З Україною краще. Як українці на сході змінили ставлення до війни
5 років тому мешканці сходу України на власні очі побачили що таке війна. Сєверодонецьк, Рубіжне, Лисичанськ – 2014-го тут орудували бойовики так званої ЛНР. Потім українська армія звільнила ці міста. Та чи звільнилися люди від проросійських настроїв? Бачать вони себе у складі України чи потайки мріють про дружбу з Росією? Та що для кожного з них означає слово мир? Факти ICTV провели опитування.
– Мир має бути щоб не було війни.
– Тільки мир! Розводити війська, робити усе, щоб тільки наступив мир.
– Як би поставились сєвєродончани, якби те, що було 2014-го, знову повернулося сюди? Я не ходила і не підтримували тоді загарбників! Україна і тільки Україна!
– Донецьк, Луганськ – це Україна, це наша земля, потрібно якось з’єднувати. Ніхто від них не відмовлявся.
За 5 з половиною років війни мешканці Сєвєродонецька змінили думку. Проукраїнську позицію обрали навіть ті, хто у 2014-му ходив на референдум.
– Вже не хочемо щоб ЛНР сюди приходила як щось окреме. Раніше було інакше, ми не очікували, що ось так розв’яжеться війна, коли голосували.
Читайте: Підозрюють у роботі на “ЛНР”: на Донбасі затримали прикордонника
Але є й інший бік медалі. Одні, задля миру радять йти на поступки Путіну. Інші ж досі чекають на так зване звільнення міста терористами ЛНР.
– Потрібно їхати в Росію домовлятися з Путіним і буде все нормально.
– Був же референдум тут і я ходив, і хрестились: Слава Богу, бо там на Майдані вбивають. Краще ми будемо мирно жити. Навіщо мені той закордон, та Європа.
В Рубіжному люди теж поділилися на два табори.
– Це все залежить від Путіна. Як би ми не хотіли, якщо та сторона не хоче зупинити війну, то вони будуть наступати, а ми будемо захищатись. Чого ми повинні йти зі своєї землі? Нехай вони йдуть! А наші війська? Чому вони мають зі своєї землі відступати?
– І досі залишилась маса латентних сепаратистів, вони тут залишились і вони нікуди не виїхали.
Проросійські настрої є і в 100-тисячному Лисичанську, але більшість населення – за Україну.
– Лисичанськ – це і є Україна. Донбас – це все Україна. Ми маємо зберегти єдину країну.
– Куди там бігти? Нас в Росії не чекають. Ми – українці.
Проросійські настрої все ж лишилися, хоча з 2014 року багато людей змінили кардинально свою думку, і зараз більшість – за єдину Україну. Проте, в Обласному центрі Сєвєродонецьку досі не відбулася декомунізація – із вікон обласної державної адміністрації можна побачити символ радянської влади – стелу з зіркою на якій написано СССР-Победа.
До слова, Факти ICTV розповідали про те, як бойовики “ЛНР” збили безпілотник ОБСЄ.