Відтік мізків: скорочення Трампа змушують науковців шукати роботу в Європі

Через скорочення в науковій сфері, ініційовані адміністрацією Дональда Трампа, сотні вчених, зокрема з провідних університетів США, шукають можливості продовжити свою кар’єру в Європі.
Країни ЄС уже вживають заходів, щоб залучити цих фахівців, пише Reuters.
Скорочення науковців у США
Девід Ді Дежан захоплений вивченням тунця. Торік він отримав роботу своєї мрії у Національному управлінні океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) у Маямі, щоб займатися своїми дослідженнями.
До січня він уже облаштувався, отримав хорошу оцінку роботи і, за його словами, був у захваті від співпраці з колегами.
Але в середині лютого він отримав електронного листа з вимогою покинути приміщення протягом 90 хвилин.
Він, як і сотні інших, був звільнений у межах скорочень, які зачепили працівників на випробувальному терміні, коли нова адміністрація президента США Дональда Трампа почала зменшувати фінансування університетів та наукових установ.
Зараз Ді Дежан подає заявки на посади в Європі.
– Я хочу працювати там, де мені дозволять займатися дослідженнями, – каже вчений.
Він вивчає запаси риби, щоб забезпечити сталий вилов тунця.
– Я з нетерпінням чекаю на деякі ініціативи, які надходять від Європейського Союзу… які збільшують можливості для таких науковців, як я, – сказав Ді Дежан.
Вчений народився в Іспанії, але працював переважно у США та Австралії.
Адміністрація Трампа заявляє, що мільярдні скорочення необхідні для зменшення федерального дефіциту та контролю над державним боргом США.
Конфлікт Трампа з університетами
Скорочення в сфері наукових досліджень відбуваються на тлі ширшого конфлікту, у якому Трамп критикує університети за, на його думку, дискримінаційну політику у сфері різноманіття, а також за нездатність деяких установ захистити єврейських студентів від антисемітизму.
Загроза існуванню академічної кар’єри в університетах, зокрема Єльському, Колумбійському і Джонса Гопкінса, дає надію європейським політичним лідерам, що вони можуть отримати “інтелектуальний зиск”.
ЄС переманює науковців
У березні 13 європейських країн, зокрема Франція, Німеччина та Іспанія, підписали листа, копією якого володіє Reuters. У ньому вони закликають Європейську комісію якнайшвидше вжити заходів для залучення наукових талантів.
Європейська дослідницька рада (орган ЄС, який фінансує наукову роботу) повідомила Reuters, що подвоїть бюджет на переїзд для фінансування дослідників, які переїжджають до ЄС, до €2 млн ($2,16 млн) на одного заявника.
Ці кошти покривають витрати на переїзд до європейського наукового закладу, що може передбачати створення лабораторії.
У Німеччині в межах коаліційних переговорів щодо нового уряду консерватори та соціал-демократи створили план щодо залучення до 1 тис. науковців. Про це йдеться в переговірних документах за березень, які бачив Reuters. У документах згадується криза в американській вищій освіті.
Журналісти поспілкувалися з представниками 13 європейських університетів і дослідницьких інститутів, які повідомили про зростання кількості працівників із США, що розглядають можливість переїзду або серйозно замислюються над переїздом до Європи.
— Регуляторна невизначеність, скорочення фінансування, обмеження в імміграції та зменшення міжнародної співпраці створюють ідеальний шторм для витоку мізків, – сказав Ґрей МакДауелл із американської консалтингової фірми Capgemini Invent.
Представник Білого дому заявив, що адміністрація аналізує наукові гранти і надає пріоритет фінансуванню тих напрямів, які можуть дати віддачу платникам податків “або певний значущий науковий прорив”.
За словами посадовця, скорочення у науковій сфері були спрямовані на те, щоб не підірвати здатність установи виконувати свої функції.