PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Як #зрада стала #перемогою: історія найпопулярнішого мему

Що таке «зрада» для українців і коли настане «перемога» – «Факти» дізнавались, чому українці в соцмережах так однозначно сприймають новини політичного і суспільного життя і чи означає це незрілість суспільства 

Як #зрада стала #перемогою: історія найпопулярнішого мему

Що таке «зрада» для українців і коли настане «перемога» – «Факти»дізнавались, чому українці в соцмережах так однозначно сприймають новини політичного і суспільного життя і чи означає це незрілість суспільства 

Згідно зі «Словником української мови: в 11 томах», зрада це: 

 

Cтаття 111 Кримінального кодексу України державну зраду визначає як: 

Редактор онлайн-видання «КПІшник» і радіоведучий на «Радіо КПІ» Андрій Бродецький каже, що тенденція в українському Фейсбуці до використання термінів #зрада і #перемога з’явилась вже давно.

 – Жарти про перемогу, зраду і ганьбу почали з’являтись у соцмережах приблизно з часів Євромайдану, коли інформаційний простір став різко політизованим. Тоді багато людей активно занурювались в події навколо Євромайдану, ставали ретрансляторами новин, тез і лозунгів, пов’язаних з ним. Політичні і громадські активісти у своїх публічних промовах та постах в соцмережах часто перебільшували з пафосом, тому це виглядало доволі смішно – коли щодня хтось проголошував перемогу, так само як чи не щодня знаходилось кого звинувати у ганьбі або у зраді. У відповідь на це деякі люди почали іронізувати – вихоплювати смішні новини, і перепощувати їх у себе з підписом «це перемога», «зрада»  чи «ганьба». Наприклад, уже під час подій на Донбасі була новина, що стадо корів перейшло кордон з Росією і втекли з України – звичайно ж, це зрада – пише Андрій Бродецький.

Андрій втілив у життя тріаду «зради», яку придумали його друзі взимку 2015-го. Разом з тим відмічає, що з часом іронічне використання цих слів-маркерів стало більш популярним, а політики і громадські діячі, які почали цілком серйозно вживати ці маркери у своїх пафосних промовах, стали виглядати смішно.

– Деякий час ці жарти лишались «внутряковою» темою більш просунутих користувачів українських соцмереж – іронічних, здатних до рефлексії та здорового гумору. Це стандартний цикл життя більшості інтернет-мемів – спочатку мем використовують найпросунутіші користувачі, з часом він уходить в маси (стає мейнстрімом), співвідношення кількості і якості жартів з ним стрімко зростає в сторону кількості. Врешті він уже всім набиває оскомину, але лишається ще величезний відсоток людей, до яких всі тренди доходять як до жирафа з відомого анекдота (назвемо їх «непросунуті користувачі»), і вони продовжують ліпити смішний, на їхню думку, прикол куди попало. Така ж доля спіткала і тріаду перемоги, зради та ганьби. Важко назвати точний термін, але приблизно взимку 2015 ці жарти стали уходити в мейнстрім, – зазначає Андрій.

Щоб розібратися в характері #зради, Андрій тієї ж зими провів невелике дослідження за допомогою Google Trends – сервісу, який показує популярність запитів у пошуковику Google. Блогер відстежив, коли терміни «перемога» «зрада» і «ганьба» українські користувачі шукали найбільше.

– Google Trends показує, що з листопада 2013 слово «перемога» зустрічається у новинах та пошукових запитах найчастіше (це логічно, адже «перемога» часто вживається в спортивних новинах). Пік «перемоги» в інтернеті попри нові закони, які переосмислюють 9 травня, припадає якраз на святкування дня Перемоги. Пік «зради» – військові невдачі українських збройних сил. Серпень 2014 – оточення під Ізварино, лютий 2015 – оточення під Дебальцево. На Дебальцево припав і пік «ганьби», – розповідає Андрій.

Блогер також відзначив, що на популярність цих термінів активно впливають агенти політичної та військової пропаганди – як внутрішні, так і зовнішні. Пропагандистські пабліки, які співчувають Новоросії, радо розміщають новини про будь-які невдачі України з іронічною припискою «Очередная перемога», або «Зрада!».

 

Спільнота на Фейсбук, яка характеризує себе як «Новини Новоросії»

Психолог, бізнес-консультант Олег Хомяк припускає, що така полярна позиція щодо подій, які виникають у політичному житті, кидання з крайнощів у крайнощі, крики «Зрада» і «Перемога» – це прояв інфантильності суспільства.Частково в цьому винна інформаційна політика – подачею інформації про постійний героїзм. Це, на думку фахівця, виховало радикальну позицію в інтернеті і характеризує незрілість суспільства. 

– Зрілість з’являється після больових і безвихідних переживань. Цей процес і так відбувається, просто ми знаходимося всередині, ці миті ми переживаємо зараз. Всі ці теми про те, що «здали Донбас» і що «він отримає якийсь особливий статус» – такі переживання і втрати сприяють тому, що люди починають усвідомлювати, стають зрілими, тому що у них за спиною є травма. Тільки на тлі розчарувань у людини починає формуватися якась зріла позиція – розмірковує спеціаліст.

Разом з тим, психолог зазначив, що потрясіння в Україні ще не пройшли до кінця, незважаючи на революцію і війну. 

Повідомлення, які аудиторія сприймає, як «зраду» чи «перемогу» зазвичай стосуються дій чи бездіяльності політиків та керівництва країни, проявів проросійської позиції, корупції, невдач Збройних сил України. Ось декілька повідомлень, які можна знайти за хештегом #зрада у Фейсбуці

 

 

Блогер, дописувач в онлайн-видання «Букви» Петро Терентьєв в свою чергу зазначає, що для нього ніякої «зради» не існує.

– В мене не було ілюзій щодо цієї влади і цих політичних сил. Я відмітив, що вони не дозволили розвалитися країні остаточно, придушили проросійські вогнища і втримали владу на всій території України в цілому. Після різкого стрибка інфляції, змогли все ж утримати гривню по відношенню до долара на цифрі 20, зупинити масштабні бойові дії. Так що, як на мене, «зради», як такої немає. Є популізм, в який багато хто чомусь вірять, а я ні, – зазначив Петро.

Слова-маркери «зрада» та «перемога» породили спільноти, в яких висміюються тенденція до тотального «озраднення». Наприклад, Міністерство зради стабільно споряджає порцією «зради» разом зі своїм «міністром».

 

А Зрадаметр допоможе будь-яку інформацію перевірити на предмет зради, перемоги чи ганьби

 

Аліна Швидко

Фото: vk.com

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка