$10 млн на рік: як Чорнобиль з зони відчуження став розвагою для туристів

Після вибуху четвертого реактора АЕС у 1986 році у Чорнобилі була створена закрита зона. Довгий час відвідування Чорнобиля не дозволялось. Але вже 20 років цей пункт призначення притягує до себе туристів, які можуть помилуватись радянським містом, або відчути себе героями фантастичного фільму.
В 1998 році відбувся початок чорнобильського туризму. Інтерес до зони відчуження почали проявляти не тільки професійні делегації, а й любителі.
Туризм відіграє важливу роль у подоланні негативних наслідків аварії, у закріпленні її уроків та відродженні як самої зони, так і прилеглих до неї територій. Подорожі в Чорнобиль приваблюють людей не лише тим, що це місто небезпеки та катастрофи, а й тим, що це покинуте місце, в якому скупчились страждання та енергетика мешканців. На тему Чорнобиля є багато фільмів та книжок, тому туристи хочуть отримати гострі відчуття, можливо, вони прагнуть в покинутій зоні побути трохи відчуженими.
Туризм приносить гроші в бюджет країни. Чорнобильський туризм є одним із обов’язкових елементів ліквідації негативних наслідків будь-якої радіаційної катастрофи та примноження позитивних. Я це зрозумів, коли після аварії на Фукусімі в Японії до нас в перші місяці почали їхати японці, цікавились досвідом і позитивною роллю Чорнобильського туризму, для того, щоб в себе це запровадити, – розповідає Сергій Мирний – директор з науки та розвитку Чорнобиль Тур, ліквідатор аварії на ЧАЕС, офіцер радіаційної розвідки, еколог.
Сьогодні чорнобильський туризм приваблює багато іноземців. Щороку в гонитві за екстримом вони привозять в Україну $10 млн. Найбільше зону відчуження відвідують поляки, скандинави, британці, американці, чехи і німці. З кожним роком інтерес до зони відчуження зростає. За інформацією Асоціації чорнобильського туризму, у 2017 році кількість туристів налічувала 49750, дві третіх з яких – іноземці, тоді як в 2016 році – 36781, з них 24492 – іноземці, а в 2015 році – 15064 осіб.
Як потрапити?
Відвідати зону може громадянин будь-якої країни, якому виповнилось 18 років, та який не має медичних протипоказань для відвідування зони підвищеного іонізуючого випромінювання. З документів потрібний лише паспорт. За словами піар директора компанії Чорнобиль Тур Світлани Прядко, створюються відповідні списки групи, які подаються до Державного агентства управління зоною відчуження. Після цього формується дозвіл на перебування в зоні.
З 1 серпня 2013 року за рішенням №282 Агентства управління зоною відчуження, всі туристи повинні оформлювати страхування від нещасного випадку. Якщо турист не вказує окремо про потребу у страхуванні, то воно оформлюється автоматично разом з пропуском та програмою відвідання.
Ми формуємо списки людей, які планують відвідати чорнобильську зону, потім ці списки перевіряються і підписується програма. Цей маршрут – узгоджений та перевірений, тому це вже багато років абсолютно безпечно. Перетинаючи пункт пропуску, туристи проходять через детальну систему контролю радіаційного забруднення, тому після відвідання зони взуття і одяг залишаються абсолютну чистими. Звичайно, якщо туристи не будуть порушувати правила поведінки у зоні відчуження, тобто не будуть їсти випадково знайдені в садах яблука, або лягати з голими плечима на асфальті, – розказує Світлана Прядко.
Відповідальний за групу туристів гід слідкує за тим, щоб маршрут повністю співпадав з програмою візиту, яка підписана і згідно з якою Національна поліція України на КПП Дитятки пропускає автобус з групою на територію режимного об’єкту Чорнобильська зона, – розказує піар директор компанії Чорнобиль Тур Світлана Прядко.
Турист який хоче відвідати зону відчуження повинен знати певні правила.
