Укр Рус
Ексклюзив Статті
, Директор департаменту інтернет-проектів Starlight News

Клімкін: Після миротворців на Донбасі будуть вибори і перехідний період

Клімкін: Після миротворців на Донбасі будуть вибори і перехідний період

Володимир Путін раніше заявив, що не проти розміщення миротворців ООН на Донбасі для охорони місії ОБСЄ, але тільки на лінії розмежування. Українська сторона розкритикувала цю ідею. І на це є вагомі причини.

Москва направила в ООН проект резолюції про розміщення спецміссії. Пізніше Володимир Путін після розмови з канцлером ФРН Ангелою Меркель заявив про готовність доповнити функції миротворців – охороняти СММ ОБСЄ не тільки на лінії зіткнення, а на всій території. Ангела Меркель запевнила, що Путіну не вдасться приховати наміри за ідеєю для миротворців.

Глава МЗС України Павло Клімкін озвучив таку позицію: миротворці ООН повинні зайти на Донбас тільки після того, як Росія виведе звідти всіх найманців і озброєння.

Зараз дивляться

Президент України Петро Порошенко з трибуни Генеральної Асамблеї ООН заявив, що лише повноцінна миротворча місія ООН вирішить конфлікт на Донбасі.

– Повноцінна миротворча операція ООН є єдиним ефективним рішенням для деескалації, тому мандат миротворців повинен покривати всю окуповану територію, включаючи російсько-український державний кордон, – наголосив Порошенко.

До речі, у Кремлі категорично відмовляються від ідеї миротворців ООН на кордоні України та Росії в ОРДЛО. Там кажуть, що це нібито “порушує” Мінські домовленості.

Отже, ми дізналися від глави МЗС України Павла Клімкіна про те, як Україні правильно завести миротворців на Донбас та що чекає на нас далі. 

 

– Як нам продавлювати миротворців, якщо у Росії в ООН на все є право вето?

– Рецепт полягає у тому, що це повинен бути не наш проект, а спільний проект з нашими друзями – ЄС і США. Продавити його повинні разом.

Логіка дуже проста: або ми робимо проект з правильним мандатом, з повним виходом на кордон, з повним контролем території, з роззброєнням тих, хто там залишиться – найманців і з виведенням зброї, або це будуть інші наслідки для Росії – і в сенсі політичного тиску, і, сподіваюся, санкції.

Бо тільки так це просувається.

– Які функції повинні мати миротворці на Донбасі?

– Насправді усе просто. Перше – миротворці повинні контролювати усю територію Донбасу, включаючи українсько-російський кордон.

Друге –  вони повинні не допускати провокацій і сплесків насильства.

Третє – миротворці повинні відповідати за усе, що стосується виведення зброї та роззброєння, і за, власне, результат розміщення миротворців. Це повинен бути початок перехідного періоду, коли ми будемо готуватися до виборів.

А вибори повинні бути організовані і проведені виключно Україною і міжнародним співтовариством. Без будь-якої участі Росії, звісно.

ЧитайтеАйвазовська: Миротворці можуть бути різними, а поведінка Путіна – блеф

– Що відомо про фінансування місії? Чи даватимуть на це гроші Україна або ж Росія?

– В ООН є спеціальний бюджет на операції з підтримання миру. Навіть існує з цього приводу абревіатура – ОПМ, яку дипломати використовують.

З цього бюджету і здійснюватиметься фінансування операції. А в якій послідовності і скільки грошей – це залежить від мандату та відповідних розрахунків,оскільки генеральний секретар ООН повинен надіслати на Донбас місію, щоб вона зрозуміла, що там потрібно і після того Рада Безпеки ООН прийматиме відповідне рішення.

– Росія у питанні миротворців завжди апелює до того, що це йде у розріз з Мінськими домовленостями…

– Тут немає ніяких проблем. Логіка Мінська чи будь-яка логіка звільнення Донбасу пов’язана з тим, що Росія виводить звідти війська, озброєння і найманців. Туди заходить міжнародний компонент, який починає готуватися до перехідного періоду.

Це як LEGO – у ньому є компоненти, які треба зібрати. Вони або збираються, або ні. Логіка дуже проста: припинення вогню, відведення зброї, ефективний контроль над цим процесом і міжнародний компонент.

А зараз навіть ОБСЄ не може реально працювати.

– Є гарантії, що ми не зіштовхнемося з такою реальністю: миротворці ООН будуть фіксувати порушення як і ОБСЄ, а справа з Донбасом застигне на місці?

– По-перше, миротворці – це вже не зовсім ОБСЄ, і можливостей у них набагато більше. До речі, ОБСЄ і миротворці ООН чи інші миротворці будуть одне одному допомагати і робитимуть вони це достатньо ефективно.

Другий момент полягає у тому, що коли зайдуть миротворці, можна не допускати ОБСЄ, але у миротворців буде вже повна можливість зайти туди, куди вони хочуть і, звичайно, спільно з ОБСЄ контролювати кордон.

І це буде зовсім інша ситуація – Росія повинна буде вивести регулярні війська, оскільки вони одразу будуть знайдені. Мова йде про те, що треба контролювати найманців, роззброїти їх і про врешті-решт реальний процес переходу.

– Коли буде реальне введення миротворців? Кінець 2017-го, 2018 рік?

– Це залежить від того, наскільки нам вдасться ефективно і цілеспрямовано вчиняти тиск на Росію. Усім відомо, що розміщення миротворців має приблизні часові рамки – іноді це рік, іноді це менше.

Тобто, тут спекулювати немає сенсу. Якщо буде політична згода – будемо просуватися якнайшвидше. Про це є домовленість з нашими друзями, партнерами і не тільки. Я зустрічався практично з усімам міністрами Ради Безпеки ООН. У принципі, відчуваємо підтримку.

Читайте5 випадків введення миротворців. Чим усе закінчується?

– Скільки часу треба миротворцям, щоб навести лад на Донбасі?

– Це знову таки залежить від того, як розвиватиметься операція. Я вважаю, що ми повинні зробити це якнайшвидше. Ми не повинні тягнути це роками. Нам треба зробити мандат місії таким, щоб він був дієвим, а не таким, щоб сприяв якомусь замороженню ситуації.

Богдан Амінов.

Донбас, Миротворці ООН, Павло Клімкін
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка