Ми рекомендуємо
Ми рекомендуємо
, редактор стрічки

Яким буде курс валют у червні та що на це впливатиме – прогноз експертів

Гривня - долар
Фото: УНІАН

Національний банк наразі має найбільші золото-валютні резерви за довгий час, а рівень інфляції перебуває на досить низькому рівні.

Тому, ймовірно, курс долара в червні зберігатиметься на рівні, який було зафіксовано в державному бюджеті України – середньорічний курс 40,6 грн за 1 долар, що відповідатиме потребам таких фінустанов, як Мінфін.

Ще наприкінці травня 2024 офіційний курс долара становив 40,1153 грн за 1 долар США. А вже 13 червня Національний банк України встановив офіційний курс долара на рівні 40,69 грн за 1 долар, що стало новим антирекордом і найвищий курсом американського долара за всю історію гривні.

Зараз дивляться

Щоб з’ясувати, яким буде курс долара в червні, а також які чинники на це можуть впливати – Факти ICTV поспілкувалися з головою Комітету економістів України Андрієм Новаком та членом Економічного дискусійного клубу Олегом Пендзиним.

Курс долара в червні 2024 року

За словами Андрія Новака, останніми днями спостерігається невелика, але все ж девальвація гривні.

Як вказує економіст, єдиним логічним поясненням цього є “активізація фронту, яка відбувається, фактично, останні десь уже два місяці”.

– На Сході й на Півдні певні успішні атаки російської армії. І, у принципі, логічно, що це викликає нову хвилю таких ризиків, пересторог, побоювань в українців. І, знову, як завжди, основна форма захисту своїх фінансів, своїх заробітків – це купити так звані тверді валюти, – пояснює він.

З іншого боку, зазначає експерт, зараз у Національного банку існують рекордні золото-валютні резерви, яких Україна не мала жодного мирного року.

– Це дає можливість, у разі надмірних коливань на ринку, їх гасити, щоб не допускати більш масивної девальвації гривні. Але навіть зараз той курс, який ми маємо сьогодні, він ще далеко не той, який закладений у державному бюджеті України на поточний бюджетний рік. Тому, якщо не буде якихось екстра форс-мажорних обставин, можна сподіватися на те, що курс буде порівняно стабільний до сьогоднішнього показника. Ну, а невеликі коливання завжди є, кожного торгового дня, до них треба ставитися нормально, – каже він.

Своєю чергою Олег Пендзин вказує, що сьогодні в Україні немає валютного ринку, який би нормально функціонував.

– Що таке валютний ринок? Валютний ринок, це коли є в нас із вами продавці валюти, є покупці валюти. У результаті співвідношення попиту і пропозиції формується курс. Це є нормальна робота ринку. У нас із вами є купа покупців валюти і є один продавець. Хто цей один продавець? Національний банк України. Тобто Нацбанк сам визначає, по якому курсу і як він продає. Він може продати дорожче, він може продати дешевше. Тобто на сьогоднішній момент питання співвідношення попиту і пропонування для Нацбанку не стоїть, – каже він.

Але на формування курсу валют у Нацбанку впливають два головних чинники – Міністерство фінансів та інфляція, що залежить від цін імпортерів.

Міністерство фінансів України, яке отримує усю макрофінансову допомогу у вигляді валюти, зацікавлене в тому, щоби продати свій умовний долар якомога дорожче, відповідно, хоче, щоб курс гривні опускався, каже Пендзин.

– Одна справа продати за 45, інша справа продати за 30. Він же отримає макрофінансову допомогу у валюті, а всі соціальні виплати – у гривні, – пояснює він.

Щодо імпортерів, то тут у Національного банку України є розуміння, що у випадку, якщо опустити валютний курс, то невдовзі стрімко подорожчає імпорт, оскільки імпортери автоматично піднімуть ціни на товари.

– А якщо імпортери піднімуть ціни на товари, то в нас почне сильно рости інфляція. Тобто Нацбанк відповідає за інфляцію в країні. У нього є два резони. Один – інфляція, другий – Мінфін. Він намагається на сьогоднішній момент знайти компроміс між цими двома резонами, – пояснює член Економічного дискусійного клубу.