- Переміщуватись в зоні відчуження дозволяється тільки з супроводжуючим, забороняється здійснювати самовільні відхилення від маршруту;
- Фотографувати та знімати відео можна тільки з дозволу супроводжуючого;
- Особи в нетверезому стані в зону не допускаються;
- Забороняється залишати малюнки, розламувати предмети зони;
- Забороняється вивозити з зони будь-які предмети;
- В зоні можна перебувати тільки в закритому одязі, забороняються короткі рукави, шорти, відкрите взуття, спідниці.
- В зоні відчуження забороняється їсти, пити, палити на відкритому повітрі, доторкатись до будь-чого без дозволу супроводжуючого, збирати ягоди чи гриби, сідати чи лягати на землю, ставити особисті речі на землю.
Згідно з кодексом гостя Чорнобильської зони Чорнобиль Тур, якщо ви порушуєте правила вам робиться зауваження, вдруге – попередження, третє порушення закінчується відправленням порушника в автобус, або закінченням екскурсії для всієї групи.
Що хочуть побачити туристи?
Кількість туристів невтомно росте. Щодня сотні охочих побачити Чорнобиль проходять контрольно-пропускний пункт Дитятки. Таємнича зона приваблює туристів з усього світу.
Місто Припять, радар Дуга-1 (секретне містечко Чорнобиль – 2), і, звичайно, 4 блок (арка Об’єкт укриття) – це три основні об’єкти, які цікавлять туристів. Також село Копачі з його дитячим садком, з якого люди беруть емоційну складову, – розказує Світлана Прядко.
Найбільш таємничим місцем, яке цікавить туристів, є Прип’ять. Розташоване в трьох кілометрах від Чорнобильської АЕС, мертве місто вже кілька років приваблює не лише науковців, а й любителів гострих відчуттів. До аварії чисельність населення в Прип’яті становило 50 тис. жителів. Після вибуху АЕС життя там зупинилось. Туристів вражає пустота міста. Люди покидали місто, залишаючи свої речі на місцях. І навіть після стількох років можна побачити як жили і що відчували тамтешні мешканці.
Якщо побував там хоча б раз, то запам’ятаєш на все життя. Там зупинився час, ніби опиняєшся в СРСР. Величезна секретна антена, парк атракціонів, дитячий садок, природа, яку не чіпала рука людини, величезні соми в річках біля реактора – все це цікаво і одночасно страшно. Після подорожі задумуєшся, переосмислюєш своє життя, – розповідає туристка Тетяна Пархоменко.
Гігантські прийомні антени ЗГРЛС Дуга-1 знаходяться на території закритої Чорнобильської зони відчуження. Масштабність конструкції, висота антен, пам’ятник радянській військовій машині, свідчить про один з найбільш безкомпромісних геополітичних протистоянь наддержав. Дуга привертає до себе увагу туристів, а антени видно майже з будь-якої точки Чорнобиля.
4 енергоблок Чорнобильської АЕС – найболючіше місце трагедії. Зараз зруйнований четвертий реактор укрито новим безпечним саркофагом.
В реактор нас, зрозуміло, не пустили, він накритий саркофагом. В той час нам заборонили його фотографувати, – розповідає Олеся Сіляєва, яка відвідала Чорнобиль з екскурсією в листопаді 2017 року.
Копачі – покинуте село за 4 км від ЧАЕС. До аварії там проживало 1114 мешканців, зараз село пусте. Після ліквідації залишилось декілька споруд, зокрема дитячий садок, який вабить туристів і передає моторошну атмосферу трагедії .
Села занедбані – це жах. Світ не просто завмер, або затамував подих – звідти вирвали життя. Настільки раптово, що в дитячому садку ляльки стояли готові до гри, і простирадла на постілях розстелені. Будинки розвалені, але все ще з якимись деталями побуту. Ніби хтось вийшов в магазин пройтися, але немає нікого більше. Атмосфера як в якійсь відео-грі про постапокаліптичний світ, – додає Олеся.
Ціна
Ціна на екскурсію в Чорнобиль залежить від того, в який день ви хочете поїхати. Наприклад, Чорнобиль Тур пропонує в будній день для громадянина України – $69, для білоруса – $89, для громадян інших країн – $109. У вихідний день ціна для українців нижча – $39.
Якщо їхати груповим туром на два дні, то ціна з людини $129 (українцям), $264 (білорусам), $284 (громадянам інших країн). Ціна групового туру на три дні змінюється – $214, $289, $319 відповідно.
Для студентів знижка 10%, але не більше двох чоловік в групі. Якщо ви хочете екстримально відсвяткувати свій день народження, то для іменинників також діє знижка 10%.
Безпека
За даними Асоціації чорнобильського туризму, радіаційна ситуація в Чорнобильській зоні відчуження з 1986 року змінилася радикально. Потужність гамма-випромінювання зменшилася в найбільш забруднених місцях (наприклад Рудий ліс) – в 1000-10000 разів, а в менш забруднених (практично скрізь поза 10-кілометрової зони, і в значній частині самої цієї підзони) вже повернулася до доаварійних значень. Це доповнюється позитивною універсальною якісною закономірністю радіаційного забруднення: чим вище рівень радіації – тим меншу площу він займає.
Доза радіації така ж, як за годину-дві польоту на сучасному пасажирському літаку. Один день в зоні – це те саме, що в Києві три дні. Минулого року гіди Чорнобиль Тур і я також пройшли заміри кількості радіонуклідів, які є в нашому тілі. Результати показали, що вміст радіонуклідів в тілі, такий же як і для будь-якого киянина, в межах норми, – розповідає Сергій Мирний.
Сталкери
Інтерес до Чорнобильської зони збільшується у людей, які втомились від буденності і прагнуть тимчасового усамітнення. Деякі мають втіху від проникнення в Чорнобильську зону. Поява сталкерів і нелегальних походів, супроводжується також бажанням молодих людей відчути себе в віртуальній грі, але в реальності.
Вони не відчувають себе порушниками закону. Нормальна практика, коли сталкер йде сам здаватись в поліцію, тому що втомився йти довгий шлях. Офіційному туризму сталкери ніяк не загрожують. Вони викладають багато цікавої інформації, люди дивляться, але не кожен ризикне порушувати закон. Прямої загрози не має, крім того, що вони на собі можуть винести щось, але це швидше не загроза для туризму, а загроза життю і здоров’ю інших людей, або них самих, – розповідає Світлана Прядко.
Нелегальний тур в Чорнобиль коштує не менше $500. Організація, супроводження – за все відповідаю я, і треба розрахувати, щоб не потрапити до поліції. Мета – отримати моральну насолоду від походу, перевірити свої сили як фізичні так і моральні. Це екстрим проникнутись атмосферою зони. Але є ідейні сталкери, які це місце поважають, намагаються зберегти, але ще й такі, які награлись в іграшки і йдуть заради того, щоб чинити беззаконня, – розповідає сталкер.
Про майбутнє туризму
За словами Мирного, самосели в Чорнобильській зоні помирають і втрачається культура яка там є, і в перспективі треба знаходити добровольців, які бажали б там жити, підтримувати спосіб життя поліщуків. Для того, аби не втрачати цю культуру, щоб туристи могли приїздити, знайомитись з традиційним способом життя, з культурою життя лісового племені поліщуків.
– Ми розробили туристичну карту, вона є своєрідним планом дій на майбутнє. Намалювали велосипедиста, хоча зараз там заборонено їздити на велосипедах. Але ми вважаємо , що в межах 30-км зони вже можна їздити на відкритому транспорті. Ми хочемо зробити експеримент, за яким заміряємо вміст радіонуклідів до поїздки на велосипедах, під час та після. Моя гіпотеза – збільшення буде нульовим. Років через 5 там будуть велосипедні маршрути, – розповідає Сергій Мирний.
Зараз об’єкти Чорнобильської зони відчуження хочуть внести до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. За інформацією Чорнобиль Тур, ПуСО (пункти санітарної обробки) Рудня-Вересня, Лелів, Копачі, село Копачі (останні вцілілі будівлі), бетоноперевантажувальний вузол, який використовували при будівництві Саркофагу, Рудий ліс (місце першого потужного радіаційного викиду), стела ПРИП’ЯТЬ, місто Прип’ять, ставок-охолоджувач ЧАЕС, колишній секретний об’єкт Дуга-1 – це далеко не повний список місць, які є потенційними кандидатами на внесення до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.
Фото: Gleb Garanich, Reuters
Ірина Самосват