
Затишшя на Донбасі означає лише зміну кремлівської тактики, а не стратегії, сказала Апострофу російський політолог Лілія Шевцова.
– Зараз, як відчувається, затишшя на Донбасі є одним з тактичних елементів у спробах Кремля вийти з відкритої конфронтації з Заходом і запропонувати Заходу нову угоду — ідею глобальної антитерористичної коаліції. Путіну, який візьме участь в Генеральній асамблеї ООН, потрібен образ миротворця і борця із міжнародним тероризмом. Але не будемо забувати, що в кремлівському арсеналі залишаються і силові інструменти. Прагнення до деякої розрядки у відносинах із Заходом — не є відмовою від його стримування, але вже без відкритої конфронтаційності.
Читайте: Підвищення пенсій, зарплат і соцвиплат буде у вересні-жовтні
Не думаю, що повернення “ДНР”-“ЛНР” до складу України в найближчій перспективі реально при збереженні відкритого кордону з Росією та сепаратистського контролю за цими утвореннями. А повністю здати ці анклави Кремль навряд чи готовий. І навіть якщо Кремль їх здасть, чи готовий Київ взяти на себе цей тягар?
Москва хоче вийти з санкційного режиму. Москві не потрібна “чорна діра” на Донбасі, яку потрібно буде утримувати. Москва посилюватиме контроль за кордоном з Україною з метою припинити потік зброї і сепаратистів зі зброєю на територію Росії через Ростовську область.
Читайте: 15 дітей потонули – човен з мігрантами перекинулося біля берегів Греції
У Кремлі, судячи з усього, є розуміння пастки, в яку він (з Путіним) себе загнав. Думаю, що йде пошук апробації варіанту, який можна назвати “тиск через шантаж потенційним насильством”. Кремль програв, якщо мова йде про претензії на право безмежного насильства щодо України. Але Кремлю вдалося домогтися того, що Україна залишається в нейтральній стратегічній зоні поза гарантій НАТО захищати її суверенітет.
У Путіна є можливість погодитися на замороження конфлікту і ресурси для його підтримки і загострення, якщо йому це знадобиться. Але надалі Кремль, швидше за все, буде використовувати інші інструменти тиску — насамперед, економічні та роботу з українською елітою. Хоча залишаються і інструменти силової дестабілізації ситуації в Україні. Для Москви Україна залишається фактором внутрішнього порядку денного. Так що затишшя означає лише зміну кремлівської тактики, а не стратегії.
Фото: Getty images