Головний критерій – лояльність: чого чекати від призначень Трампа і як це змінить політику США

Майже одразу після перемоги Дональда Трампа на виборах президента США медіа та політичні оглядачі почали висувати припущення щодо того, хто обійме ключові позиції в уряді республіканця.
Деякі з цих прогнозів підтвердилися після того, як штаб Трампа почав публікувати заяви про висунення кандидатів на посади в адміністрації, уряді та поза ним.
Чого очікувати від призначень Трампа, як переформатується Білий дім та які відмінності можуть бути порівняно з нинішнім урядом США – далі у матеріалі.
- Міністр оборони США Пітер Гегсет
- Голова Держдепу США Марко Рубіо
- Директорка Національної розвідки США Тулсі Габбард
- Директор ЦРУ Джон Реткліфф
- Радник з питань нацбезпеки США Майк Волтц
- Департамент підвищення ефективності уряду: Ілон Маск та Вівек Рамасвамі
Міністр оборони США Пітер Гегсет
Одним з яскравих прикладів такого рішення, яке переформатує традиційну бюрократичну систему США, називають Пітера (Піта) Гегсета, якого Дональд Трамп висунув на посаду глави Пентагону.
Піт Гегсет, якому наразі 44 роки, у минулому не мав урядового досвіду. Втім, перед цим Гегсет служив в Афганістані, Кубі та Іраку, а також був відзначений двома медалями Бронзової зірки, яку видають за героїзм на полі бою.
Особливістю майбутнього чиновника, в підпорядкуванні якого буде найпотужніша армія світу, є те, що він тривалий час був ведучим республіканського телеканалу Fox News.
Зокрема, у своїй публічній діяльності Гегсет широко критикував дії американського оборонного відомства.
Голова Держдепу США Марко Рубіо
Також напередодні штаб Трампа підтвердив повідомлення у медіа щодо висунення кандидатури сенатора від штату Флорида, республіканця Марко Рубіо, на посаду очільника Державного департаменту США.
Рубіо є більш традиційним представником американської політики.
У минулому сенатор Рубіо, після повномасштабного вторгнення РФ, спочатку підтримував Україну, а згодом скоординував свої політичні заяви із позицією Трампа та проголосував проти пакета допомоги Україні на понад $61 млрд.
Директорка Національної розвідки США Тулсі Габбард
Одне з найнесподіваніших кадрових рішень Трампа на сьогодні – це, мабуть, Тулсі Габбард, яку президент США призначив директором Національної розвідки.
У минулому Габбард була в таборі демократів, але після 2022 року перейшла до республіканців і почала палко підтримувати Дональда Трампа.
Габбард також мала кілька зустрічей з сирійським диктатором Башаром Асадом, вірним союзником президента Росії Володимира Путіна.
Ба більше, щодо війни в Україні, колишня конгресвумен-демократ Габбард підтримувала російські наративи, зокрема конспірологію Кремля про біолабораторії США на українських територіях, які нібито становлять загрозу для інших.
З боку України Центр протидії дезінформації при РНБО зазначив, що Тулсі Габбард є політиком, який активно працює на іноземну аудиторію за гроші Кремля. Прикметно, що наразі ЦПД видалив пост від квітня 2022 року, який містив цю інформацію.
У своїх публічних заявах вона не лише не підтримувала Київ і не допомагала українській стороні, а й звинувачувала США в російській агресії проти України. Так, вона вказувала, що Вашингтон спровокував Москву і не взяв до уваги побоювання Кремля щодо розширення НАТО.
Директор ЦРУ Джон Реткліфф
Обраний президент США Трамп також визначився і з кандидатурою нового директора Центрального розвідувального управління (ЦРУ). Ним стане Джон Реткліфф, який обіймав посаду директора Національної розвідки США за часів першого президентства республіканця.
У минулому Трамп висував Реткліффа на найвищу розвідувальну посаду ще в липні 2019 року. Втім, тоді Сенат поставив під сумнів досвід Реткліффа, через що його кандидатуру було відкликано.
Реткліфф, який прийде в ЦРУ на заміну Вільяму Бернсу, може відрізнятись за своїм підходом, Так, за часів адміністрації Байдена очільник ЦРУ Бернс, який у минулому був послом США в Росії, мав одну з функцій, яка передбачала дипломатичне налагодження контактів з урядами інших країн, що відбувалося за лаштунками. Як приклад, Бернс приїжджав в Київ, де вів переговори з української владою.
У Реткліффа цього дипломатичного минулого немає, а тому і “тіньові переговори” можуть піти в минуле.
Радник з питань нацбезпеки США Майк Волтц
Майк Волтц був висунутий Трампом на посаду радника президента з питань нацбезпеки, яку сьогодні при Байдені обіймає Джейк Салліван. Саме Салліван в останні роки значною мірою координував політику президента Байдена щодо війни, а також пропонував підхід щодо контрольованої ескалації у конфлікті.
Відповідно, попри концентрацію влади Трампом на собі, від радника з нацбезпеки Волтца може багато чого залежати, зокрема, у політиці США щодо України.

Департамент підвищення ефективності уряду: Ілон Маск та Вівек Рамасвамі
Одним з інструментів для перезавантаження уряду може стати Департамент підвищення ефективності уряду (DOGE), до якого Трамп призначив мільярдерів Ілона Маска та Вівека Рамасвамі. Примітно, що Рамасвамі також балотувався в президенти від Республіканської партії в 2024 році.
Особливістю цього відомства є те, що воно не буде входити в уряд США, що дасть змогу Маску та Рамасвамі без проблем вести свій бізнес та не підпадати під обмеження для чиновників.
Таким чином, що Маск, що Рамасвамі, не будуть дотичні до зовнішньої політики, враховуючи те, що раніше активно критикували підтримку України з боку США.
Ще один момент, на який звертають увагу оглядачі, полягає в тому, що департамент, до якого увійшов Маск, має співзвучну назву – DOGE – з одним із видів криптовалюти – Dogecoin. Саме ця криптовалюта пішла вгору відтоді, як кампанія Трампа оголосила про утворення департаменту. Раніше Маск активно загравав з криптовалютами.