Україна може перемогти, але їй потрібні повітряні потужності – міністр оборони Болгарії

Міністр оборони Болгарії Тодор Тагарев вважає, що Україна може перемогти у російсько-українській війні, але українському війську потрібно більше повітряних потужностей, щоб посунути російську перевагу у небі.
Про це він сказав в інтерв’ю Голосу Америки.
За словами міністра, попри те, що в уряді Болгарії відбулися зміни, парламент країни продовжує зберігати переважну більшість прихильників євроатлантичної політики, що також передбачає підтримку України та врегулювання воєнного конфлікту в межах міжнародних норм.
– Я вважаю, що Україна може перемогти. Вона може відновити свою територіальну цілісність за умови постійної підтримки з боку демократичних країн, включно з політичною, фінансовою і, не в останню чергу, військовою підтримкою, – заявив Тагарев.
Водночас він наголосив, що Україна дуже потребує “повітряної потужності, щоб усунути перевагу Росії в небі, а також для підтримки військ, коли вона буде готова відновити наступальні дії”.
Окремо Тагарев каже, що Болгарія постачає Україні системи озброєнь радянських часів, які перебувають у робочому стані, оскільки українські військові знайомі з ними.
– Що більш важливо, так це виробництво боєприпасів, стрілецької зброї та легких озброєнь у Болгарії. Це та галузь виробництва, на якій Болгарія спеціалізувалася в радянські часи, і ця спеціалізація зберігається протягом багатьох років. Оборонна індустрія працює цілодобово без вихідних, а значна частина цієї продукції йде в Україну, безпосередньо або через третіх осіб, – заявив він.
Очільник Міноборони Болгарії додає, що його країна має намір продовжувати виробництво боєприпасів за радянськими стандартами в найближчому майбутньому, але також буде переходити на стандарти НАТО. Обидва калібри мають високий попит в Україні, каже він.
Тагарев вказує, що Болгарія також надає Україні інші види допомоги, зокрема підготовку військового персоналу та його навчання іноземних мов.
– На прохання України ми взяли зобов’язання готувати по одній піхотній роті за раз, але це може означати кілька рот на рік. Ми цілком можемо це зробити, а також запропонували Україні навчати, наприклад, військових лікарів, – повідомив він.
На думку очільника болгарського оборонного відомства, якщо президенту РФ Володимиру Путіну дозволять “хоча б частково досягти своїх цілей”, це означатиме “підвищені ризики для безпеки Європи й, особливо, для країн східного флангу НАТО”, однією з яких є Болгарія.
– Тому в наших стратегічних інтересах, щоб Україна витримала російську агресію і відновила територіальну цілісність, – сказав він.

Безпека Чорного моря
Також Тагарев нагадав, що Туреччина, Болгарія і Румунія підписали в четвер у Стамбулі угоду про створення цільової групи з розчищення вод Чорного моря від мін, які дрейфують.
За його словами, Туреччина також суворо дотримується Конвенції Монтре, підписаної 1936 року, що передбачає заборону для перетину протоки Босфор і Дарданелли в Чорне море для військових кораблів країн НАТО, України та Росії. Це, на думку міністра, допомагає запобіганню ескалації.
Розмінування та Конвенція Монтре є внеском у забезпечення свободи судноплавства в Чорному морі, що має велике значення для українського експорту і стійкості економіки України, вважає міністр.
Санкції проти Росії
Також Тагарев прокоментував ембарго на імпорт російської нафти з боку Європейського Союзу. За його словами, той виняток, який ЄС зробив для Болгарії, дозволяє ввозити паливо до кінця 2024 року. Втім, офіційна Софія вирішила не чекати цього терміну.
– Ми більше не отримуємо російський газ. Росія намагалася нас залякати, вимагаючи платити в рублях. Коли уряд не піддався на цей примус, Росія припинила постачання газу. Ну що ж, ми знайшли інші джерела, – пояснює він.
Разом з тим, з нафтою для Болгарії ситуація є складнішою.
– Річ у тім, що Лукойл є власником єдиного великого нафтопереробного заводу в Болгарії, який важливий для нас і деяких сусідніх країн. Тому ми просили про виключення, але тиск, зокрема з боку парламентаріїв, зіграв свою роль, тому що ми не хочемо, щоб гроші, які витрачають наші платники податків, йшли на підтримку військових дій Росії. Зрештою ми вирішили, що можемо піти на ризик і відмовитися від використання російської нафти до кінця лютого цього року, – сказав він.
За словами Тагарева, Лукойл повідомив, що вивчає можливість продажу свого НПЗ, хоча про угоду не було оголошено офіційно.