
Щорічно Україна отримує близько $3 млрд від транзиту російського газу до ЄС. Втім, вже з 2020 року вітчизняна газотранспортна система може зазнати кризи – 31 грудня 2019 року закінчується термін дії контракту між Нафтогазом та Газпромом.
Росія неодноразово говорила, що не буде підписувати контракт з Україною на транзит блакитного палива, тому Нафтогаз прогнозує можливий шантаж з боку Газпрому.
Як Україна готується до так званого нульового транзиту та чи є шанси уникнути чергової блокади Кремля, в ексклюзивному інтерв’ю журналісту Фактів ICTV Олексію Савіцькому розповів голова правління НАК Нафтогаз України Андрій Коболєв.
Залучаючи міжнародних партнерів і подаючи позови до міжнародних судів, Україна може домогтись збереження транзиту.
Нещодавно Нафтогаз подав позов до Стокгольмського трибуналу, вимагаючи компенсацію за втрату цінності української газотранспортної системи у випадку, якщо контракт не буде підписано. Це, за словами Коболєва, змусило Росію змінити риторику.
– Дуже важливо зробити все можливе, аби новий контракт уклали, щоб транзит не зупинявся. Це головна лінія, якої дотримується менеджмент Нафтогазу. Частиною цієї лінії є запланований план анбандлінгу за моделлю ISO (незалежного системного оператора), який передбачає можливість збереження позову. Завдяки ньому Росія знаходиться в умовах: або новий контракт, або великий штраф.
Втім, Нафтогаз розглядає всі варіанти, а тому готується до сценарію з “нульовим транзитом”.
– Збільшуємо запаси газу в підземних сховищах і готуємо ГТС до роботи в реверсному режимі. Ми розрахували, що для підтримання тиску у випадку повної зупинки транзиту потрібно не менше 20 млрд кубометрів. Наразі в сховища закачали вже понад 10 млрд кубів. Щодоби закачуємо ще приблизно 60 млн кубів, – звітує Коболєв.
Для того, аби повність виконати план закачки, Нафтогазу треба залучити $1 млрд кредитних коштів. Один з варіантів знайти ці гроші, за словами голови Нафтогазу, повернення частину боргу від держави, а вона заборгувала 140 млрд грн.
– Розрахувати це дуже просто: є імпортна ціна газу, за якою Нафтогаз купував газ, а є ціна, за якою газ продавали населенню. Різниця досить суттєва. І вона могла б піти на створення додаткових резервів газу на цю зиму.
Отож, запевняє голова Нафтогазу, якщо умови будуть виконані, українському споживачу не загрожуватиме газова криза:
– Якщо Україна правильно підготується, буде достатньо газу в підземках, буде створений ефективний оператор української ГТС – тоді переживати немає за що.
Від Росії можна очікувати чого завгодно. Україна активно готується до найгірших сценаріїв, і це найкращий запобіжник від можливого шантажу з боку Кремля:
– Наша готовність і наша здатність пережити кризу суттєво зменшить бажання російської сторони цю кризу створювати, – впевнений Андрій Коболєв.
Точки прийому газу можуть перенести з західного кордону на східний. Для цього необхідно правильно провести амбандлінг.
– Для цього нам треба зробити його з повним дотриманням вимог європейського законодавства, зокрема проголосувати за закон Про концесію. Без цього будь-який варіант анбандлінгу не відповідатиме європейському законодавству – тоді можна буде очікувати, що Газпром відмовиться підписувати європейський контракт. А без нього перенесення точок прийому газу на східний кордон України неможливе, – пояснює Андрій Коболєв.
Детальніше про те, яким чином Нафтогаз та уряд проводитимуть анбандлінг і за яких умов відбудуться тристоронні переговори за участю України та Росії, дивіться у відеоінтерв’ю.