, журналістка Факти ICTV
, редакторка стрічки

Місцеві говорять українською: історики про минуле Суджі, Бєлгорода та Кубані у складі України

У Суджі Курської області РФ, яка зараз контролюється ЗСУ, нерідко можна зустріти місцевих жителів, що говорять українською мовою.

Річ у тому, що історично – це частина української Слобожанщини. Там навіть лишилися історичні пам’ятки часів гетьмана Івана Мазепи.

Поки путінські пропагандисти кричать про споконвічно російські землі на території України, історики нагадують – сто років тому Бєлгород був українським містом, і на Кубані тоді проголосили створення народної республіки.

І Бєлгород, і Кубань в 1918 році просилися до складу Української народної республіки.

Навіть зараз, попри більшовицькі репресії та путінський режим, там зберігають українську мову у побуті, співають українські пісні. Хоча визнавати себе українцями бояться.

— А я так і балакав. Я не знаю, чи це українська чи російська, як умію, так і балакаю, – каже літній житель Суджі журналістам.

Суджа у складі Київської губернії – що кажуть історики

Є й більш ранні відео, що підтверджують цей цікавий історичний факт. На початку 2000-х учасники української фольклорної експедиції вирушили знімати сюжет до Курського регіону, щоб знайти там українські поселення та поспілкуватися із місцевим населенням.

Керівник експедиції, фольклорист Сергій П’ятаченко, згадує: у прикордонних регіонах був чіткий поділ на українські та російські села.

— Нам казали: “там кацапи, а тут хохли живуть. Як це виявляється? Ну один казав нам: ось хохли сало їдять. А ви? А ми самогон”. Тоді ми почали їздити по станицях, ну я скажу, що буквально з перших хвилин у мене було відчуття, що я в Україні. Я побачив ті будинки, чи дах, чи під очеретом, воно все нагадувало мені, — згадує дослідник.

Упродовж XVIII століття Суджа була частиною Київської губернії. І лише 1797 року її приєднали до Курської.

У XVIII столітті виникла і Кубанська Січ, коли цариця Катерина ІІ вирішила переселити непокірних козаків із Запорізької Січі.

Читайте також
Історик розповів, чому протягом багатьох століть росіяни намагаються захопити Україну
Історик розповів, чому протягом багатьох століть росіяни намагаються захопити Україну

За короткий час на Кубань переїхало приблизно 25 тисяч українців, створили 40 куренів, які входили до так званого Чорноморського війська. Їхнім завданням було охороняти кордон.

— Коли Російська Імперія розпалася, сформувалася Кубанська народна республіка і більшість її населення підтримувала ідею про приєднання до новоствореної української держави – УНР. На жаль, самостійність кубанцям утримати не вдалося, більшовики, що прийшли на ці території, її ліквідували, хоча спочатку навіть впроваджували українізацію. А потім, як і всюди в СРСР, розпочали масовий терор, – розповідає режисер-документаліст Валентин Сперкач.

Станом на 1933 рік уже не було жодної української школи, а згідно з наказом комісії з деукраїнізації потрібно було здати адміністрації всі підручники та книги українською.

Про це добре пам’ятає дослідник Кубані Дмитро Білий, саме там фактично пройшло все його дитинство.

— У 70-ті у школах забороняли говорити українською, про що оголошення висіли на стендах. Була стратегія виживання: свій чи не свій. Нині українською там говорить лише старше покоління. А Кубанських козаків російська влада перетворила на керованих ляльок, – з досадою каже історик.

Втім, помітно наснажується Дмитро, є ще справжні козаки на Кубані. А у репертуарі Кубанського козачого хору десятки українських пісень і навіть нещодавно був Гімн України. На свою мелодію.

Читайте також
Україна запросила ООН та МКЧХ у Курську область – у Кремлі відреагували
операція ЗСУ в Курській області

Курськ, Україна-Росія
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Помилка в тексті
Помилка