Приватбанк націоналізований: що робити вкладникам і власникам карт

Кабінет міністрів і РНБО підтримали націоналізацію Приватбанку. З 19 грудня він на 100% переходить в управління держави. Цього ж дня очікуються офіційні заяви перших осіб країни.
Інвестиційний банкір Сергій Фурса розповів, чому націоналізація – добре, повідомляє Громадське радіо.
Як це відбудеться
Перший крок — буде оголошена тимчасова адміністрація. Це не означає ліквідацію банку.
– Або все увійде в Ощадбанк, або створять Приватбанк-2, куди перейдуть депозити і робочі кредити, а на старому Приватбанку залишаться кредити пов’язаним особам та євробонди. Якщо вкладники нічого не втрачають, то власники євробондів втрачають.
Для вкладників націоналізація — це добре. Тепер ви стаєте вкладником державного банку. Рахунки просто перейдуть у новий банк. Це базовий сценарій. Система готова до обслуговування сплеску паніки.
Вклади не згорять у будь-якому разі. Але технічні можливості Приватбанку дозволяють влаштувати хаос. Він розтягнеться в часі і породить паніку, – сказав Фурса.
Він також зазначив, що не варто непокоїтися людям, які отримують зарплати в Приватбанку.
– Все залежить від функціонування IT-системи. Дублююча система, напевно, вже створена на базі Ощадбанку. Швидше за все, ніяких проблем не буде. У довгостроковій перспективі ви точно нічого не втрачаєте, – додав Фурса.
Чому це сталося
За словами Фурси, план націоналізації Приватбанку є в меморандумі МВФ вже рік. Він нагадав, що на початку кризи НБУ дав усім найбільшим банкам ліквідність у вигляді рефінансування і зобов’язав їх подолати мінус в капіталі. У разі невиконання програми, банкам загрожувала націоналізація.
Дірка в капіталі Приватбанку становить близько $5 млрд. Це виникло через те, що, за даними преси, 80-90% кредитів юридичним особам — це інсайдерські кредити, тобто гроші, виведені власниками банку. Держава змушена входити в капітал цього банку, щоб уникнути негативних соціальних явищ, виконати свою роль.
Що буде після
– 130 мільярдів гривень — це гроші платників податків, які заплатять за вирішення цієї проблеми. Є надія, що після націоналізації банк буде продано, наприклад, китайцям. Чим швидше держава позбудеться від нього, тим краще, – зазначає Фурса.
Читайте: Одесити спустошують банкомати Приватбанку
До слова, на думку економічного експерта Олександра Охріменка, після введення у Приватбанк тимчасової адміністрації, гроші з рахунків у ньому не можна буде зняти тиждень.