Статті
Статті
, випусковий редактор

Один в полі воїн: НАБУ кидає виклик системі

Один в полі воїн: НАБУ кидає виклик системі

У Солом’янському суді вирішували не тільки долю колишнього головного фіскала країни, а й майбутнє фактично єдиного реального антикорупційного органу країни. На думку політичних експертів, підтримка НАБУ з боку суспільства піднялася до рекордної позначки. Артему Ситнику і його детективам довіряють набагато більше, ніж політичним лідерам. Але набагато зросли і ризики. Мости для Ситника фактично спалені, ставки можна тільки підвищувати, інакше система спробує розтоптати і самого директора НАБУ і його команду.

Національне антикорупційне бюро працює трохи більше року – відомство почало проводити досудові розслідування в грудні 2015 року. За цей час детективам Бюро вдалося повернути до бюджету більше 115 млн грн і запобігти розкрадання ще понад півмільярда. В ході розслідувань було накладено арешт на 600 млн грн, $80 млн. І 7 млн ​​євро, на велику кількість рухомого і нерухомого майна корупціонерів. А сумарний збиток, нанесений державі неправомірними діями фігурантів розслідувань НАБУ, оцінюється у 82,9 млрд грн. Ці цифри, разом з багатьма іншими показниками ефективності роботи молодого антикорупційного органу, містяться в недавно презентованому звіті Артема Ситника.

Всього за рік досить невелика і ще не дуже досвідчена команда детективів розгорнула справжній антикорупційний фронт. Станом на кінець січня в роботі детективів перебувало 264 кримінальних виробництва, 116 з яких пов’язані з діяльністю органів державної влади. Про підозрі у вчиненні корупційних злочинів було повідомлено 158 особам: представникам вищої державної влади, керівникам держпідприємств, суддям, прокурорам. Серед фігурантів розслідувань – керівник Державної авіаційної служби, заступник начальника одного з відділів Генпрокуратури і військовий прокурор сил АТО Костянтин Кулик, якого підозрюють у незаконному збагаченні. Фігурує у справах НАБУ навіть суддя Солом’янського райсуду Києва, затриманий разом зі співучасниками під час отримання хабара.

Зараз дивляться

У приціл підлеглих Ситника потрапляли чиновники з різних сфер. Детективи виявили незаконне заволодіння майном Запоріжжяобленерго на суму 196 млн грн, розслідували спробу розтрати 480 млн грн коштів, отриманих Україною за Кіотським протоколом. У відомства є чималий список досягнень не настільки гучних і резонансних – справа у тому, що вони працюють.

При цьому НАБУ виявилося єдиним правоохоронним органом, співробітники якого жодного разу ніким не були запідозрені у корупції. Структура Ситника в цьому сенсі вигідного відрізняється від інших правоохоронних органів (згадаємо, діамантових прокурорів, потоки контрабанди під дахом співробітників СБУ, нелегальні валютні обмінники і зали ігрових автоматів під крильцем поліції).

Проте, ще перед Новим роком саме Національна поліція за результатами соціологічних опитувань була лідером народної довіри. З одного боку, про діяльність НАБУ більшість українців просто нічого не чули. З іншого, всі успіхи детективів Ситника розбивалися об корумповану судову систему. Реальними вироками завершувалися деякі виробництва – з 50 направлених в суди справ тільки по 12 були винесені обвинувальні вироки.

Мабуть, і самому Артему Ситнику і його команді в якийсь момент стало очевидно, що боротьбу з Тисячоголовою гідрою корупції не можна вести шляхом вихоплення і відсікання окремих голів. Вони дуже швидко відростають, система самовідновлюється, при цьому антикорупціонери лише витрачають кредит суспільної довіри.

Першою по справжньому гучною справою Бюро стало розслідування газових схем Олександра Онищенка, в результаті чого детективи вийшли на главу ДФС.

– Сьогоднішні події ще раз доводять правильність створення НАБУ. Так, хлопці можуть помилятися; так, у них мало досвіду (йому і немає звідки взятися на даному етапі). Але Роман Насіров – близький соратник команди, яка править, і один з ключових гравців системи перерозподілу і контролю потоків. І сам факт можливості збору інформації, документування та реалізації справ такого рівня дає привід сподіватися на незалежність і самостійність правоохоронного органу, – вважає депутат Мустафа Найєм.

На думку експертів, затримання Насірова забезпечило відомству Артема Ситника підтримку суспільства, без якої боротися з корупцією в Україні просто неможливо.

– НАБУ кинуло виклик владі – в найширшому сенсі цього слова. НАБУ створювався як незалежний самостійний правоохоронний орган, і саме так вони зараз і діють. Але головне, щоб вони діяли бездоганно в правовому руслі. Саме це потрібно, щоб не втратити довіру суспільства. Адже зараз у них довіри набагато більше, ніж у тої ж ГПУ та інших правоохоронних органів, – зазначає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

– Те, що рівень довіри до НАБУ набагато вище, ніж до інших правоохоронних структур – це факт, і соціологічні дослідження це підтверджують. Але багато що залежить від того, як вони будуть себе вести далі, в тому числі, в справі з Насирівим, – вважає директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

– Ми побачили, що НАБУ може діяти незалежно від влади, – говорить керівник Центру соціологічних і політологічних досліджень Соціовимір Сергій Таран.

Політологи зазначають, що затримання Насірова рівносильно кинутій в обличчя влади рукавичці. Ситнику, який фактично кинув виклик системі, потрібно бути готовим до серйозного політичного тиску – всі ми бачили депутатів, які вже намагалися втрутитися в процес затримання Насірова.

Читайте: Експерт розповів, чим закінчиться справа Насірова

– Не виключаю, що є спроби втручання в процес з боку окремих депутатів. І тут НАБУ необхідно показати у відповідь дуже якісну роботу, – зазначає Сергій Таран.

– Обов’язково буде якась помста на адресу Ситника. Ті, хто постраждає від припинення діяльності корупційних схем, явно на нього образилися, – підкреслює директор Соціологічної служби Український барометр Віктор Небоженко.

– Система може чинити опір через так званий незалежний аудит. Вже була спроба провести кишенькового аудитора через парламент і зняти Ситника з посади. Спроби триватимуть, і ці в тому числі. Оскільки звільнити його можуть тільки через аудит, – пояснює нардеп Сергій Лещенко.

За його словами, НАБУ також спробують ламати, передаючи частину повноважень в нову структуру Державне бюро розслідувань.

На думку експертів, НАБУ зараз важливо діяти максимально зрозуміло і прозоро. Так як підтримка суспільства слугуватиме Артему Ситнику імунітетом від політичного пресингу, який наростає.

– Ситнику необхідно робити все максимально публічно, і орієнтуватися на громадськість, на активну частину суспільства, які хочуть змін. Якщо він буде спиратися на громадськість, він зможе протистояти будь-якому тиску. Складно буде щось з ним зробити, якщо у нього буде публічна підтримка, – резюмує Віталій Бала.

Політичні експерти підкреслюють, що громадянське суспільство зараз демонструє запит на зміни і готовність надавати їм підтримку не тільки словом, а й ділом. Затриманням Насірова Ситник фактично врятував антикорупційну ідею, повернувши суспільству надію, що ці зміни можливі.

Нагадаємо, Солом’янський райсуд Києва обрав запобіжний захід для відстороненого голови ДФС Романа Насірова у вигляді арешту на 60 діб з можливістю внесення застави в 100 млн грн.

Артем Ситник, НАБУ, Роман Насіров
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка