
Дослідники Каліфорнійського університету в Сан-Дієго виявили, як деякі віруси, як-от гігантські бактеріофаги, залишаються непоміченими.
Результати цієї роботи були опубліковані в журналі Cell Host & Microbe.
Невидимий щит і маскування даних
Одразу після зараження бактерії фаги родини Chimalliviridae створюють крихітну “бульбашку” всередині клітини — науковці назвали її EPI (Early Phage Infection vesicle).
Саме у ній віруси ховають свій ДНК-матеріал, який відіграє ключову роль у захопленні клітини.
Завдяки захисній капсулі вони непомітно для імунних клітин організму починають роботу з інфікування та реплікації.
— Це як невидимий щит для вірусу. Бактерії навіть не підозрюють, що всередині вже працює чужорідний агент, — пояснює співавторка дослідження Емілі Армбрастер.
Використовуючи найсучасніші методи візуалізації, дослідники змогли побачити ці мікроскопічні бульбашки — і з’ясували, що вони навіть метаболічно активні.
Це означає, що вірус не просто ховається, а ще й активно виробляє потрібні для зараження речовини прямо в “укритті”.
Щоб довести важливість цієї структури, команда застосувала нову технологію CRISPRi-ART, яка дає змогу “вимикати” певні гени.
Коли вони блокували функції EPI, віруси втрачали здатність заражати.
Чому це важливо
Сьогодні, коли чимало людей страждає на антибіотикорезистентність, фагова терапія стає реальним шансом врятувати мільйони життів.
Розуміння таких механізмів, як EPI, допоможе створити біозасоби, які знищуватимуть хвороботворні бактерії, не завдаючи шкоди людині.
Це відкриття наближує нас до нової ери в медицині, де замість антибіотиків для лікування найнебезпечніших інфекцій призначатимуть безпечні віруси-фаги.

Джерело: Phys.org