Українець створив новий детектор елементарних частинок. І отримав Нобелівську премію

Видатні люди з терен України зібрані в книзі NOMINA. Визначний проект такого формату поданий як сторінки родинного альбому. Факти ICTV писали про унікальну книгу, якщо іще не читали – вам сюди.
Отже… Георгій Шарпак.
Усі рідні, близькі називали його просто – Гриша Харпак. В Англії його знали як Джорджа Чарпака, у Франції – Як Жоржа Шарпака. Під таким варіантом свого імені він і увійшов до кола нобелівських лауреатів – видатних фізиків.
Жорж Шарпак винайшов так звані камери Шарпака – новий тип детекторів елементарних частинок. З 1959 року Шарпак працював в Європейському центрі ядерних досліджень – CERN – у Женеві. За розробку детектора елементарних часток він і отримав Нобелівську премію 1992 року.
Жорж Шарпак був членом Французької Академії наук, почесним доктором чотирьох університетів, зокрема Женевського університету, професором кафедри Жоліо-Кюрі у Вищій школі фізики та хімії в Парижі. Серед нагород нашого земляка є і премія Європейського фізичного товариства.
Так, Жорж Шарпак народився на Рівненщині в серпні 1924 року, в містечку Дубровиця в єврейській сім’ї. Його батьки – Мотл Харпак (в еміграції – Моріс Шарпак) та Хана Шапіро (згодом – Анна Шапіро). У своїх спогадах Жорж Шарпак тепло згадував українських селян, серед яких він виріс.
Читайте: Видатні українці – саме вони торгували найкращими у світі сигарами
На початку 1920 років родина Харпак подалася до Палестини, але 1931-го емігрували звідти до Франції.
Під час Другої світової війни Жорж Шарпак вступив до французького Руху Опору, та був схоплений французькими колаборантами режиму Петена. 1944 року Жоржа кинули до нацистського концтабору Дахау. Шарпаку пощастило – його звільнили 1945-го.
По війні, 1946 року, Шарпак отримав громадянство Франції. В 1947-му Жорж закінчив Гірничу школу Парижа – Ecole des Mines. Навчаючись у Колеж де Франс, він відвідував лекції видатного фізика Фредеріка Жоліо-Кюрі. З 1959 року Жорж Шарпак працював у CERN.
1984-го став професором у Школі поглибленого вивчення фізики й хімії у Парижі. А 1985 року Жоржа Шарпака обрано членом Французької академії наук.
Помер видатний фізик у вересні 2010 року.
Цікаво, що брат Жоржа – Андре Шарпак, 1930 року народження – відомий французький кіноактор і режисер.
Нагадаємо, Факти ICTV також писали про Роберта Максвела, який побудував величезну медіа-імперію.