Створення помісної церкви в Україні: все, що потрібно знати

17 квітня президент України Петро Порошенко заявив, що Україна як ніколи близька до створення автокефальної помісної церкви.
Томос, тобто дозвіл на створення такої церкви, Україна може отримати влітку 2018 року на честь 1030-річчя хрещення Русі.
19 квітня Верховна Рада проголосувала за постанову про звернення президента України до Вселенського патріарха Варфоломія щодо надання автокефалії православній церкві в Україні.
22 квітня стало відомо, що Вселенський Патріархат розпочав процедури, необхідні для надання автокефалії УПЦ.
Що таке помісна церква?
Помісна церква у православ’ї – це релігійна громада християн у конкретній місцевості. Поняття існує на противагу Вселенській церкві.
Автокефальна церква має повне самоврядування і водночас залишається частиною єдиної Вселенської православної церкви.
У статуті російської православної церкви є термін “самоврядна церква”, яким позначають самостійні адміністративні одиниці церкви. УПЦ МП має статус “самоврядної церкви з правами широкої автономії”.
За словами історика Арсена Зінченка, автокефальна або помісна церква не є ієрархічно чи адміністративно частиною іншої. УПЦ Московського патріархату є автономною частиною Російської православної церкви. А Київський патріархат ще не визнаний Вселенським православ’ям.
Історія помісної церкви в Україні
У незалежній Україні вже обговорювали можливість об’єднання конфесій в єдину помісну церкву.
У 2008 році 3-й президент Віктор Ющенко (2005 – 2010) запросив до Києва Константинопольського патріарха Варфоломія. Однак патріарх не став обіцяти українській церкві автономію. Протягом 2015-2016 років Ющенко їздив до Варфоломія із приватними візитами.
У 2016 році Верховна Рада ухвалила звернення до Варфоломія із закликом визнати недійсним акт 1686-го та надати автокефалію православній церкві України.
Для чого Україні помісна церква?
За словами Петра Порошенка, надання автокефалії православній церкві в Україні є геополітичним питанням, оскільки РФ використовує церкву як інструмент впливу на Україну.
– Воно виходить далеко за межі церковного! Йдеться про нашу остаточну незалежність від Москви. Тут не тільки релігія, тут – геополітика… Це – питання національної безпеки та нашої оборони у гібридній війні, тому що Кремль розглядає РПЦ як один із ключових інструментів впливу на Україну, – сказав він.
Що зміниться?
За словами Петра Порошенка, після створення єдиної православної помісної церкви, вона не стане державною, тож відділення церкви від держави продовжуватиме існувати.
Всі віруючі мають і матимуть право вільно обирати собі як конкретний храм, так і церковну юрисдикцію.
Ті, хто захочуть залишитися в тій церкві, яка збереже єдність РПЦ, також залишають за собою гарантоване право власного вибору.
– У цьому питанні, як релігійний, так і будь-який примус чи заборона категорично неприпустимі. Хочу підкреслити, що це моя тверда позиція, – додав Порошенко.
Процедура здобуття автокефалії
Для отримання автокефалії потрібно, щоб до Вселенського патріарха Варфоломія звернулися глава держави, парламент і церковні ієрархи православних церков України.
Після надання Українській церкві автономії, в Києві має відбутися Архієрейський Собор, де повинні бути до дрібниць врегульовані всі закони церковної організації.
Реакція церкви
Рішення про надання українській церкві томосу про автокефалію підтримали предстоятель УПЦ КП патріарх Філарет і предстоятель Української автокефальної православної церкви митрополит Макарій.
На зустрічі з Петром Порошенком предстоятель Української православної церкви митрополит київський і всієї України Онуфрій “висловив турботу про всіх громадян України і підтримку нашій країні у відбитті агресії”.
Також президент України зустрівся із предстоятелем УПЦ МП. На зустрічі сторони “обмінялися думками щодо активізації міжконфесійного діалогу в Україні”.