Удар по Одесі, вибухи на НПЗ та спецоперація добровольців у РФ: головні новини тижня

Цей тиждень був насичений подіями, які так чи інакше мають значення для наближення перемоги України у цій війні. Передусім слід згадати про рейд до РФ бійців РДК, Сибірського батальйону та легіону Свобода Росії, а також про вибухи на нафтопереробних заводах у Росії внаслідок атак дронів.
Президент Володимир Зеленський заявив, що просування російської армії на Сході України зупинено, але закликав партнерів дати нам більше зброї.
І днями про нові пакети допомоги оголосили у США та Данії.
Проте ворог майже щоночі атакує міста десятками ударних безпілотників. А сьогодні РФ завдала ракетного удару по Одесі, де загинули щонайменше 20 людей, більше семи десятків постраждалих.
Про головні події за останній тиждень – з 8 до 15 березня – читайте у добірці Фактів ICTV.
- Просування РФ на Сході України зупинено
- Пакет допомоги від США на $300 млн
- Новий пакет військової допомоги від Данії
- Масовані атаки дронів по містах України
- Вибухи в Одесі 15 березня
- Рейд легіону Свобода Росії та РДК до РФ
- Вибухи на нафтопереробних заводах у РФ
- Удар безпілотників по авіазаводу у Таганрозі
- Законопроєкт про мобілізацію
- Переговорна рамка для вступу України до ЄС
Просування РФ на Сході України зупинено
Цього тижня президент Володимир Зеленський в інтерв’ю французьким ЗМІ заявив, що просування російської армії на Сході України зупинено.
Водночас зауважив, що за тиждень або місяць ситуація може змінитися, якщо ЗСУ вчасно не отримуватимуть підтримку від партнерів.
Пакет допомоги від США на $300 млн
12 березня Сполучені Штати оголосили про виділення Україні допомоги у сфері безпеки й оборони на загальну суму $300 млн.
Вона включає ракети для HIMARS, артилерійські боєприпаси, ракети-перехоплювачі для ППО та інше озброєння.
Новий пакет виділили на тлі затримки великого пакету допомоги на $60 млрд, ухвалення якого блокують республіканці в Палаті представників. Це перший такий крок за кілька місяців.
Новий пакет військової допомоги від Данії
Також 12 березня про новий пакет військової допомоги Україні на суму близько $335 млн оголосило Міноборони Данії – вже шістнадцятий з початку повномасштабного вторгнення Росії.
Він включатиме артилерійські системи Caesar, самохідні 120-міліметрові міномети та боєприпаси до них.
Масовані атаки дронів по містах України
У ніч на 14 березня РФ атакувала дронами Вінницьку область. Попри те, що ППО збила усі 27 БПЛА, загинули двоє людей, руйнувань зазнали два житлових будинки. Ще троє людей наразі перебувають в лікарні.
А вночі 13 березня в Сумах ударний безпілотник Shahed-136/131 влучив у п’ятиповерхівку. Тут загинули три людини, з-під завалів вдалося врятувати десятьох. У цьому будинку пошкоджено приблизно 30 квартир, половина з них – зруйновані.
12 березня внаслідок обстрілу в Кривому Розі загинуло п’ятеро людей і постраждали 49 осіб, серед яких є маленькі діти. Найменшим з них – лише 2 та 11 місяців.
У Добропіллі Донецької області вночі 10 березня Шахеди вбили двох людей, їхні тіла дістали з-під завалів зруйнованого безпілотниками будинку.
Вибухи в Одесі 15 березня
Під кінець тижня, вдень 15 березня, РФ завдала ракетного удару по Одесі. Було зафіксовано два вибухи.
Наразі відомо про загибель 20 людей, зокрема фельдшера та співробітника ДСНС, які після першого вибуху приїхали надавати допомогу, ще 75 осіб травмовано. Загальна кількість постраждалих уточнюється.
Пошкоджено 10 приватних будинків, СТО, газопровід низького тиску та два пожежно-рятувальні автомобілі.
Прокуратура відкрила провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України).
Рейд легіону Свобода Росії та РДК до РФ
Вранці 12 березня бійці РДК, Сибірського батальйону та легіону Свобода Росії зайшли на територію Курської та Бєлгородської областей у межах спільної операції.
Вони звернулися до росіян із проханням не йти на “вибори” президента, закликавши зі зброєю в руках боротися за своє краще майбутнє.
Вдень 13 березня стало відомо, що легіон Свобода Росії взяв під контроль частину селища Тьоткіно Курської області.
Представник легіону Свобода Росії Олексій Барановський у коментарі Фактам ICTV заявив, що прибрати Путіна за допомогою якихось зборів, мітингів чи петицій неможливо – допоможе лише зброя.
На його думку, звільнити Росію по шматках – це цілком можливий перебіг подій.
Вибухи на нафтопереробних заводах у РФ
Відразу три нафтопереробних заводи на території Росії зазнали атаки дронами у ніч на 13 березня – у Рязані, Кстово (Нижньогородська область) та Кіришах (Ленінградська область).
Зокрема, йдеться про нафтопереробний завод Роснафти в Рязані, Новошахтинський нафтопереробний завод та завод Лукойла в Нижньогородській області.
За даними джерел Фактів ICTV, ці удари – продовження низки спецоперацій по ворожих НПЗ, які раніше розпочала СБУ.
У Bloomberg заявили, що останні атаки українських безпілотників паралізували 12% нафтопереробних потужностей країни-агресора.
І це лише початок. Уночі 15 березня три безпілотники атакували нафтозавод у Калузькій області РФ. Повідомляється про пошкодження обладнання.
Крім того, уночі 12 березня в Росії гриміли вибухи щонайменше у девяти областях. Інформація про вибухи надходила з Московської, Ленінградської, Тульської, Брянської, Бєлгородської, Курської, Воронезької, Орловської, Нижньогородської областей. У двох останніх були прильоти по НПЗ.
Удар безпілотників по авіазаводу у Таганрозі
Внаслідок атаки безпілотників по авіазаводу в Таганрозі 9 березня значних пошкоджень зазнав літак далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50.
Згодом аналітики Frontelligence Insight оприлюднили супутникові фото, зроблені до та після удару дронів, які підтверджують пошкодження даху одного з ангарів, де росіяни могли ремонтувати А-50.
Військово-політичний оглядач групи Інформаційний спротив Олександр Коваленко стверджує, що це саме той А-50, який у лютому 2023 року був пошкоджений партизанами на аеродромі в Білорусі.
Законопроєкт про мобілізацію
12 березня Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки розпочав розгляд поправок до законопроєкту про мобілізацію № 10449.
Наразі з понад 4 тис. погоджено лише 600, тому, за попередніми прогнозами заступника спікера парламенту Олександра Корнієнка, ухвалення документа у другому читанні можливе наприкінці березня або ж на початку квітня.
Він вважає, що за таких темпів профільному комітету необхідно приблизно ще один тиждень для узгодження суперечливих моментів.
Переговорна рамка для вступу України до ЄС
12 березня Єврокомісія представила Раді ЄС пропозиції, які стосуються проєкту переговорних рамок для України та Молдови щодо вступу до Євросоюзу.
Цей документ складається з трьох частин: принципи, які регулюватимуть переговори про членство в ЄС, а також зміст і процедура переговорів про вступ.
Після внутрішнього обговорення проєктів очікують ухвалення переговорних рамок. Цей процес може затягнутися на кілька місяців і відбутися навіть після виборів до Європарламенту в червні.