Тетяна Штерєва, редакторка розділу Lifestyle
Алла Горська. Боривітер: де побачити втрачені панно геніальної мисткині
В Українському домі відкрилася відставка видатної української художниці-шістдесятниці Алли Горської. В експозиції представлені ескізи найвідоміших панно, що група мисткині створила у Києві та на Сході України.
Втрачені шедеври Алли Горської
На підконтрольній Україні території збереглися тільки дві мозаїки. Майже всі монументальні роботи авторки лишилися на території окупованого Донбасу. Їх знищили російські окупанти.
Така доля спіткала й панно Боривітер у Маріуполі, що Алла Горська з колегами зробили всупереч затвердженому худрадою соцреалістичному ескізу – воно стало динамічним, яскравим.
Вітраж Шевченко. Мати власноруч розбив тодішній ректор Київського університету. Це сталося 60 років тому.
Але знищити твір йому не вдалося. І сьогодні українці фотографуються на фоні мультимедійної проєкції цього вітражу на виставці робіт Алли Горської Боривітер. Такої виставки художниці українці не бачили. Тут понад 100 творів мисткині з пяти музейних і 15 приватних колекцій, каже мистецтвознавиця та співкураторка експозиції Олена Грозовська.
Алла Горська вважається однією за найпотужніших та найяскравіших представниць покоління шістдесятників. Вона була не лише художницею, а й дуже сміливою діячкою руху опору радянській владі. Вона заступалася за вільнодумців, навідувала їх в увʼязненні.
Її роботи демонтували, виключили зі спілки художників, переслідувало КДБ. Разом з Лесем Танюком та Василем Симоненком вона знайшла та оприлюднила факти масових розстрілів у Биківнянському лісі під Києвом.
Драма життя Алли Горської
Майбутня мисткиня народилася в російськомовній сімʼї. Її батьки обіймали доволі високі посади. Українську Горська вивчила вже дорослою. Згодом разом з однодумцями повертала із забуття приховані “совєтами” факти української історії.
У неї було дві вишиті сорочки. В одній художницю поховали, інша збереглася в Музеї шістдесятництва.
Алла на початку 1960-х була висока і худенька. З цієї сорочки можна зрозуміти, наскільки вона була висока, – розповіла завідувачка музею Олена Лодзинська.
Життя жінки-легенди обірвалося трагічно. Аллу Горську вбили у зачиненому будинку її свекра, потім знайшли мертвим і його самого. У 1990-х справу міліція закрила за терміном давності та знищила.
Неможливо уявити сучасну українську культуру без діячів минулого, що боролися за право України на вибір, незалежність та ідентичність. Виставка чекатиме на відвідувачів до кінця квітня. Це треба бачити, щоби памʼятати, хто є ми, і хто є ті, проти кого сьогодні згуртувалася вся країна.
Фото: Український дім