, Кореспондентка Вікна-Новини
, редакторка стрічки

Окупанти говорили про фільтрацію, але ми тоді не розуміли: куди зникають люди з Маріуполя

Дніпрянка Юлія розповіла, як її тримали у полоні російські окупанти. Жінка разом із сином Олегом та його друзями волонтерила у Маріуполі.

– Я побувала у Старобешевім. Потім ми побували всі разом у Донецьку, і звідти вже мене відпустили, а хлопців відправили до Оленівки. Ми взяли 200 буханців хліба та всю гуманітарку, яку нам відвантажили, і декількома машинами поїхали туди. Я на легковому автомобілі, а хлопці на мікроавтобусах, – зазначила вона.

28 березня волонтери мали розвезти гуманітарку та забрати маріупольців з району Металургійного комбінату імені Ілліча. Тоді Олег попросив маму не їхати разом з ними до міста.

– 28-29 числа там були ще вуличні бої. Ось він поїхав у гарячу точку вивозити людей. На 18:30 я побачила свого сина, що він виїжджає з Маріуполя – у мене було багато радості. Але тут я побачила, що він іде під конвоєм, – розповіла мати затриманого волонтера Юлія.

Разом із сином затримали і Юлію, російські військові сприйняли її за снайперку. У комендатурі захопленого окупантами селища Нікольське біля Маріуполя волонтерів тримали добу, а потім повезли у Старобешеве.

– Вони говорили щось про фільтрацію. Але ми тоді навіть не розуміли, що це таке, – зазначила мати затриманого волонтера.

Фільтрація у Старобешевому тривала чотири дні. Однак за словами Юлії, найгірше на них чекало у Донецькій поліції, яка перебуває під контролем російських військ.

– Ображали, нас ненавиділи, нам погрожували. Коли дізналися, що ми з Дніпра, то сказали, що з Дніпром буде так, як і з Маріуполем, щоб ми готувалися, – зазначила Юлія.

Врешті жінку таки відпустили, однак її сина разом з іншими волонтерами – ні. Востаннє рідні бачилися 2 квітня. Юлії сказали, що хлопців переведуть до колонії в Оленівці.

Маріуполь

Фото: Маріупольська міська рада

Там у полоні нині й чоловік Катерини. Зв’язку з ним немає з 21 березня. Чоловік разом з двома друзями вирушив з Дніпра до Маріуполя, щоб розвезти гуманітарну допомогу та забрати своїх рідних.

– Чули, коли затримують волонтерів, звинувачують у тероризмі. Ми почали їх розшукувати. Завдяки сестрі чоловіка, вона перебуває в Донецьку, вона дізнавалася, де вони можуть бути. Та почали їх шукати. Вона дізналася, що вони перебувають у Донецькому СІЗО. Тричі вона носила продукти та речі, – розповіла дружина затриманого волонтера Катерина.

Однак за декілька тижнів сестрі в СІЗО повідомили, що чоловіка перевели до колонії в Оленівці. Відтоді родичі не знають, що з ним.

– В Оленівці постійно кажуть, що його переводять до СІЗО. Його туди-сюди возять. Для чого? Чому? Хлопці, які були в Оленівці, які теж там сиділи та вийшли. Вони сказали, що терміни продовжують – через незрозумілі причини, – розповіла вона.

В Оленівці є дві колонії. І що відбувається там, у застінках, достеменно невідомо. За словами радника мера Маріуполя Петра Андрющенка, окупанти нині там утримують щонайменше 4 тис. цивільних українців, які не пройшли так звану фільтрацію.

– Кількість полонених дуже велика. Добре, коли люди знають принаймні, що їх утримують. Тобто навіть у жахливій ситуації з волонтерами, насправді є промінь надії, тому що вони принаймні потраплять у списки на обмін, що відомо, хто вони та де, – зазначив радник міського глави Маріуполя.

Андрющенко радить родичам полонених спершу звертатися до поліції, потім до СБУ та чекати. Поки що звідти вдалося забрати лише 20 полонених.

Дивіться також
Боротьба за Сєвєродонецьк: як українські захисники звільняють місто від окупантів
Російські війська штурмують Сєвєродонецьк 4 червня 2022 – відео

Війна в Україні, Війна на Донбасі, Маріуполь, полон
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Помилка в тексті
Помилка