні треба зробити прорив у реформах, економіці. Тоді у нас є шанс стати партнером Штатів. Ми і самі не готові стати партнером. Тут питання не до США, а до українців.
Партнер – це коли я тобі, а ти – мені. Що ми готові зараз дати, окрім своїх проблем та боргів? Так, нам допомагають тільки через те, що ми заявили про демократію. Ми багато беремо, багато обіцяємо, але не виконуємо.
Як США може допомогти?
Українську політику дуже часто зводять до ролі США. Це далеко не так. Це один із інструментів російського впливу про те, що Україна не сама, а орієнтується на Штати. Я б не вважав роль США вирішальною.
У США готові допомогти у вихованні нових політичних еліт, з реформами, порадами, отримати кредит тощо, але водночас вони дбають про своє.
А що таке Україна для Клінтон чи Трампа?
Хочуть Хілларі Клінтон та Дональд Трамп того чи ні, але Україна вже стала частиною їхніх виборчих кампаній.
Вони не обирали, але отримали в спадок проблему російської агресії. На наступний термін президентства США – це стане частиною зовнішньої політики Штатів.
Ми хочемо, щоб усі політики говорили, що українці – красиві, сильні, добрі та взагалі, найкращі. Але ж не всі так думають. Наприклад, у Дональда Трампа не така думка.
Україні вже треба мати план у разі, якщо Дональд Трамп стане президентом США. Треба знати, що ми будемо робити, а не сидіти і схрестити пальці.
Треба стратегія, а її немає. А потім вийде так, що Трамп винен у тому, що став президентом США.
Читайте: Дональд Трамп на дебатах: США програли Путіну, а Іран захоплює Ірак
Що робитимуть Клінтон чи Трамп з Путіним?
США, хто б не став президентом, утримуватимуть позиції світового лідера. Путін буде обмежений виключно його військовою небезпекою.
До нього не ставитимуться як до суперпартнера чи світового лідера. У Путіна зараз імідж бешкетника, який намагається запропонувати себе як вигідне вирішення деяких проблем. Але ніхто не хоче пробачати обстріли гуманітарки і населення у Сирії.
Для президента США буде важливо вести саме проамериканську політику, щоб зберегти свій рейтинг.
Ніхто не захоче втратити популярність лише заради дружби з Володимиром Путіним. Бо дружба з російським президентом зараз знищуватиме будь-який рейтинг.
Читайте: Росія на дебатах Клінтон і Трампа: 15 гучних заяв
Що буде з Україною?
Думаю, не буде великого поділу України. Розвиток подій залежатиме від самих українців.
Треба, щоб українське політичне керівництво було активним та ініціативним. Не можна чекати, коли тобі зателефонують. Треба пропонувати, щоб ініціатива виходила із України.
Якщо ініціатива надходитиме від Путіна – це програшний варіант, а якщо від Європи – наполовину програшний, бо їй головне здихатись конфлікту.
Україні треба пропонувати те, що вигідно для нас – щоб і Росія відійшла, і були збережені території.
Спілкувався Богдан Амінов.