Єгипет 2017-2018: наскільки безпечний для українських туристів

Факти ICTV досліджували більше 600 км єгипетських доріг (якість яких, до речі, вас здивує) і проінспектували безпеку як в готелі, так і поза туристичними зонами.
Якщо коротко: міф зруйновано, за 5 днів перебування в Єгипті з метою знайти неприємності нічого не сталося. Більш того, країна настільки мілітаризована військовими і поліцією, що не знайти тут людини зі зброєю здається нереальним завданням.
Про те, що все під контролем, ми змогли зрозуміти вже в аеропорту, коли нас зустрічав гід і озброєний охоронець, який працює в поліції.
До слова, в аеропорту через заходи безпеки є один нюанс. Якщо Ви вийшли з будівлі, то потрапити всередину без квитка – неможливо. До речі, саме тому не всі змогли купити місцеву sim-карту з 3G, поспішаючи на вулицю.
Хавот (саме так звали нашого охоронця) був неговіркий, але в той же час привітним – відповідав на всі питання, ввічливо подавав руку дівчатам і постійно посміхався. Володів всього лише двома мовами – рідною і трохи англійською. Але це не заважало йому виглядати як супергерой з голлівудських фільмів. Погляньте самі.
Прибуття до п’ятизіркового Jaz Aquamarine у Хургаді опівночі не скасовувало перевірку через металодетектор особистих речей. На вході та на території є своя охорона.
Звичайно ж, два завдання – швидке заселення в номери і приватна пізня вечеря поза розкладом для втомлених туристів – беззастережно були виконані.
– Всьйо харашьйо?, – з характерним акцентом час від часу запитував персонал готелю. Пізніше, цю фразу ми жартома прозвемо гаслом курортів Єгипту. До слова, в 99% випадках краще просто кивати головою. Приготуйтеся, кивати потрібно буде багато разів.
Потім виявилося, що фразу “всьйо харашьйо?” кажуть усі єгиптяни, які хоча б трохи володіють російською мовою.
На ранок біля виходу з готелю нас з посмішкою чекав охоронець Хавот. Виявилося, що поза готелем наша безпека під його відповідальністю, але в курортній зоні цим займаються інші люди.
О 5 ранку ми вирушили незвично рівними дорогами (дивіться самі на фото) на зустріч 3,5-тисячолітнім руїнам храмів та іншим визначним пам’яткам Єгипту.
У населених пунктах якість доріг була помітно гіршою, але цілком терпимо. Ям і відсутніх шматків асфальту за півтисячі км не зустрічалося.
Шлях тривав близько 4 годин. Але при цьому чи не кожні 15 хвилин нас зустрічали правоохоронні органи на блокпостах. При мінімальному розкладі це була невелика будка, пару бетонних плит, які звужують проїзд, і кілька людей у формі зі зброєю.
На найбільших блокпостах було безліч залізних прутів, які утворювали лабіринт на дорозі для неможливості прорватися на авто, кілька оглядових веж, кулемети, автомати та інша зброю, десяток-два правоохоронців, джип, кілька щитів і багато іншого.
Окремо варто відзначити строгість єгиптян на блокпостах. Як виявилося, вільно пересуватися дорогою можна з 6 ранку. Ми зупинилися біля першого блокпоста о 5.56. І так, автобус стояв на трасі чотири хвилини, поки не настане рівно 6.00.
Спочатку було незвично робити стільки зупинок і місцями справді мало не вперше за всю поїздку до Єгипту було страшно.
Але озброєні правоохоронці ніякого надмірного інтересу до туристів не виявляли, особисті речі жодного разу не перевіряли, та й в салон ніколи не заходили.
В основному, перевіряли автомобіль зовні за допомогою спеціальної техніки на наявність вибухівки, зброї та контрабанди.
Це пов’язано з тим, що ми подорожували з TUI Ukraine. Нам пояснили, що туристичні компанії отримують спеціальні дозволи від МВС. Але, на жаль, самостійно подорожувати країною практично нереально.
Це підтвердив і губернатор провінції Червоне море з центром в Хургаді, генерал-майор Абдулла Ахмед. Водночас, він порадив не засмучуватися, адже з України в Єгипет поки немає регулярних рейсів, а з туркомпанією літати дешевше.
До речі, губернатор запевнив, що навіть в купальнику вночі в Хургаді нічого з туристом не трапиться.
– Ми пишаємося нашою безпекою. У будь-який час доби в Хургаді можна відчувати себе спокійно, – зазначив він.
Чому Абудлла Ахмед так розхвалює Хургаду перед нами? Все просто. Після заборони росіянам відпочивати в Єгипті з 2015 року позиції іноземних туристів на ринку в корені змінилися.
На фото готель Jaz Aquamarine в Хургаді
Наприклад, за 2017-й в Єгипет злітало близько 500 тис. українців. За кількістю туристів ми на другому місці. На першому впевнено закріпилися німці. На третьому – британці.
Крім того, губернатор Червоного моря заявив, що для них дуже важливий ринок українських туристів, тому в Єгипті працюватимуть над скороченням розриву між німцями і українцями.
Загалом, єгиптяни чуйно ставляться до туристів. Хіба що, якщо Ви не боїтеся приставучих продавців китайських сувенірів під виглядом унікальних єгипетських виробів. Що характерно: дуже емоційно реагували на нас в провінціях – місцеві віталися, посміхалися і махали руками в вікна автобуса, який проїжджав повз.
Під час однієї з екскурсій нашу компанію оточила юрба дітей. Деякі місцеві боялися, а інші, навпаки, намагалися зробити селфі або просто спільне фото (охочих були десятки).
Насторожила лише наявність зброї у місцевих. Час від часу на вулицях через вікно автобуса можна помітити єгиптян, які “мило” гуляють зі стволами. Наш екскурсовод пояснив це чимось на зразок ініціативного загону самооборони. Хоча в глибокій провінції зі зброєю був, напевно, кожен десятий.
І, звичайно ж, звучали питання про те, а чому всі говорять, що в Єгипті все спокійно, хоча в новинах показують теракти, вибухи, вбивства тощо.
Багато хто знаходить основну причину в тому, що вибухи і вбивства відбуваються практично у всіх країнах, але обставини загострюють увагу саме на випадки в Єгипті (через контекст ситуації з туристами). Але і роль недавньої революції теж має місце бути.
Незалежно від причин, відчувати себе небезпечно туристи навряд зможуть. Особливо в курортній зоні. Можливо, далекі і самостійні поїздки без охорони і приведуть за собою неприємності, але організованих з туркомпанією екскурсій боятися не варто.