Укр Рус
, Директор департаменту інтернет-проектів Starlight News

Війна – не завада економічному успіху – спецрепортаж із Азербайджану (ВІДЕО)

Війна – не завада економічному успіху – спецрепортаж із Азербайджану (ВІДЕО)

Війна не привід зневірюватись. І навіть з тривалим конфліктом під боком можна стати успішною країною – це доводить Азербайджан, який 20 років живе в непорозумінні з Вірменією щодо Нагірного Карабаху.

Збройне захоплення влади за підтримки Росії, незаконний референдум та в підсумку самопроголошена республіка, з маріонетковим урядом, контроль над яким повністю в руках Кремля. Такий схожий та болючий для України сценарій був розіграний ще задовго до подій у Криму та на сході України. На початку 90-х в кількох пострадянських республіках, що прагнули вийти з-під опіки Москви, спалахнули збройні конфлікти, які тліють досі.

Квітневі чотириденні бойові дії за Нагірний Карабах, де війна тліє вже понад 20 років, знову зробили цей регіон Кавказу гарячою точкою планети. Підписане ще в 90-х перемир’я між Вірменією та Азербайджаном та укладені подібні до наших Мінські угоди за посередництва ОБСЄ, як виявилось, проблеми не вирішили.

Зараз дивляться

Читайте: У Харкові з вікна другого поверху дитсадка вистрибнула дитина

Доброволець карабаської війни в 90-х Ібад Гусейнов згадує, Азербайджан після розпаду СРСР не мав своєї армії та озброєння, тому як і в ситуації з Україною першими на фронт вирушили батальйони патріотів. Десятки тисяч загиблих та фактично програна битва. Але не війна, переконаний Гусейнов.

– Я сам з Нагірного Карабаху. Ми завжди жили з вірменами мирно. Але комусь захотілось розпалити етнічний конфлікт в цьому регіоні Кавказу. Так, ми залишили частину своєї землі, але виграли час, відновили країну та створили потужну армію. Ми готові до війни, але не хочемо її. Це буде великий біль, не лише для нас, але й для нашого ворога, – розповідає учасник війни за Нагорний Карабах Ібад Гусейнов.

Хочеш миру – готуйся до війни. Приклад становлення азербайджанської армії показовий для України. За останні роки офіційний Баку придбав лише у Росії озброєння і техніки на 5 мільярдів доларів. Сучасні ізраїльські системи ППО Азербайджану коштували майже 2 мільярди зелених. У небі чатують винищувачі Ф-16. У Баку переконують, добре вивчили уроки війни початку 90-х. За даними Міноборони країни – на початку квітня навіть незначними силами зайняли кілька важливих висот.

– Якщо почнуться активні широкомасштабні бойові дії Азербайджан не дасть жодного шансу, ні Вірменії, ні їхньому покровителю в особі Росії, – каже полковник-лейтенант запасу збройних сил Азербайджану Узеір Джафаров.

Дивіться: Миколаївський спортсмен-інвалід після 10 діб коми готується до змагань

Незалежність так званої Нагірно-карабаської республіки не визнала навіть Вірменія. Але Єреван відмовляється виконувати резолюцію ООН і виводити свої війська з цієї території.

Велика війна на південному Кавказі невигідна насамперед Азербайджану та їхнім західним союзникам, адже поставить під загрозу реалізацію “нового газового коридору” до Європи вартістю 45 мільярдів доларів без участі Москви. Натомість загострюючи конфлікт Росія тисне одночасно і на Баку, і на Єреван. Кремль наполягає на введення своїх миротворців, аби втримати контроль над південним Кавказом.

Навіть попри війну, Азербайджан розвинув економіку та став важливим, а головне надійним партнером Заходу. Світові лідери зацікавлені, аби співпраця Баку та Європи щодо постачання енергоресурсів до старого світу була вдалою і тривалою.  Але така риторика точно не задовольняє Путіна.

Нагадаємо, Факти ICTV публікують серію статей про світові міжнаціональні конфлікти.

Зокрема, Факти ICTV побували в Азербайджані на межі з невизнаною республікою. Усе дуже нагадує Донбас.

Чому – читайте тут: Війна у Нагірному Карабасі: сценарій, який Росія реалізувала в Україні 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка