Нові митні тарифи Трампа: чи загрожує США рецесія та які наслідки для України

Одна з найбільших інвестиційних компаній у світі Goldman Sachs попереджає про ризики рецесії для американської економіки через митні тарифи президента Дональна Трампа. Нові мита загрожують зупинити економічне зростання, підвищити рівень безробіття та інфляції.
Керівник відділу економічних досліджень США у Fitch Ratings Олу Сонола вважає, що нові мита Трампа стануть переломним моментом для світової економіки, адже тривале збереження цих ставок поставить під сумнів більшість економічних прогнозів.
Через нові тарифи США фондові ринки зазнали суттєвих втрат. Так, ф’ючерси Nasdaq впали на 3,2%, європейські ф’ючерси знизилися майже на 2%, а Nikkei показав восьмимісячний мінімум, знизившись на 3%.
Крім того, на понад $240 млрд знизилася ринкова капіталізація Apple – під час позабіржових торгів акції компанії впали на 7%. Акції Nvidia втратили 5,6%, або ж $153 млрд. Капіталізація Tesla опустилася на 5,5%.
Факти ICTV розбиралися, чи справді нові мита Трампа руйнують світову економіку та чи загрожує рецесія США.
Що таке рецесія
Рецесія — це загальне зниження економічної активності, яке характеризується зменшенням витрат на споживання, ростом інфляції, рівня безробіття тощо. Тобто це економічна криза.
Нагадаємо, що за понад два десятиліття в економіці США було дві рецесії: у 2008 році внаслідок фінансової кризи і у 2020 році через пандемію коронавірусу Covid-19.
Загроза рецесії економіки США через митні тарифи Трампа
Кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус вважає цілком реальною рецесію економіки Сполучених Штатів.
За його словами, багато хто думає, що збільшення мит було емоційним рішенням Дональда Трампа. Насправді це не так.
У 2017 році одна з провідних аудиторських компаній у світі PricewaterhouseCoopers заявила, що у 2050 році, якщо нічого не змінювати, основною світовою економікою буде Китай. З великим відставанням від нього на другому місці розташується Індія і лише третіми будуть США. Тоді стало зрозуміло, що Штати повинні суттєво змінити перебіг глобалізації, щоб ситуація була саме на користь Америки.
– І тому, власне, американці йдуть на ці кроки, вони руйнують систему. Я думаю, під великим питанням майбутнє Світової організації торгівлі (СОТ), адже її якраз створили, щоб не допустити хвилі протекціонізму, а він якраз зараз настав (економічна політика держави, спрямована на підтримку національного виробника від іноземної конкуренції, – Ред.) – наголошує Іван Ус.
Економіст зауважив, що у США прагнуть створити Mar-a-Lago Accord – це ідея Стівена Мірана, нещодавно призначеного головою Ради економічних радників США. Вона полягає в тому, щоб змусити решту світу підвищити курс своїх валют, а це, своєю чергою, підвищить експортну конкурентоспроможність США.
– Це буде певною мірою Bretton Woods 2.0 (правила комерційних відносин між 44 країнами, зокрема США, Канадою, країнами Західної Європи та Австралією). Тобто нова концепція, яка визначить абсолютно нові правила існування нашого світу в економічній сфері. Але це буде впливати не лише на економіку. Тобто в СОТ, за моїм прогнозом, скажуть, що треба переглянути чинний розподіл країн і ліквідувати статус “країна, що розвивається”, – каже Іван Ус.
Статус країн, що розвиваються, дає певні преференції, а Сполучені Штати це дратує. Адже зараз Китай є країною, що розвивається. Тож що США не влаштовує, те вони прагнуть ліквідувати.
За словами Івана Уса, митні тарифи Трампа створені не для того, щоб вони були, а для того, щоб всіх налякати, щоб всі країни побігли домовлятися з США.
Економічний експерт зауважує, що на сьогодні світова економіка суттєво змінилась. Якщо в 2000 році країни Великої сімки мали 65% світового ВВП, то зараз це вже 45%. Тобто за 25 років, за чверть століття, втрачено 20 відсоткових пунктів.
Зараз США сподіваються, що всі країни погодяться на їхні митні умови і все буде добре для Америки. Проте є ймовірність того, що країни, які незадоволені діями США, будуть об’єднуватись між собою.
– А перша така ластівка вже пролунала від Китаю, Японії та Південної Кореї, які здавались би антагоністами, але вони зараз починають казати про певну зону вільної торгівлі між собою, певний союз, – розповідає Іван Ус.
За його словами, якщо такий союз поширити на Євросоюз, Індію, Канаду, Мексику, Австралію, Нову Зеландію, можливо, й Велику Британію, то може скластися ситуація, коли бажана контрольована девальвація долара зміниться на неконтрольовану.
Ба більше, якщо буде дедоларизація світової економіки, відмова від американського долару, то станеться так, що країни почнуть об’єднуватись між собою, попит на долар впаде, він знеціниться й американська економіка не лише не отримає тієї вигоди, на яку розраховує, а, навпаки, буде ще більше складнощів.
Так, багато чого, що виробляється на території США, потребує імпорту компонентів з інших країн. Якщо ті компоненти не будуть надходити, то не буде виробництва.
– Ось вам і рецесія в економіці. І, до речі, важливо, щоб рецесія не перетворилась на депресію (потужна економічна криза), – наголошує економіст Іван Ус.
Скасування митних тарифів Трампа
На думку Івана Уса, у разі погіршення стану американської економіки Дональд Трамп може скасувати свої мита.
– Я не думаю, що ці тарифи протримаються хоча б не те що пів року, а й три місяці. Ось я не впевнений, що вони протримаються три місяці. Ці тарифи створені, щоб налякати всіх, – наголошує економіст.
І зараз питання в тому, чи налякають митні тарифи країни і вони побіжать домовлятися, і тоді тарифи скасують. Чи ж нові мита не налякають, і тоді США будуть змушені або їх підвищувати, або визнати, що це було помилкове рішення, і знов таки – скасувати.
Коли може статися рецесія економіки
Про рецесію можна буде говорити по завершенню року, коли будуть показники падіння виробництва.
Але вже можна бачити не дуже приємні тенденції – буде зростання цін у США, а відповідно, підвищиться інфляція. І тут постає ще одне питання, як довго триватиме інфляція.
Бо чим довше, тим з більшою ймовірністю кожен кандидат на виборах, який йтиме під прапором Трампа, буде програвати. Населення дасть чітко зрозуміти, що воно розчароване. І якщо нічого не покращиться, то на проміжних виборах восени наступного року Трамп може втратити більшість у Сенаті.
Ще одним показником рецесії економіки є зростання безробіття. В США є робочі місця, бо компанії для виробництва продукції імпортують деталі чи сировину з інших країн. Якщо це не буде надходити, то не буде компонентів для виробництва.
– Трамп дуже сподівається, що виробництва вдасться перенести в США. Хай він розкаже це бізнесу, який спеціально виносить виробництво за межі Сполучених Штатів. Тому що це кардинально різні рівні зарплат для робітників у США і, наприклад, на Філіппінах. Там значна економія грошей. Навряд чи американці погодяться отримувати набагато менше, – наголошує Іван Ус.
Наслідки гіпотетичної рецесії для України
Якщо в США почнеться хвиля протекціонізму, то для України це буде погано, адже нам потрібно експортувати продукцію, каже економіст.
За його словами, 10% мита для України буде радше плюсом, адже у нас будуть кращі позиції на американському ринку. Але для цього потрібні інвестиції в Україну, які б створили виробництво, які б виробляли цю продукцію.
Через повномасштабну війну ймовірність таких інвестицій невисока.
Для металургії України буде удар, але через інше, через мита на чорну металургію та алюміній. Відомо, що український експорт чавуну до США у 2024 році становив 73%, експорт Україною прутків – 69%. Тобто дві позиції, і їх виробники дуже сильно постраждають від мит.
Іван Ус наголошує, що для неметалургійних галузей 10% мита радше плюс, ніж мінус в цій ситуації.
Наслідки для економіки США від митних тарифів
Агентство Xinhua повідомляє, що Китай з 10 квітня запровадить додаткові 34-відсоткові митні тарифи на всю імпортовану американську продукцію. Нагадаємо, Китаю дісталися найбільші мита від США: до чинних 20% Дональд Трамп додав ще 34% – тож мита для КНР становлять 54%.
За даними Єльської бюджетної лабораторії, цього року сім’ям в США доведеться витрачати в середньому на $3 800 більше – це приблизно $73 долари на тиждень.