Але сьогодні інфляція в Україні є низькою, навіть нижчою, ніж у Сполучених Штатах: в Україні 3,2%, коли ж у США – 3,5%, каже Пендзин.

– Тому в Нацбанку з’явилася можливість піти на зустріч Мінфіну. Якщо ми піднімемо бюджет на 2024 рік, який був ухвалений торік Верховною Радою, то ми побачимо, що там закладено середньорічний курс 40,6 грн (за $1, – Ред.). Тому, я думаю, що в червні Нацбанк буде трошечки послаблювати гривню до курсу 40,6. Не буде ніяких 45-50, це все казки, але 40,6 буде. Тому, я думаю, що треба готуватися до невеличкої девальвації гривні, – каже він.

Також експерт вказує, що влітку ціни на продукти будуть зменшуватись, тобто це буде періодом дефляційних процесів.

– Тому, напевно, ми побачимо й далі поступове послаблення курсу гривні, – каже Пендзин.

Що впливає на курс валют

За словами Новака, крім безпосередньо подій на фронті, на сьогодні немає глобальних чинників, які могли б підірвати курс гривні.

– Ми маємо рекордні золото-валютні резерви завдяки нашим західним партнерам, з одного боку. З іншого боку, у нас майже повністю відновився експорт в об’ємах грошових на входження до повномасштабного вторгнення. Всюди є великий потік валют надходжень. Тому якихось серйозних чинників, які б могли зараз підірвати курс гривні, наразі немає, – каже він.

Також було відновлено зовнішню допомогу від Європи та США, хоч протягом останнього півріччя через її затягування існували певні проблеми.

– Зараз вона відновлена. Ба більше, практично всі уряди країн заклали фінансову підтримку Україні на 2024, 2025, 2026, навіть на 2027 роки. І вона більша, ніж у 2023 чи 2022 роках практично в усіх країнах, – пояснює він.

Також на економічну ситуацію впливають і безпекові договори, які Україна укладає із країнами-партнерами.

– Безпекові договори – це не просто там якісь гарантії, це про налагодження співпраці. Конкретної співпраці зі спільним виробництвом зброї, розміщенням цього виробництва в різних країнах, у тому числі в Україні. Це і збільшення постачання необхідних засобів військового захисту, товарів подвійного характеру. Наприклад, напрямку кібербезпеки, що є не менш важливо сьогодні, – каже він.

Тому, безпекові угоди, які Україна укладає – це певний комплекс заходів, який безпосередньо стосується активізації економічних процесів: виробничих, торговельних, інвестиційних, кредитних тощо.

Водночас Андрій Новак не вважає, що руйнування Росією енергетичної інфраструктури України буде мати суттєвий вплив на курс валют.

– На сам курс валют це напряму, фактично, не впливає, оскільки, навіть відключення, якісь періоди блекаутів, ніяк не підштовхують напряму купувати іноземні валюти. Навпаки, люди менше пересуваються, менше купують товарів, і, у такий спосіб, внутрішній ринок спокійний у такі моменти. А до іноземних валют прямого відношення не має, – каже Новак.

Зі схожою оцінкою виступив Олег Пендзин, який вважає, що умовна макрофінансова допомога з боку країн-партнерів не буде впливати на валютну політику Національного банку, а, відповідно, валютні співвідношення навряд чи зазнають змін.

– Вони додадуть щось, щось віднімуть, але суті це не поміняє. Політика Нацбанку лишиться в межах тих коридорів, про які я кажу – 40,6 грн/ 1 долар. Тому, я думаю, що до цієї цифри в червні ми вийдемо, – резюмує він.

Втім, у випадку, якщо ситуація з інфляцією почне різко змінюватись у бік погіршення, тоді НБУ доведеться стримувати ті речі, а, відповідно, послаблювати курс гривні.

Читайте також
Курс долара до гривні: МВФ дав прогноз на 5 років
Гроші, гривні та долар

Гривня, Гривня-долар, долар, Долар-гривня, Курс валют, Курс валют в Україні, Курс долара
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка