Укр Рус
, редактор стрічки

Конгрес США остаточно схвалив оборонний бюджет зі $300 млн для України

Конгрес США
Фото: Unsplash

У четвер Палата представників Конгресу США слідом за Сенатом ухвалила щорічний законопроєкт про повноваження в галузі оборони, надіславши пакет заходів щодо політики та фінансування Пентагону вартістю $886 мільярдів на підпис президенту Джо Байдену.

Як повідомляє The Hill, голосування відбулося з рахунком 310-118 (тобто 45 демократів і 73 республіканці виступили проти).

Reuters зазначає, що цей законопроєкт має майже 3,1 тис. сторінок, даючи змогу отримати рекордні 886 мільярдів доларів, що на 3% більше, ніж торік.

Зараз дивляться

Допомога Україні

Законопроєкт про оборону передбачає виділення $11,5 млрд на стримування Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні та ще $800 млн на підтримку України проти російського вторгнення.

The Hill вказує, що проєкт закону подовжує дію одного із заходів із надання допомоги Україні – Ініціативи зі сприяння безпеці України – до кінця 2026 року, виділяючи $300 млн на програму у фінансовому році, що закінчується 30 вересня 2024 року, і в наступному.

Однак, як пише Reuters, “ця цифра мізерна порівняно з $61 млрд допомоги Україні, яку Байден попросив Конгрес схвалити, щоби допомогти Києву в боротьбі з російським вторгненням”.

Цей запит на надзвичайні витрати заблокований у Конгресі, оскільки республіканці відмовилися схвалити допомогу Україні без згоди демократів на значне посилення імміграційного законодавства.

Водночас лідер демократів у Сенаті Конгресу США Чак Шумер заявив, що NDAA “забезпечить Америці можливість тримати лінію проти Росії, стійко протистояти Комуністичній партії Китаю та гарантуватиме, що американська армія завжди залишатиметься на найсучаснішому рівні в усьому світі”.

Читайте також
Байден пропонує Конгресу США зміни, щоб пришвидшити допомогу Україні – Bloomberg
Конгрес США

Що передбачає законопроєкт

Остаточний варіант закону про асигнування на національну оборону (NDAA), узгоджений між Палатою представників і Сенатом, подолав опір консерваторів, які виступали проти виключення з нього низки правок, ухвалених Палатою представників влітку, щоб позбутися того, що вони називають “нерозумною” політикою Пентагону.

Вони назвали NDAA компромісним законопроєктом і закликали Палату представників його відхилити, що призвело до суперечок у залі перед голосуванням.

Як зазначає The Hill, NDAA є одним із найважливіших законодавчих актів, ухвалюваних щороку, який дасть змогу зберегти фінансування Пентагону на 2024 фінансовий рік, виділивши десятки мільярдів доларів на літаки й кораблі та підвищить грошове забезпечення військовослужбовців на історичні 5,2 відсотка.

Інші положення, залишені в NDAA, обмежують викладання окремих предметів у військових академіях, забороняють несанкціоновані прапори на військових базах, серед іншого – прапори ЛГБТ, і наказують розглянути питання щодо поновлення військовослужбовців, звільнених за відмову від вакцинування проти Covid-19.

Також слід зазначити, що до спільного пакету не увійшли два спірні положення, що стосуються абортів і доступу до медичного обслуговування для трансгендерів, включені до законопроєкту Палати представників про оборонну політику, ухваленого цього літа. Версія Палати представників забороняла міністру оборони оплачувати або відшкодовувати витрати, пов’язані з абортами. Він також забороняв програмі медичного обслуговування військовослужбовців покривати гормональне лікування трансгендерів та операції з підтвердження статі.

Без пріоритетів для республіканців

Конгресмен-республіканець Чіп Рой розкритикував на NDAA за те, що до нього не було включено пріоритети Республіканської партії.

– Немає жодних підстав підтримувати законопроєкт, який не змінює істотно напрямок розвитку наших Збройних сил у бік від соціальної інженерії, – заявив Рой.

Голова комітету з питань збройних сил Палати представників Майк Роджерс сказав, що він “розчарований” тим, що Палата не отримала всього, чого хотіла, але зауважив, що законодавство вимагає компромісу.

– Цей законопроєкт – компроміс, але це хороший компроміс. Він ставить потреби наших військовослужбовців і нашу національну безпеку понад усе, – сказав Роджерс.

Республіканець і спікер Палати представників Майк Джонсон зі свого боку похвалив NDAA, сказавши, що консерватори Палати представників боролися за “найважливіші перемоги” в цьому законі.

Однак ці поправки не влаштували більш ультраправих консерваторів, як, наприклад, республіканця з Палати представників Метта Гейтца, який заявив, що законопроєкт “недостатній” для боротьби з тим, що він назвав “лівацькою політикою Пентагону”.

Конгресмен-республіканка Джен Кігганс заявила, що законодавство надає серйозну підтримку військам і ветеранам, а також підвищує боєготовність і покращує призов до армії.

– Сувора реальність така, що світ – небезпечне місце. Сполучені Штати та їхні союзники стикаються з безпрецедентними загрозами по всьому світу, які швидко розвиваються. Ми повинні розставити пріоритети та проєктувати американську силу на весь світ. Цей закон значною мірою сприяє досягненню цієї мети, – сказала вона.

Питання контррозвідки

Консервативні законодавці також виступили проти включення в NDAA розділу закону про спостереження за іноземною розвідкою (FISA), дія якого продовжується до 19 квітня.

– Стеження за громадянами США, нехтування нашими найціннішими конституційними свободами в цій країні без будь-яких реформ. NDAA – поганий законопроєкт, а приєднання до нього FISA робить його ще гіршим. Кожен республіканець повинен голосувати проти нього, – сказав республіканець Боб Ґуд про продовження терміну дії FISA.

Зазначений розділ, термін дії якого спливає наприкінці цього року, дозволяє США вести спостереження за іноземцями за кордоном без ордеру, але законодавці висловлюють занепокоєння тим, що американці можуть бути втягнуті в стеження.

Продовження терміну дії FISA також викликало протести в Сенаті, але в підсумку це положення було залишено в законопроєкті.

Дивіться також
Не робіть Путіну подарунок: підсумки робочого візиту Зеленського до США
Не робіть Путіну подарунок: підсумки робочого візиту Зеленського до США

Джерело: The Hill, Reuters, CNN
Війна в Україні, Конгрес США, Пентагон, США
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка