, журналістка розділу Медицина

Стимуляція мозку за допомогою ШІ помітно полегшує симптоми Паркінсона — вчені

використання ШІ при хворобі Паркінсона
Фото: Pexels

Команда вчених-неврологів Каліфорнійського університету в Сан-Франциско довела, що адаптивна глибока стимуляція мозку з використанням ШІ значно зменшила рухові симптоми хвороби Паркінсона. Це дало надію, що новий метод зможе допомогти багатьом іншим пацієнтам із цим захворюванням.

Глибока стимуляція мозку

Глибока стимуляція мозку (DBS) – це хірургічна терапія для лікування симптомів хвороби Паркінсона. У мозок імплантують пристрій, подібний до кардіостимулятора, для доставки електричних імпульсів. Такий метод лікування використовується з 1997 року.

За словами експертів, DBS і ліки від хвороби Паркінсона послаблюють осцилопатію в мозку. Зокрема, постійні електричні імпульси від DBS допомагають стимулювати активацію нейронів таким чином, повертаючи ритми мозку в нормальний стан.

Зараз дивляться

Звичайний DBS забезпечує електричну стимуляцію при постійному налаштуванні. Це може призвести до періодів недостатньої та надлишкової стимуляції, а це своєю чергою сповільнює рухи або дискінезію відповідно.

Оновлений, адаптивний метод стимуляції мозку персоналізує терапію на основі активності мозку пацієнта в режимі реального часу за допомогою ШІ.

Дослідження

Попередні дослідження показали, що адаптивний DBS покращує контроль над моторикою, має меншу кількість побічних ефектів і доставляє менше електричної енергії порівняно зі звичайним DBS.

У 2024 році вчені провели пілотне дослідження за участю чотирьох пацієнтів із хворобою Паркінсона. Воно виявило, що адаптивний DBS поліпшив рухові симптоми і якість життя порівняно зі звичайним DBS.

Дослідники персоналізували алгоритми для кожного пацієнта, приводячи їх у клініку і вимірюючи їхній мозковий ритм під час прийому або виключення леводопи, препарату від Паркінсона, який використовується для підвищення рівня дофаміну.

Ризики та переваги

Клінічне випробування ADAPT-PD охоплювало 68 пацієнтів із хворобою Паркінсона, яким раніше було імплантовано звичайну систему DBS. Їм встановили адаптивний DBS і відправили учасників додому на 30 днів.

Хоча повні результати дослідження ще не опубліковані, попередні дані не виявили серйозних побічних ефектів, і 98% учасників вирішили залишитися на адаптивному DBS під час довгострокового спостереження.

Експерти зазначають, що адаптивний DBS або звичайний DBS не принесуть користі кожному пацієнту. Як моторні, так і немоторні симптоми (постуральна нестабільність, скутість, шлунково-кишкові проблеми і проблеми зі сном), все ще можуть залишатися.

Крім того, будь-яка операція пов’язана з ризиком, і люди з хворобами серця і високим кров’яним тиском мають більше шансів отримати інфекцію, інсульт, крововилив у мозок або ускладнення, пов’язані з анестезією.

Наразі вчені продовжують удосконалювати адаптивну глибоку стимуляцію мозку, але сподіваються, що новий метод зможе допомогти багатьом іншим пацієнтам із хворобою Паркінсона.

Читайте також
Кількість хворих на Паркінсон зросте удвічі до 2050 року – дослідження
Кількість хворих на Паркінсон зросте вдвічі

Джерело: The Washington Post
лікування, Наукові дослідження, хвороба Паркінсона, Штучний інтелект
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка