PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Конституційний Суд України: що означають кадрові перестановки напередодні інавгурації

Конституційний Суд України тепер очолює Наталя Шаптала. 14 травня на пленарному засіданні судді проголосували за звільнення колишнього голови Станіслава Шевчука. Причому його не просто змістили з посади, а виключили зі складу КСУ.

Суд обгрунтував це “істотним дисциплінарним проступком, грубим та систематичним нехтуванням своїми обов’язками, що є несумісним зі статусом судді КСУ”.

Що означають зміни у складі суду?

Щойно стало відомо про звільнення голови Конституційного Суду, в експертних колах заговорили про можливість зриву інавгурації. Справа в тому, що голова КСУ бере участь в інавгурації – з ним узгоджують час засідання, список гостей і саме він вручає президенту символи влади.

Втім, приводів для хвилювання немає. Того ж дня судді оперативно проголосували за нового керівника.

Читайте: Звільнення Шевчука з посади  голови КС: чи вплине це на інавгурацію

– Добра новина в тому, що КСУ обрав нового очільника. Вчора я висловлював побоювання, що може бути сценарій зриву інавгурації президента (у випадку відсутності нового очільника, – Ред.). Нині цього ризику вдалось уникнути, – каже політолог Володимир Фесенко.

Він зазначає, що кадрові перестановки суду – це прояв перехідного періоду зміни влади, який породив колотнечу в різних інституціях, зокрема і в судах. Конфлікт всередині Конституційного Суду виник давно:

– Це стало очевидно після відомого рішення КСУ щодо визнання неконституційною статті про незаконне збагачення. Це викликало багато критики. Вона була публічно проявлена – декілька суддів заявили про свою незгоду з поведінкою голови Конституційного Суду.

Експерт додає, що чутки про звільнення Станіслава Шевчука з’явились ще в квітні. А Наталя Шаптал – це тимчасова фігура.

Нагадаємо, строк повноважень нового голови КСУ спливає вже у вересні.

Політичні інтереси

Радник Володимира Зеленського Руслан Рябошапка запевняє, що суд не сприймав Шевчука як голову, результатом чого стало його звільнення:

– Один із головних чинників – це особистісне неприйняття фігури Станіслава Шевчука як голови Конституційного Суду іншими суддями КС. Багато суддів скаржилися на те, що процедури здійснювалися не так, як це передбачено законом, а часто керувалися в ручному режимі головою суду, було багато інших процедурних порушень.

Сам Шевчук наполягає на порушеннях, які відбувалися під час його звільнення і звинувачує чинного президента:

– Безумовно, що за цим злочином стоїть головний вигодонабувач Порошенко, який докладає усіх зусиль задля утримання влади шляхом збереження контролю над головними державними інституціями.

Тож, кому насправді вигідні перестановки у судових органах? Політолог Володимир Фесенко зазначає, що прогнози робити зарано:

– Я бачу неоднозначну реакцію на це. Дехто з радників Зеленського на боці Шевчука, а дехто навпаки вважає, що нічого страшного не відбулось. Сам Шевчук сказав, що це переворот в інтересах Порошенка. В цьому сенсі навряд чи це вигідно Зеленському.

Експерт нагадує, що Конституційний Суд не може втручатись в політику і має бути незалежним і незаангажованим.

– В умовах, якщо будуть виникати конфліктні ситуації в стосунках між президентом і парламентом, це дуже важливо.

За законом, КСУ є незалежним органом конституційної юрисдикції. Відповідно, впливати на нього не можуть ані президент, ані Верховна Рада. Політолог нагадує, що спроби впливу завжди закінчуються погано:

– Впливи або намагання використати КС в політичних конфліктах завжди дає неоднозначний ефект. Така ситуація була в 2007 році, коли виникла серйозна політична криза, пов’язана з розпуском Ради. Тоді серйозний розкол відбувся і в Конституційному Суді. Якщо КС ухвалює сумнівні рішення, як це було у 2010 році або зараз з незаконним збагаченням, це б’є по його авторитету.

Майбутнє Конституційного Суду

Нагадаємо, що Конституційний Суд України складається з 18 суддів. Третину з них призначає президент України, третину – Верховна Рада, а інші обираються під час з’їзду суддів.

Конституційний Суд України: що означають кадрові перестановки напередодні інавгурації

Суддя обирається на дев’ять років без права бути повторно обраним на цю посаду.

Володимир Фесенко запевняє, що у перспективі Конституційний Суд потрібно реформувати:

– Нестабільність і колотнеча навколо КСУ точно не на користь стабільності політичної системи . В перспективі нам потрібно підіймати авторитет КС, зменшувати його залежність від впливів і піклуватись, щоб до складу потрапляли люди з високим професійним і моральним авторитетом.

Він додає, що за часів Віктора Януковича там були люди з сумнівною репутацією, які в юридичних колах не вважаються авторитетами з конституційного права.

Читайте: Конституційний суд звільнив голову Шевчука і призначив нового - Шапталу Наталя Шаптала: що відомо про нового голову Конституційного суду Конституційний суд перевіряє закон про люстрацію

Тим часом Станіслав Шевчук пообіцяв звернутись до суду та правоохоронних органів, щоб оскаржити своє звільнення. Тому історія з кадровими перестановками суду ще не завершена.

Лілія Ященко

 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка