Посади, які підлягають бронюванню на період мобілізації 2025: перелік

В Україні триває воєнний стан і загальна мобілізація. Військовозобов’язані чоловіки можуть бути мобілізовані, але деякі категорії мають право на відстрочку.
Які посади підпадають під бронювання на період мобілізації в Україні у 2025 році — читайте в матеріалі Фактів ICTV.
Перелік посад, які підлягають бронюванню на період мобілізації 2025
Бронювання працівників – це відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Адвокат, керівний партнер ЮК Winner Ігор Ясько розповів Фактам ICTV про перелік посад, які підлягають бронюванню на період мобілізації у 2025 році.
Зокрема, бронюванню підлягають працівники які працюють:
- в органах державної влади чи місцевого самоврядування;
- підприємствах, які є критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ;
- підприємствах, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення;
- спеціалізованих установах ООН, міжнародних судових органах, міжнародних та неурядових організаціях та установах, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна.
Бронюванню також підлягають кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їхніми працівниками.
Варто відзначити, що запрацювали нові правила критичності підприємств. Підприємства, які мають чинний статус критично важливих, можуть забронювати працівників до 28 лютого 2025 року. Після оновлення цього статусу за новими правилами, термін бронювання збільшується до 12 місяців.
Щоб підприємство отримало статус критично важливого, воно має відповідати двом обов’язковим критеріям:
- Зарплатня за звітний період не може бути меншою ніж 20 тис. грн;
- Підприємство не може мати заборгованостей перед державним або місцевим бюджетом зі сплати будь-яких податків та зборів.
Забронювати також можна працівника, який:
- є військовозобовʼязаним — особа від 25 років або молодша за наявності військової кафедри чи досвіду проходження військової служби;
- перебуває на військовому обліку та має військово-обліковий документ з актуальними даними;
- уточнив військово-облікові дані у ТЦК та СП або через Резерв+.
Порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов’язаних визначаються законом України та нормативно-правовими актами Кабміну, прийнятими на його виконання.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов’язаних, зобов’язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються.
Можуть отримати бронювання державні службовці, зокрема: чиновники категорії А, голови обласних і районних рад, сільські, селищні та міські голови. А от чиновники категорії Б та органів місцевого самоврядування — не більш ніж 50% від кількості військовозобов’язаних.
Крім того, у статті 23 визначили, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані державні службовці, які готують висновки до проєктів нормативно-правових актів, проводять їх фахову, наукову, юридичну експертизу та/або експертизу ухвалених нормативно-правових актів.
А також державні службовці, які безпосередньо виконують функції із забезпечення кібербезпеки, кіберзахисту та безпеки інформаційних технологій, роботи з розроблення програмного забезпечення, адміністрування баз даних, впровадження та підтримки новітніх інформаційно-комунікаційних технологій в органах, що забезпечують діяльність президента України, Верховної Ради України та Кабінету міністрів України.
Кількість військовозобов’язаних працівників ДСНС і Нацполіції, які підлягають бронюванню, може становити понад 50% за окремим рішенням міністра оборони, прийнятим на підставі обґрунтованого звернення очільника МЗС.
Також не будуть мобілізовувати студентів денної/дуальної форми, на ступінь вище попередньо отриманої, докторантів та осіб, зарахованих до інтернатури.
Кабмін дозволив повністю бронювати працівників медичних закладів державної та комунальної форм власності (раніше було 50% від кількості військовозобов’язаних). Йдеться про заклади громадського здоров’я, центри крові та установи, які здійснюють діяльність із судово-медичної та судово-психіатричної експертизи.
Як відбувається бронювання працівників
З 17 липня 2024 року запрацювало бронювання через Дію. Керівники підприємств аби забронювати працівників, можуть скористатися електронним порталом.
Уряд дозволив підприємствам з оновленим статусом критично важливих перебронювати співробітників через портал Дія без необхідності очікування 72 годин у період з 22 січня до 1 березня. Бронювання таких працівників здійснюватиметься в режимі реального часу.
Щоб оформити бронь від мобілізації через портал Дія, керівникам компанії, які мають право на бронювання працівників, необхідні такі кроки:
- зареєструватись або авторизуватися на порталі Дія та вибрати відповідну послугу в розділі Бізнес;
- внести дані про працівників, яких необхідно забронювати;
- завірити заяву електронним підписом.
Після цього система перевіряє, чи дійсно підприємство відповідає критеріям бронювання, чи офіційно працевлаштований працівник та чи містяться дані про нього в реєстрі Оберіг. Протягом доби Дія надішле керівнику сповіщення про результат розгляду кожного окремого працівника.
У разі позитивного рішення, Міноборони автоматично переведе військовозобов’язану особу на спеціальний військовий облік. Після цього він вважатиметься заброньованим. У разі відмови – відображатиметься причина. За необхідності витяг про бронювання можна буде завантажити й роздрукувати.
Інформація про успішне бронювання також відображатиметься у застосунку Резерв+ на смартфоні заброньованої особи.
Зверніть увагу! Подати дані на бронювання за допомогою Дія також може уповноважена керівником особа. Наприклад, це може бути голова кадрового відділу або HR, проте підписати заяву має безпосередньо керівник.
На порталі Дія таож є послуга, яка дає змогу анулювати бронювання військовозобов’язаних працівників. Ця функція доступна для керівників або уповноважених осіб компаній. Функція знадобиться, якщо компанія досягла ліміту заброньованих осіб і потрібно надати відстрочку іншим.
Також для бронювання працівників можна подати паперові документи до органу, який ухвалив рішення про визнання підприємства критично важливим (на юридичну адресу поштою або на електронну пошту). В яких необхідно обґрунтувати інформацію та подати списки військовозобовʼязаних, які пропонуються до бронювання.
Уряд уточнив вимоги щодо інформації, яку необхідно зазначати у списках на бронювання військовозобов’язаних.
У списках необхідно зазначити:
- реквізити військово-облікового документа у паперовій або електронній формі;
- військово-облікову спеціальність;
- дату уточнення військово-облікових даних.
Знадобиться й довідка про кількість військовозобовʼязаних, що працюють на підприємстві.
Після отримання від підприємства документів, вони надсилаються на погодження до Міністерства оборони України. Протягом 10 робочих днів воно має надати погоджені списки Міністерству економіки України.
Ухвалює рішення про бронювання працівників безпосередньо Мінекономіки. Відповідний наказ про бронювання надсилається підприємству.
Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг виглядає наступним чином: